Blog

Czy bakterie z jamy ustnej zwiększają ryzyko zatorów?

Naukowcy z Uniwersytetu Tampere w Finlandii uważają, że bakterie z grupy Streptococcus viridans, które znajdują się w jamie ustnej, mogą przyczyniać się do występowania zatorów.

Streptococcus viridans to rodzina zieleniejących paciorkowców, których pewna część bytuje
w jamie ustnej i gardle człowieka oraz pełni tam rolę flory fizjologicznej. Ich działanie nie zawsze jednak jest pozytywne. W pewnych warunkach, jak wskazują badania naukowców
z Finlandii, wspomniane mikroorganizmy mogą być przyczyną poważnych dolegliwości.

Podczas badań dokładnie przeanalizowano próbki skrzepliny, którą usunięto w trakcie nagłych operacji u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego, zakrzepicą tętnicy mózgowej i tętnic kończyn dolnych, a także z pękniętym tętniakiem mózgowym. W pobranych próbkach znalazły się bardzo duże ilości DNA bakterii z rodziny Streptococcus viridans w porównaniu do normalnych próbek krwi od tych samych pacjentów. Oznacza to, że jeśli bakterie dostaną się do krwiobiegu, mogą połączyć się z receptorami płytek i zwiększyć ryzyko pojawienia się zatorów.

Naukowcy zaznaczają, że ich badanie to kolejny dowód na to, iż właściwa pielęgnacja jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie w kontekście zdrowia całego organizmu, a nieleczone dolegliwości oraz infekcje jamy ustnej mogą przyczynić się do występowania poważnych chorób. Wyniki pracy badaczy opublikowano w „Journal of the American Heart Association”.

W innych badaniach, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth
i University Hospitals Plymouth NHS Trust, poddano ocenie związek między bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej, zwłaszcza Streptococcus anginosus, a rozwojem ropni mózgu. Okazało się, że wspomniana bakteria może prowadzić do zapalenia gardła oraz infekcji w narządach wewnętrznych, takich jak płuca, wątroba czy właśnie mózg.

Zródła:

https://www.drbicuspid.com/digital-dentistry/imaging-cad-cam/imaging-systems/article/15380493/ortho-treatment-may-have-led-to-temporary-tooth-discoloration

https://elifesciences.org/articles/79742

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button