Blog

Rodzaje past do zębów

Jednym z podstawowych artykułów do higieny jamy ustnej jest pasta do zębów, idąca ramię w ramię ze szczoteczką. Na rynku nie brakuje najróżniejszych jej odmian, od podstawowej pasty mającej na celu zabicie bakterii w jamie ustnej, przy delikatnym efekcie wybielania po pasty do zadań specjalnych, na przykład intensywnego rozjaśnienia szkliwa lub oczyszczenia zębów wrażliwych. Wielu z nas zapomina niestety, że pasty powinniśmy dobierać nie pod kątem ceny, a naszych własnych potrzeb. Osoba zmagająca się z nieświeżym oddechem powinna na przykład przerzucić się na wyspecjalizowane pasty marki Marvis, zamiast szczotkować dalej zęby podstawowym Colgate, który nie pomoże jej pozbyć się problemu. Dlatego też tak ważne jest poważne zastanowienie się nad naszymi prawdziwymi potrzebami. Czasem warto się nawet udać do dentysty, który po obejrzeniu naszych zębów pomoże nam wybrać idealną pastę. W tym artykule, dowiecie się więcej na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje past do zębów

  • Pasty uniwersalne – są to podstawowe, najpopularniejsze pasty, które znajdziemy w każdej drogerii i sklepie. Korzystają z nich ludzie, którzy mają albo zdrowe zęby, albo myślą, że inna pasta im niepotrzebna, chociaż w rzeczywistości jest niestety inaczej. Posiadają dość zróżnicowany, wyważony skład i skupiają się tylko na czyszczeniu zębów.
  • Pasty wybielające – mocne pasty, o wysokim wskaźniku RDA, czyli ścieralności szkliwa. Ich zadaniem jest rozjaśnić nasze zęby o kilka tonów. Musimy jednak pamiętać, że ze względu na swoją moc, nie powinno się ich stosować jako pasty zwykłe – najdłuższy okres ciągłego stosowania wynosi równy tydzień. Po upływie tego czasu, powinniśmy wrócić do naszej zwykłej pasty. Z przerwami, możemy korzystać z takiej pasty przez dwa miesiące.
  • Pasty do zębów wrażliwych – najczęściej zawierają one chlorek potasu lub jego azotan. Zabezpieczają one wrażliwe zęby, przenikając do szkliwa i zamykając kanaliki, w których znajdują się zakończenia nerwowe, odpowiedzialne za uczucie bólu i dyskomfortu.
  • Pasty przeciwko paradontozie – łagodzą objawy zapalenia dziąseł, takie jak zaczerwienienie, ból i krwawienie. Najczęściej są pochodzenia naturalnego, opierając swoje działanie na ziołach. Najbardziej powszechnie wykorzystywanymi składnikami są wyciągi z rumianku, melisy lub eukaliptusa.
  • Pasty do protez – są bardzo delikatne, dzięki czemu nie ma możliwości o zarysowaniu i uszkodzeniu powierzchni protezy podczas jej oczyszczania. Usuwają zarówno resztki jedzenia, jak i osad nazębny.
  • Pasty ziołowe – zawierają same naturalne składniki, nie posiadają w składzie fluoru, co sprawia, że wszyscy wielbiciele produktów złożonych w pełni z naturalnych składników chętnie po nie sięgają. Mogą przypaść do gustu także tym osobom, które boją się fluorozy (choroby, która powstaje w wyniku nadmiernej ilości fluoru w organizmie).
  • Pasty dla dzieci – zawierają bardzo mało fluoru (lub nie mają go w sobie wcale), najczęściej są też truskawkowego smaku. Częstym ich składnikiem jest ksylitol, czyli cukier pochodzenia naturalnego, ceniony za swoje działanie przeciwbakteryjne.

Rodzaje past do zębów

Czym są współczynniki RDA i REA?

RDA to współczynnik ścieralności zębiny, zaś REA – ścieralności szkliwa. Im są one większe, tym mocniej działa pasta. Nie oznacza to jednak, że wysoki współczynnik oznacza, że dana pasta będzie dla nas lepsza. Pod uwagę musimy wziąć stan i zdrowie naszego uzębienia oraz to, do czego dana pasta ma nam posłużyć. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębów, lepiej jest poszukać past o niskim współczynniku. Z kolei osoby zmagające się z duża ilością osadu, na przykład palacze, powinni sięgać po pasty mocniejsze.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button