Jak wody smakowe wpływają na stan naszych zębów?
Wody smakowe stają się coraz popularniejszym napojem. Spożywamy je chętnie ze względu na słodki posmak, jaki po sobie zostawiają. Wielu producentów przedstawia je jako doskonały napój także dla dzieci. Pojawiają się nawet specjalne slogany reklamowe, które mają na celu skłonienie do ich zakupu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy woda smakowa może zastępować tradycyjną wodę mineralną, a także jaki ma wpływ na nasze zęby.
Chociaż fakt ten może dziwić, wody smakowe mają więcej wspólnego z napojami słodzonymi takimi jak na przykład cola, niż z wodą mineralną bądź źródlaną. Sprawia to, że woda smakowa wcale nie jest tak zdrowa dla naszych zębów, jak reklamują to liczne firmy. Dlaczego tak jest?
Dlaczego woda smakowa wpływa niekorzystnie na zęby?
Przyczyną jest przede wszystkim to, że woda smakowa jedynie wygląda tak jak mineralna. Jest jednak bogata w różne związki chemiczne, do których należą między innymi substancje słodzące (cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy), konserwanty, regulatory smaku, sztuczne aromaty. Wszystkie te substancje mają wpływ na powstawanie takich chorób jak: cukrzyca, nadwaga, a także próchnica zębów. Butelka o pojemności 1,5 litra może zawierać nawet 200 kcal, lub jak kto woli, 12 łyżek cukru. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość kalorii jaką powinniśmy przyswoić w ciągu dnia, okazuje się, że to bardzo dużo, zwłaszcza, że nas nie syci. Woda smakowa przynosi więcej negatywnych skutków niż moglibyśmy to sobie wyobrazić.
Jakie skutki może powodować picie wody smakowej?
Woda smakowa wpływa na kondycję całego organizmu, także zębów. Zawarte w niej substancje przyczyniają się do powstania próchnicy zębów, która jest poważnym problemem. Boryka się z nią wielu ludzi, w tym dzieci. Związki takie jak regulatory kwasowości czy aromaty smakowe mogą przyczynić się rozwoju kwasowej erozji szkliwa. Największymi winowajcami są tu kwas cytrynowy E330 oraz benzoesan sodu E211. Ten pierwszy jest wykorzystywany w celu wydłużenia okresu przydatności wody do spożycia, lecz jego skutki uboczne nie należą do najprzyjemniejszych. Zakwasza on organizm, zaburzając procedurę wchłaniania się wapnia. Z kolei benzoesan sodu zatrzymuje wodę w organizmie i podrażnia błonę śluzową żołądka.
Nie tylko woda smakowa niszczy zęby
Już od małego uczymy nasze dzieci, że picie słodzonych napojów jest szkodliwe dla zębów. Co poza słodkimi napojami im szkodzi? Co nieoczywiste, herbata owocowa (zarówno ta w torebkach, jak i ta granulowana). Jest ona przeważnie sztucznie dosładzana bądź barwiona. Z tego też powodu chcąc zatroszczyć się odpowiednio o nasze zęby, powinniśmy ograniczyć ich spożywanie, zwłaszcza dzieciom.
Za najlepsze rozwiązanie możemy uznać picie naturalne wody mineralnej lub źródłowej. Nie przysporzy to naszym zębom problemów. Jeśli zależy nam na tym, by dodatkowo urozmaicić jej smak, możemy do takiej czystej cieczy dodać trochę świeżych owoców, na przykład: malin lub truskawek.