Dysplazja zębiny

Dysplazja zębiny – Marzyło wam się kiedyś, jak to cudownie by było, gdyby nasze zęby nie posiadały kanałów? Zero leczenia kanałowego, zero miejsca, w których znajdowałaby się czuła tkanka, powodująca obumarcie zęba, gdy tylko docierają do niej bakterie. Przedstawiamy wam zatem dysplazję zębiny – niezwykle rzadkie schorzenie dentystyczne, dzięki któremu naprawdę poczujecie się wdzięczni naturze, że urodziliście się z kanałami w zębach. Schorzenie to pojawia się u jednego pacjenta na 100 000, charakteryzując się zniekształconymi korzeniami zęba, zębiną odbiegającą od normy swoją morfologią oraz, w przypadku dysplazji typu II, niebieskawym lub brązowawym kolorem szkliwa.

Dysplazja zębinyZęby objęte dysplazacją zębiny na pierwszy rzut oka wyglądają normalnie, zwłaszcza w przypadku dysplazji typu I, lecz jeśli zaczynamy podejrzewać, że coś jest nie tak, należy natychmiast udać się do dentysty. Radiograf pozwoli nam na prawidłową diagnozę, co jest niezwykle ważne, ponieważ dysplazja nie odbiega znacznie od schorzeń pokroju Dentinogenesis imperfecta lub syndromu Goldblatta, które wymagają jednak innego typu leczenia.

Przyczyny powstawania dysplazacji zębiny

Dysplazacja zębiny to tak rzadkie i enigmatyczne schorzenie, że współczesna stomatologia wciąż nie jest do końca pewna, w jaki sposób dochodzi do dysplazji typu I. Wiemy, że jest to powiązane z mutacją w kolagenie typu pierwszego, czyli COL1 A1 i COL1 A2. Dysplazja typu I jest jednak podzielona na inne pozostałe dwa podtypy, które, podobnie jak dysplazja typu II, biorą się z genetycznej mutacji sialofosfoproteiny zębiny, mieszczącej się w chromosomie 4. Badacze generalnie wierzą, że dysplazja typu I DI-2 i DI-3 oraz dysplazja typu II to tak naprawdę jedno schorzenie, o różnych objawach. Nie wiemy jednak, skąd dokładnie bierze się dysplazja typu I.

Charakterystyka i rodzaje dysplazacji zębiny

  • Typ I – zęby przeważnie są normlanego koloru, chociaż niebieskawo-brązowa barwa również jest możliwa. Uzębienie jest krzywe, o nieprawidłowej pozycji. Szkliwo jest bardzo słabe, podatne na złamania. Korzenie zęba nie są poprawnie ukształtowane, zaś miazga znacząco odbiega od normy. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, możemy zauważyć kanalik w kształcie półksiężyca. Korzenie na zdjęciu są ciemniejsze, spiczaste, krótkie. Zębina nie jest umieszczona w zębie poprawnie, co prowadzi do jej nadmiaru. Sprawia to, że jej komora z czasem zostaje zniszczona, a wraz nią, zęby stałe. Na dziąsłach w okolicy chorych zębów możemy też zauważyć wrzody.
  • Typ II – zęby są zauważalnie odbarwione, w kolorze brązowym, żółtym lub brązowawo-niebieskim. Szkliwo jest przezroczyste, lecz ogólne zniekształcenia dotykają już tylko samej zębiny – kształt i rozmiar zęba nie odbiegają od normy. Na zdjęciu rentgenowskim, możemy zauważyć, że korzenie mają prawidłowy rozmiar, lecz prowadzą do nich dziwne „złącza”, zaś w komorze zębinowej często znajdziemy kamienie zębinowe. Miazga w takich zębach również ulega kompletnemu zniszczeniu.

Leczenie dysplazacji zębiny

Chociaż dentyści mają kilka opcji, jeśli chodzi o leczenie osoby z dysplazją zębiny, sama kuracja nie należy do łatwych. Leczenie kanałowe nie jest zalecane, ponieważ może ono jeszcze bardziej uszkodzić kanały i komory zębinowe. Zęby z ropniami okołowierzchołkowymi oraz martwą miazgą mogą zostać usunięte. Zęby z dłuższymi kanałami można leczyć chirurgicznie i za pomocą wypełnień, a także ortodontycznie. To ostatnie rozwiązanie nie jest jednak zalecane we wszystkich wypadkach, ponieważ może ono doprowadzić do rozchwiania się zębów. Alternatywą jest usunięcie wszystkich zębów, wyleczenie owrzodzeń i przygotowanie protezy dla pacjenta. Droższą opcją jest zabieg chirurgiczny, po którym u pacjenta można na stałe zamocować implanty.

Oczywiście, sam pacjent również nie powinien zapominać o dbaniu o zęby – ryzyko utraty całego uzębienia jest mniejsze, jeśli będziemy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Oczywiście, samą metodę szczotkowania należy dobierać zależnie od tego, jak poważny jest nasz przypadek. Dentysta może też zabezpieczyć zęby przed uszkodzeniami za pomocą tzw. „półkoron” ze stali. Stal można pokryć kompozytem, jeśli nie chcemy, aby korony były widoczne.

Dysplazja zębiny

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button