Blog

Dlaczego warto pić białą herbatę?

Zapewne wielokrotnie zdarzało Ci się słyszeć, że herbata, oprócz kawy i papierosów, jest produktem najsilniej barwiącym nasze zęby. Właśnie z uwagi na ten fakt, zdecydowana większość stomatologów zaleca ograniczyć picie ciemnej herbaty do minimum. Tylko jak to zrobić? Wszak w naszej kulturze napar ten jest niezwykle popularny, i pijemy go nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza do posiłków. Jeśli trudno jest Ci całkowicie zrezygnować z tradycyjnej herbaty, mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie – zamiast herbaty czarnej, pij białą! Jak się bowiem okazuje, jej właściwości zdrowotne są nie do przecenienia.

Biała herbata pochodzi z Chin, gdzie przed laty była spożywana głównie przez ludzi z tamtejszych wyższych sfer. Dlaczego uważa się ją za tak wyjątkową? Na wszystko zasadniczy wpływ ma proces produkcji. Dzięki temu, że jest ona najmniej przetwarzana, zawiera najwięcej składników odżywczych, co bezpośrednio przekłada się na zdrowotne właściwości. Ponadto, biała herbata ma również delikatny, subtelnie słodki smak, który dodatkowo zachęca do jej częstego spożywania.

Wpływ białej herbaty na zdrowie organizmu

Biała herbata była stosowana w medycynie już wieku temu, jednak dopiero w ostatnim czasie naukowcy dowiedli jej leczniczych właściwości. Główna w nich zasługa antyoksydantów, których biała herbata ma w swoim składzie najwięcej ze wszystkich herbat. Antyoksydanty są substancjami doskonale chroniącymi nasze ciało przed uszkodzeniami spowodowanymi atakiem wolnych rodników. Dzięki dużej liczbie antyoksydantów, mamy szansę uniknąć takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, alzheimer, czy nowotwory.

Potwierdzono również, że regularne spożywanie białej herbaty pozwala wyregulować poziom cholesterolu we krwi oraz poprawić ciśnienie, co sprawia, że znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby serca. To nie wszystko. Biała herbata ma także doskonały wpływ na kości, dzięki czemu jej spożywanie szczególnie poleca się osobom zmagającym się z zapaleniem stawów czy osteoporozą.

Najważniejsze korzyści, jakie płyną dla organizmu ze spożywania białej herbaty, przybliżono poniżej:

  • zmniejszone ryzyko chorób cywilizacyjnych, typu cukrzycy, udaru mózgu, czy nowotworów,
  • wyregulowanie poziomu cholesterolu we krwi – poprawa ciśnienia,
  • poprawa kondycji kości,
  • poprawa kondycji skóry.

Wpływ białej herbaty na kondycję jamy ustnej

Regularne spożywanie białej herbaty może się okazać również zbawienne dla naszych zębów. Po pierwsze, zawiera ona w swoim składzie naturalne fluorki, które pomagają utrzymać higienę jamy ustnej oraz samoistnie zwalczają bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Dzięki nim, zminimalizowane zostaje również ryzyko powstania kamienia nazębnego.

Biała herbata – w przeciwieństwie do innych herbat – nie przebarwia też zębów, a wręcz przeciwnie, pozwala nam utrzymać je w bieli. Poza tym, jej przyjemny, atrakcyjny aromat pomaga zwalczyć problem halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak widać, korzyści z spożywania białej herbaty jest naprawdę wiele, a naukowcy już teraz zastanawiają się, czy nie warto wyciągu z niej włączyć do składu płukanek i past do zębów.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania do spożywania białej herbaty?

We wszystkim najważniejszy jest umiar. Biała herbata ma wprawdzie wiele zdrowotnych właściwości, jednak picie jej w zbyt dużych ilościach, bądź przygotowywanie zbyt mocnych naparów może skutkować wzrostem ilości garbników w organizmie, czego konsekwencję będą stanowić podrażnienia błony śluzowej. Ponadto, obecne w zbyt dużym stężeniu w herbacie polifenole mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania żelaza, czego z kolei efektem może być nawet wystąpienie niedokrwistości.

Pamiętajmy również, że biała herbata – jak każdy tego typu napój – obfituje w kofeinę, która przyjmowana w zbyt dużych ilościach może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli zatem chcemy uniknąć wszystkich przykrych, wymienionych wyżej konsekwencji, spożywajmy białą herbatę nie częściej niż 2-4 razy dziennie. Przez pozostały czas pragnienie zaspokajajmy wodą.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button