Blog

Hipoplazja szkliwa – co to takiego i jak ją rozpoznać?

Hipoplazja szkliwa jest chorobą, która może objawiać się wgłębieniami oraz bruzdami w tkance pokrywającej koronę zębów lub całkowitym brakiem szkliwa, co łączy się z czynnikami genetycznymi. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać przyczyny hipoplazji, jej przebieg, a także sposoby na leczenie tej dolegliwości.

Czym jest hipoplazja szkliwa?

Hipoplazja szkliwa to tzw. defekt ilościowy, który przybiera formę wgłębień, a także poziomych lub pionowych bruzd. Czasami wiąże się z całkowitym brakiem szkliwa. Hipoplazja oznacza jakościowy niedorozwój szkliwa, dla którego charakterystyczne są przebarwienia oraz zmętnienia. Może dotyczyć jednego zęba, kilku zębów lub całego uzębienia. W przypadku jednego zęba zazwyczaj spowodowana jest urazem lub infekcją. Jeśli obejmuje większą liczbę zębów, jej przyczyną mogą być czynniki genetyczne oraz środowiskowe (np. niski status społeczny i ekonomiczny).

Hipoplazja szkliwa – co to takiego i jak ją rozpoznać?

Hipoplazja szkliwa u dzieci

U dzieci hipoplazja szkliwa to przeważnie nieprawidłowość wrodzona, dziedziczona autosomalnie lub recesywnie, dominująco lub recesywnie, w sprzężeniu z chromosomem X. Mimo badań do tej pory nie udało się ustalić przyczyn niedorozwoju szkliwa. Jak na razie wiadomo jedynie, w jaki sposób dziedziczona jest wada i które geny za nią odpowiadają.

Szkliwo powstaje jeszcze w rozwoju płodowym. Lekarze często spotykają się z hipoplazją, która wyróżnia się cienkim i gładkim szkliwem w kolorze żółtobrunatnym z licznymi dołkami i bruzdami. Równie często występuje hipomineralizacja szkliwa, która objawia się prawidłowym kształtem koron z matowym szkliwem w kolorze mlecznobiałym o konsystencji kredy. Wtedy niezbędne jest wdrożenie nie tylko leczenia zachowawczego, ale także chirurgicznego, protetycznego oraz ortodontycznego. Zarówno hipoplazja szkliwa, jak i hipomineralizacja skutkują opóźnionym wyrzynaniem się zębów, przerośniętymi dziąsłami oraz nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno.

Uszkodzenia szkliwa mogą również wynikać z czynników miejscowych, np. wad zgryzu czy chorób przyzębia. W celu obserwacji zjawiska przebadano w Polsce łącznie 1611 osób w wieku 18 lat. U 16 % zaobserwowano defekty szkliwa, występujące zazwyczaj jako zmętnienia lub hipoplazje. U 25 % badanych stwierdzono hipoplazję powierzchniową, dołkową i rowkową, a większość defektów zauważono na siekaczach i pierwszych trzonowcach. Badacze zastanawiali się, czy zmiany w obrębie szkliwa związane są z zawartością fluoru w wodzie pitnej, czy może z różnymi czynnikami miejscowymi. Fluorozę, czyli przedawkowanie fluoru, stwierdzono jedynie u 3 % osób z uszkodzeniami szkliwa. Naukowcy ostatecznie stwierdzili, że kluczowe znaczenie w etiologii defektów szkliwa mają właśnie czynniki miejscowe. Poza nimi wskazuje się również niedobory witamin i minerałów. Hipoplazja może być wynikiem diety ubogiej w witaminy A i D, a także w wapń, fluor i magnez. Istnieje także zależność między hipoplazją a niektórymi chorobami przewodu pokarmowego, np. celiakią, czyli chorobą autoimmunologiczną, która polega na nietolerancji glutenu.

Leczenie hipoplazji szkliwa

Sposób leczenia hipoplazji szkliwa należy wybrać w oparciu o przyczynę dolegliwości. Aby dokonać właściwej diagnozy, konieczne będzie wykonanie zdjęć radiologicznych i pantomograficznych, na których widoczne będzie nie tylko schorzenie, ale również kontrast między szkliwem a zębiną.

Leczenie wrodzonego braku szkliwa lub jego niedorozwoju odbywa się objawowo. Ważna jest wówczas współpraca kilku specjalistów, gdyż pacjenci z reguły wymagają leczenia zachowawczego, chirurgicznego, protetycznego oraz ortodontycznego. Nie można zapominać także o właściwej higienie jamy ustnej, która może zapobiegać rozwojowi próchnicy. Nie bez znaczenia są także odpowiednia dieta i lakowanie zębów.

Z kolei hipoplazja związana z chorobą trzewną wymaga wprowadzenia tzw. diety eliminacyjnej, która polega na odstawieniu produktów spożywczych zawierających gluten. Jeśli uszkodzenia szkliwa wynikają z niedoboru witamin, konieczne będzie ich uzupełnienie.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button