Bolesne ząbkowanie u niemowląt – jak możemy pomóc?

28 października 2018

Okres, kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u dziecka jest trudny zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Postaramy się przygotować krótki poradnik, który podpowie, jak radzić sobie z bolesnym ząbkowaniem u najmłodszych. Podamy sposoby na to, by ulżyć maleństwu.

Ząbkowanie rozpoczyna się około 4 miesiąca życia. Proces kończy się w wieku 3-4 lat. Musimy wiedzieć, że czas ten jest dla naszego malca trudny i niejednokrotnie bolesny. Wyrzynające się zęby rodzą uczucie dyskomfortu.

Sposoby na bolesne ząbkowanie:

Ząbkowanie

1. Dokładna higiena

Podczas procesu ząbkowania dzieci wkładają do buzi wszystko, co tylko wpadnie im w ręce. Na przedmiotach takich jak zabawki roi się bakterii. Takie działania mogą sprawić, że w obrębie jamy ustnej wystąpi stan zapalny, który dodatkowo może utrudniać funkcjonowanie malucha. Należy zatem pamiętać, by przemywać dziąsła dziecka, myć zabawki, do których maluch ma dostęp, a także używać specjalnej szczoteczki, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Już od małego należy uczyć codziennej higieny jamy ustnej, co stanie się dobrym nawykiem.

1. Masowanie dziąseł

Ten zabieg może przynieść ulgę, gdy nasze dziecko przechodzi ząbkowanie. Należy pamiętać, by przed masowaniem dokładnie umyć zęby, które już się pojawiły, a także, by nie naciskać zbyt mocno na obolałe dziąsła. Jeśli nie będziemy postępować z czułością i spokojem, możemy uzyskać skutek odwrotny od oczekiwanego.

1. Chłodne okłady

Buzia malucha może być obolała z powodu opuchniętych dziąseł. Tak niestety przebiega ząbkowanie. Tym, co możemy zrobić, by ulżyć dziecku, jest wykorzystanie chłodnych okładów. Nie sprawi to trudów rodzicom. Wystarczy, by przyłożyli zanurzony wcześniej z zimnej wodzie ręcznik od policzka malca.

1. Żel kojący

Kiedy ząbkowanie sprawia maluchowi ból do tego stopnia, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować, warto zastanowić się nad zakupem specjalistycznego żelu chłodzącego. Ma on zarówno właściwości przeciwbólowe, jak i antybakteryjne.

1. Gryzak

Gryzak może znacznie zmniejszyć uczucie dyskomfortu podczas procesu wyrzynania się ząbków. Najlepiej, by był wypełniony wodą lub żelem, co sprawi, że po włożeniu do lodówki stanie się doskonałym środkiem do walki z bólem opuchniętych dziąseł. Należy jednak pamiętać, by nie wsadzać go do zamrażarki. Decydując się na wybór gryzaka możemy sugerować się atestem bezpieczeństwa, a także wypustkami, których zadaniem jest dodatkowe masowanie dziąseł. Korzystanie ze smoczka może być kolejnym punktem, który pomoże w walce z dyskomfortem. Na rynku możemy bowiem dostać specjalne smoczki dedykowane ząbkującym dzieciom.

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

5 (1 vote)
Kategoria : Blog