Blog

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Bardzo istotnym jest, by od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku właściwe nawyki higieniczne. Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków, nasz szkrab powinien rozpocząć ich regularne szczotkowanie. Wbrew temu, co myślimy, higiena mleczaków jest równie ważna, jak zębów stałych – wszystko dlatego, że schorzenia powstałe na skutek niedostatecznej pielęgnacji jamy ustnej mogą w przyszłości skutkować dla naszego malucha wykształceniem się próchnicy, kamienia nazębnego, czy zapaleń dziąseł. Pytanie tylko, jak zachęcić brzdąca do codziennego szczotkowania, skoro on tak konsekwentnie się mu opiera?

Jeśli nasze dziecko z przyjemnością sięga po szczoteczkę, i w dodatku każdego dnia myje nią zęby przez zalecane dwie minuty, to możemy uważać się za naprawdę dużych szczęściarzy. Niestety, maluchy zazwyczaj niechętnie podchodzą do obowiązku codziennej pielęgnacji jamy ustnej, uważając ją za przykry obowiązek, którego najlepiej byłoby uniknąć. Nie pomaga nic – ani prośby, ani groźby. Zmuszanie pociechy do szczotkowania kończy się zazwyczaj płaczem i gromkimi protestami w postaci histerycznych krzyków. Co zatem zrobić, by to zmienić? Jak sprawić, by nasze dziecko zaczęło dbać o swoje zęby z radością i entuzjazmem?

Wybierzcie wspólnie odpowiednią pastę i szczoteczkę

Dziecko znacznie chętniej będzie szczotkowało zęby, jeśli sami pozwolimy mu dokonać w sklepie wyboru produktów pielęgnacyjnych. Niech maluch sam zadecyduje, jaki design ma mieć jego szczoteczka, jakie grafiki mają znaleźć się na jej rękojeści, jakie melodyjki ma ona odgrywać. Ta sama zależność dotyczy pasty. To dziecko będzie szczotkowało nią zęby, a zatem niech wygląda ona tak, by budziła w szkrabie pozytywne skojarzenia. Jeśli maluch z przyjemnością będzie patrzył na swoją pastę i szczoteczkę, gwarantujemy, że z dużo większym entuzjazmem będzie przystępował do procesu szczotkowania.

Twoim zadaniem jest jednak zadbanie o to, by szczoteczka wybrana przez dziecko posiadała miękkie włosie, zaś pasta była dopasowana odpowiednio do wieku malucha. W przypadku, gdy nasz szkrab nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by szczotkować zęby samodzielnie, pamiętajmy, aby nie naciskać szczoteczki na jego zęby ze zbyt dużą siłą, gdyż może to prowadzić do podrażnień. Nie wykonujmy też zbyt energicznych ruchów w jamie ustnej dziecka, a zamiast tego zadbajmy o dokładność.

Myj zęby razem z dzieckiem

Dzieci od najmłodszych lat naśladują we wszystkim dorosłych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, w jak prostych, prozaicznych, codziennych czynnościach biorą z nas przykład. Właśnie dlatego tak istotnym jest, by przekazywać im właściwe wzorce. Jeśli maluch nie chce szczotkować zębów, zaproponuj, że wykonasz tę czynność razem z nim. Stańcie wspólnie przed lustrem i postaraj się mu uzmysłowić, że oczyszczanie jamy ustnej może być całkiem fajną zabawą. Jeśli dziecko widzi, że rodzice robią to samo co one, nabiera pewności, że wykonywana czynność ma naprawdę wielką rangę.

Podczas wspólnego mycia pamiętaj, by cały czas kontrolować poczynania malucha; zadbaj o to, by nałożył na szczoteczkę odpowiednią ilość pasty, oraz zwróć uwagę, czy dziecko oczyszczając zęby używa właściwej techniki, a także czy cały proces mycia trwa zalecane dwie minuty.

Zapewnij dziecku rozrywkę

Dla dzieci najważniejsza jest zabawa. Najważniejsze zatem, by nauczyć malucha dbania o właściwą higienę jamy ustnej poprzez rozrywkę. Nie przejmuj się, że nie potrafisz śpiewać – jeśli trzeba, nie bój się zanucić wraz z pociechą stomatologiczny szlagier „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”. Gdy szkrab ukończy już trzy latka, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie go w szczoteczkę elektryczną – tego typu produkty oferują szereg specjalnych udogodnień dla najmłodszych, jak na przykład specjalne aplikacje, które w sposób przyjazny wspomagają codzienne oczyszczanie zębów, czy też melodyjki odgrywane podczas procesu mycia. Dodatkowo posiadają zazwyczaj kolorowe, często przedstawiające ulubionych dziecięcych bohaterów rękojeści, które mobilizują szkraba do regularnego sięgania po szczoteczkę.

Stwórz też system nagród – dzieci uwielbiają być nagradzane. Jeśli maluch wyszczotkuje swoje zęby prawidłowo, za dobre sprawowanie podaruj mu jakąś małą, symboliczną drobnostkę (może to być naklejka, magnes, odznaka). Możesz też założyć mu zeszyt, w którym znajdzie się tabela prezentująca jego codzienne postępy w szczotkowaniu zębów. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze, gdy dziecko ma rodzeństwo – najmłodsi kochają ze sobą rywalizować.

Zaprowadź dziecko do dentysty

Jeśli nasz szkrab osiągnął już trzeci rok życia, warto udać się z nim do dentysty. Specjalista wytłumaczy maluchowi, dlaczego tak ważne jest dbanie o jamę ustną, zaprezentuje dziecku właściwą technikę szczotkowania, podaruje mu szczoteczkę do zębów oraz odpowie na wszystkie nurtujące go pytania. Wiele gabinetów stomatologicznych jest dziś specjalnie dostosowanych do charakterystyki najmłodszych, a sami dentyści swoim młodocianym pacjentom często wręczają w nagrodę za dobre sprawowanie drobne upominki w postaci medali, broszek, itp. Po wizycie u stomatologa dziecko powinno być bardziej świadome konsekwencji, jakie wiążą się z zaniedbaniem higieny jamy ustnej, i tym samym chętniej sięgać po szczoteczkę.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button