Czy krwawienie dziąseł podczas zabiegów stomatologicznych jest normalne?

Krwotok często towarzyszy zabiegom stomatologicznym jamy ustnej. Większość pacjentów reaguje na niego strachem. Tymczasem niewielkie krwawienie nie jest groźne dla zdrowia i stanowi integralną część wszelkich operacji. Podczas zabiegów dochodzi do ingerencji w tkanki, przerwania ciągłości jamy ustnej i uszkodzenia naczyń krwionośnych, co naturalnie prowadzi do krwawienia. Problem pojawia się wówczas, gdy krew wypływa z newralgicznych miejsc zbyt intensywnie. Może się tak dziać na skutek wielu czynników, które przybliży Wam poniższy tekst.

Skąd bierze się intensywne krwawienie dziąseł?

Niektóre zabiegi jamy ustnej są bardziej inwazyjne, inne mniej. Podczas pewnych operacji trudno uniknąć dość intensywnego krwawienia. Należy do nich z pewnością ekstrakcja zęba. W jej trakcie dochodzi do uszkodzenia dużej ilości naczyń krwionośnych, czasem też do usunięcia kłopotliwego zęba konieczne jest nacięcie dziąsła. Intensywne krwawienie związane z ekstrakcją zęba powinno jednak dość szybko zaniknąć – w „normalnych” warunkach odbywa się to już 1-2 godziny po zakończeniu zabiegu. Kłopot utrzymuje się dłużej jedynie w wyjątkowych sytuacjach (na przykład u pacjentów ze zmniejszoną krzepliwością krwi).

Z intensywnym krwawieniem wiąże się też uwulopalatofaryngoplastyka (UPPP), czyli operacja usunięcia nadmiaru tkanek zawężających gardło, a także wszelkie zabiegi usuwania skrzepu powstałego w zębodole po usuniętym zębie. Czasem też silny krwotok może pojawiać się na skutek zabiegów implantologicznych (mówimy tu głównie o etapie osadzania wszczepu w dziąśle).

Pozostałe przyczyny intensywnego krwawienia dziąseł

Czasem intensywne krwawienie dziąseł, które pojawia się w trakcie zabiegu stomatologicznego jamy ustnej wcale nie musi mieć bezpośredniego związku z zabiegiem. Kłopot może wynikać także z:

• chorób przyzębia – objęte stanem zapalnym tkanki są bardziej niż zwykle narażone na uszkodzenia. Można powiedzieć, że cały zaatakowany obszar jest jak głęboka, pokryta niewielką warstwą śluzówki rana; stąd nawet niewielki nacisk prowadzi do intensywnego krwawienia;
  • chorób krwi – ryzyko intensywnego krwawienia zwiększa zwłaszcza hemofilia oraz białaczka. Kłopot może pojawiać się, gdy stomatolog przez nieuwagę naruszy śluzówkę jamy ustnej, bądź w razie przypadkowego nagryzienia przez pacjenta tkanek;
  • nowotworów – guzy nowotworowe potrzebują dużych ilości świeżej krwi, dlatego też otoczone są własną siecią naczyń krwionośnych. Krwotok może pojawiać się więc podczas operacji usuwania zmian onkologicznych, a także wówczas, gdy stomatolog podczas wykonywania niezbędnych czynności naruszy tkankę nowotworu;
  • zakażeń bakteryjnych – do krwawienia mogą prowadzić paciorkowce bądź zmiany polekowe;
  • przyjmowanych leków – niektóre leki zaburzają krzepliwość krwi (na przykład leki przeciwzapalne stosowane w profilaktyce i leczeniu kłopotów zatorowo-krzepowych), co zwiększa ryzyko intensywnego krwawienia;
  • piercingu jamy ustnej – biżuteria na języku, wargach czy policzkach może w trakcie zabiegów stomatologicznych podrażniać błony śluzowe i tym samym prowadzić do krwotoków.

Warto pamiętać, że przyczyną występującego po zabiegu stomatologicznym krwawienia mogą być także takie czynniki jak ciąża czy intensywny wysiłek fizyczny, gdyż w każdym z tych przypadków poziom ciśnienia krwi jest nienaturalnie podwyższony.

Jak radzić sobie z krwotokiem jamy ustnej?

W przypadku krwawienia jamy ustnej spowodowanego zabiegami stomatologicznymi za zatamowanie krwi odpowiada lekarz prowadzący. To stomatolog instruuje również pacjenta, w jaki sposób postępować przez kilka kolejnych dni, aby krwawienie ustąpiło. Zalecenia specjalisty to najczęściej:

• delikatne przepłukiwanie jamy ustnej zimną wodą, ewentualnie ssanie co jakiś czas kostek lodu (należy przy tym pamiętać, aby nie połykać wody z krwią, tylko ją wypluwać). Alternatywnie usta można przepłukiwać także naparami z szałwii bądź rumianku (zmniejszają one krwawienie, działają ściągająco i przeciwzapalnie);
  • w przypadku przesączania się przez zębodół krwi, należy miejsce skrzepu obłożyć nasączonym zimną wodą wacikiem;
  • krwotok z języka można zatamować delikatnie uciskając palcami tkanki.

Nie z każdym krwotokiem jamy ustnej jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie samodzielnie. Krwawienie związane z uszkodzeniami gardła czy przełyku wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Przy tego rodzaju kłopotach konieczne jest niezwłoczne wezwanie pogotowia, gdyż stanowią one zagrożenie dla życia.

Mirosław Fojut

Powiązane artykuły