Blog

Jak poprawnie czyścić język?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej obejmuje także czyszczenie języka. Niestety, często zapominamy o tej części jamy ustnej, ponieważ nie jesteśmy świadomi, że gromadzi się na niej bakteryjny nalot, odpowiedzialny za próchnicę i nieświeży oddech. Można skutecznie z nim walczyć, dbając o codzienną higienę języka. Jak prawidłowo czyścić język?

Dlaczego trzeba czyścić język?

Jak już wspomnieliśmy, bakterie oraz resztki pokarmowe nie odkładają się jedynie na zębach – można znaleźć je także na języku. Taki nalot można z łatwością codziennie usuwać, zapobiegając przy tym próchnicy, chorobom przyzębia i nieświeżemu oddechowi. Nie zapominajmy także, że sam język jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania – umożliwia nam między innymi mowę, ssanie czy połykanie. Powinniśmy więc regularnie o niego dbać. Prawidłowe czyszczenie języka zajmuje niewiele czasu, a daje nam dużo korzyści.

Czym należy czyścić język?

Język oczyścić jest bardzo prosto. Można do tego użyć następujących przedmiotów:

  • szczoteczka do zębów – tradycyjna czy elektryczna ze specjalnym trybem czyszczenia języka. Tę część jamy ustnej można delikatnie oczyszczać włosiem szczoteczki, o ile nie jest ono twarde,
    nakładka na szczoteczce manualnej – wiele dostępnych w sklepach szczoteczek posiada na główce specjalną nakładkę do czyszczenia języka,
  • skrobaczka do języka – prosty i tani przyrząd, który ułatwia oczyszczanie tej części jamy ustnej. Czyścik wystarczy przyłożyć do powierzchni języka i kilka razy pociągnąć nim od tyłu do przed. W ten sam sposób należy potraktować boki języka i jego wewnętrzną część,
  • specjalne płukanki/pasty/spreje do oczyszczania języka, które można zakupić w sklepach stomatologicznych. Zapewniają one odświeżenie oddechu na dłuższy czas.

Codzienne dbanie o język jest proste, a może zapobiec chorobom takim jak próchnica czy paradontoza. Pamiętaj, że lekki biały nalot jest normalnym zjawiskiem, natomiast osad, który jest gęsty bądź ma nietypowy kolor – powinien cię zaniepokoić i skłonić do umówienia wizyty u lekarza lub stomatologa. Duży nalot na języku może być oznaką toczącej się w organizmie choroby. Regularne czyszczenie języka to podstawa odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button