Blog

Czym jest grillz na zęby i czy noszenie go jest bezpieczne?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się ze specyficznymi, ozdobnymi nakładkami na zęby. Często noszą je chociażby gwiazdy muzyki hip hop, które lubią wyróżniać się swoim ekstrawaganckim wyglądem. Tego typu nakładki nazywane są „grillami”. Jeśli przypadły Ci do gustu i sam poważnie rozważasz zaopatrzenie się w podobne ozdoby, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z lekturą niniejszego tekstu.

Grille po raz pierwszy pojawiły się na rynku w latach 80. ubiegłego wieku. Właśnie wtedy zaczęły bowiem nosić je osoby z telewizji, chcąc w ten sposób nadać swojemu wizerunkowi jeszcze więcej kolorytu. Czy noszenie ozdobnych nakładek jest jednak aby na pewno bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Czym są grille na zęby?

Wspomnieliśmy już pokrótce, że grille są ozdobnymi nakładkami na zęby, wypromowanymi w latach 80. ubiegłego wieku przez gwiazdy telewizji. Ich nazwa wywodzi się od elementu nadwozia samochodu, które chroni i maskuję chłodnicę, ale jednocześnie pełni funkcję (a jakże) ozdobną.

Grille wykonywane są z bardzo różnych materiałów (wszystko w zależności od preferencji użytkownika), jednak najczęściej składają się z metali szlachetnych. Mogą obejmować całe powierzchnie zębów, bądź tylko ich fragmenty – kły albo zęby jednego łuku (dolnego bądź górnego).

Konsumenci szczególnie często decydują się na grille diamentowe, srebrne, platynowe bądź złote.

Czy grille są bezpieczne dla zębów?

Stomatolodzy potwierdzają, że sporadyczne noszenie ozdób na zęby w postaci grillów nie powinno wiązać się dla nas z żadnymi niepożądanymi konsekwencjami. Mowa tu oczywiście tylko o przypadku, w którym wyrób jest odpowiednio wykonany; nie posiada żadnych ostrych elementów oraz niewypolerowanych powierzchni, dzięki czemu nie mamy możliwości by się nim skaleczyć.

Porządny grill powinien być idealnie dopasowany do naszych zębów i wykonany z metalu szlachetnego jednego rodzaju – wszystko dlatego, że mieszanina metali może prowadzić do powstania ogniwa galwanicznego, czego konsekwencję może stanowić odczuwanie w jamie ustnej metalicznego posmaku. Wyroby stworzone z metali nieszlachetnych mogą zaś prowadzić do alergii, stanów zapalnych przyzębia czy też chorób dziąseł.

Lekarze nie zalecają noszenia grillów codziennie, ponieważ zbyt duża częstotliwość ich użytkowania może się dla nas wiązać z wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Możemy do nich zaliczyć:

  • ukruszenia zębów i pęknięcia szkliwa (twarde elementy nawet dobrze wykonanego grilla mogą z czasem uderzać w poszczególne łuki zębowe, co może prowadzić do drobnych urazów);
  • powstawanie sprzyjającego środowiska dla próchnicy;
  • skaleczenia, owrzodzenia, oraz zranienia jamy ustnej;
  • zwiększone ryzyko powstawania nowotworów (szczególnie narażeni są na to pacjenci, którzy mają cienki fenotyp dziąseł – według badań występuje on u około 25% populacji);
  • zwiększona podatność na wystąpienie nadwrażliwości zębowej;
  • osłabienie błony śluzowej jamy ustnej.

Reasumując możemy napisać, że grille na zęby uchodzą za bezpieczne, ale tylko w przypadku użytkowania ich od czasu do czasu.

Gdzie można kupić grille na zęby? Jakie są ich ceny?

Grille na zęby znajdują się w ogólnodostępnej sprzedaży i można je nabyć właściwie wszędzie – również przez internet. Sprzedawcy kuszą nas wieloma tego typu produktami, które możemy pozyskać już za kilkanaście złotych. Należy jednak przy tym pamiętać, że najtańsze grille mają charakter uniwersalny, a zatem nie są indywidualnie dopasowane do zgryzu użytkującej je osoby. Oznacza to, że mogą być szkodliwe dla naszych tkanek i prowadzić do wielu opisanych wyżej niepożądanych konsekwencji.

Jeśli zatem koniecznie chcemy zaopatrzyć się w grill, powinniśmy udać się do profesjonalnego gabinetu dentystycznego i tam postarać się otrzymać nakładkę dopasowaną idealnie do naszego zgryzu. Wprawdzie koszt wykonania tego typu ozdoby u stomatologa może być bardzo wysoki (zwłaszcza jeśli chcemy by powstała ze złota), jednak tylko grille uformowane przez dentystę mogą zapewnić nam możliwie największe bezpieczeństwo użytkowania.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button