Blog

10 najpopularniejszych mitów o implantach zębów

Implanty zębów, śruby, jakkolwiek byśmy je zwali. Istnieje na ich temat wiele pogłosek, spowodowanych wyobrażeniami na temat zabiegu i braku znajomości podstawowych zasad dentystyki protetycznej i implantologii. Prowadzi to oczywiście do błędnych osądów, lęków bez podstaw i mitów, które są następnie przekazywane na internetowych forach, niczym w głuchym telefonie, siejąc niepotrzebny zamęt i zrażając potencjalnych pacjentów do samej idei implantu zęba. W tym artykule prezentujemy dziesięć najpopularniejszych mitów, które zdążyły się już rozpowszechnić w temacie implantologii dentystycznej.

1. Implant zęba to cały ząb (korona + korzeń)

Nic bardziej mylnego – implant to jedynie sama korona z porcelany, osadzona na tytanowej śrubie, umieszczanej w kości dziąsłowej. Sama śruba jest niewidoczna dla oka, zaś korona wygląda i funkcjonuje jak zwykły ząb.

2. Jeden implant może posiadać kilka koron, niczym mostek

Każdy jeden typ implantu ma na sobie tylko jedną koronę. W celu wstawienia sobie większej ilości zębów, konieczne jest kilka implantów. Wyjątek stanowi jedynie cała szczęka, którą umieszcza się na czterech śrubach.

3. Implanty nie wymagają takiej samej higieny co zęby

Nawet jeśli na implantach nie osadzają się takie same typy bakterii, co na zębach, nie oznacza to, że nie powinniśmy o nie dbać. Na rynku znaleźć można specjalne pasty, służące właśnie do czynienia tego typu uzupełnień.

4. Wszczepienie implantu boli

Bardzo często wyobrażamy sobie dantejskie sceny, myśląc o tym, jak musi wyglądać wprowadzenie śruby w kość dziąsła. W rzeczywistości jest to zabieg mniej inwazyjny niż usuwanie zęba. Wykonuje się go na znieczuleniu miejscowym, jedynie przy wszczepieniu większej ilości implantów konieczna jest narkoza z udziałem anestezjologa. Pojedyncze wszczepienie trwa 15-20 minut i w ogóle nie boli. Epizody bólowe po zabiegu też nie musza występować, jeśli jesteśmy ostrożni i zażywamy przepisane nam leki.

5. Po wszczepieniu implantu, musimy czekać aż dziąsło się zagoi, aby otrzymać koronę

Podczas zabiegu dentysta zakłada nam obudowę tymczasową na okres gojenia, którą potem zastępuje się stałą. Nie zostajemy jednak z ubytkiem zaraz po zabiegu.

6. Implanty nie wymagają wizyt kontrolnych

Dentysta implantolog będzie w stanie ocenić stan naszego implantu i dać nam znać, jeśli są jakieś czynniki, które mogą nam zaszkodzić.

7. Każdy stomatolog może wszczepić implant

Implanty wymagają doświadczenia, sprzętu i wiedzy, przez co powinniśmy szukać najlepiej ocenianych implantologów w okolicy. Nie każdy dentysta będzie też w stanie udzielić nam dożywotniej gwarancji na implant, a to też jest bardzo ważne.

8. Implantów nie wszczepia się starszym

Jedyny przedział wiekowy, w którym nie można stosować implantów, to okres do 17 roku życia. Jeśli nie ma innych przeciwwskazań, implanty mogą być wstawione w każdym wieku u osoby pełnoletniej.

9. Każdy implant jest tej samej jakości

Na ogół implanty są wykonane z tytanu. Część z nich jest jednak wykonana ze stopów w skład których wchodzi tytan, lecz nie jest on głównym składnikiem tychże. Jakość implantu i cena idą ze sobą w parze – jednosezonowe produkty, produkowane przez firmy nie dające gwarancji, części zamiennych ani nie przeprowadzających testów są tanie, lecz, jak nietrudno się domyślić, kompletnie niewarte naszych pieniędzy.

10. Cena implantu zależy od marży lekarza

Niestety, wiele osób wciąż wierzy, że to dentysta ma wpływ na jakość i cenę implantu. Dodajmy do tego wyżej wspomniany mit związany z tym, że każdy dentysta podobno potrafi wszczepić taki implant i już chyba możemy sobie wyobrazić, dlaczego implanty nie są w naszym kraju popularniejsze. Po prostu szukajmy kliniki oferującej implanty od renomowanych producentów, z dożywotnią gwarancją. Implantolog tez powinien być doświadczony, żebyśmy mieli pewność, że nie wyrzucamy pieniędzy w błoto.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button