Blog

Czym jest gummy smile?

„Gummy smile” to przypadłość charakteryzująca się zauważalną dysproporcją pomiędzy strefą zębów a czerwoną strefą dziąseł, która uwidacznia się podczas uśmiechania. W czasie uśmiechu nasze dziąsła niemal w całości przykryte są przez wargi, co stanowi nie tylko mankament estetyczny, ale również przyczynę często nawracających zapaleń tkanek przyzębia. Jak zatem uporać się z uśmiechem dziąsłowym? Jakie są jego przyczyny?

Dopuszczalną granicę odsłoniętych dziąseł umownie uznaje się za 3 mm, jednak jest to zależne od upodobań – w każdym razie, gdy mamy do czynienia z „gummy smile”, granica ta jest znacznie przesunięta. Najczęściej w celu leczenia przypadłości stosuje się leczenie ortodontyczne bądź chirurgiczne, ale wyjście z sytuacji stanowi również botoks.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Stomatolodzy wyróżniają kilka przyczyn wykształcania się uśmiechu dziąsłowego. Do głównych należą:

  • wady zgryzu oraz inne zaburzenia ortodontyczne,
  • zbyt mała warga górna,
  • nadmierna reaktywność mięśni mimicznych,
  • zbyt późne wyrzynanie się zębów (zbyt długie pozostawanie ich w obrębie dziąseł),
  • uwarunkowania genetyczne (naturalnie nadmierny wzrost kości szczęki).

Należy podkreślić, że w wielu przypadkach „gummy smile” nie jest jedynie problemem estetycznym. Nasza błona śluzowa powinna być bowiem wilgotna, a w momencie, gdy dochodzi do nadmiernej ekspozycji tkanek dziąseł, często wysycha. Tego typu sytuacja jest bardzo groźna i zazwyczaj oznacza konieczność interwencji lekarskiej. Ze specjalistą bezwzględnie należy się skonsultować również w sytuacji, gdy przyczyną dziąsłowego uśmiechu są przerośnięte dziąsła, utrudniające codzienną higienę jamy ustnej i prowadzące do stanów zapalnych tkanek przyzębia.

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Czym jest gummy smile?W walce z uśmiechem dziąsłowym może nam pomóc wyłącznie stomatolog – przypadłości tej nie da się pozbyć samodzielnie w domowych warunkach. Najczęściej wskazaniem do usunięcia „gummy smile” jest dyskomfort estetyczny, a także wspomniane wcześniej wysychanie śluzówki oraz nawracające stany zapalne.
Obecnie wyróżniamy trzy sposoby niwelowania kłopotu uśmiechu dziąsłowego; mowa tu o leczeniu ortodontycznym, chirurgicznym, oraz zastosowaniu toksyny botulinowej. O tym, która z metod będzie najlepsza, decyduje po zapoznaniu się z naszym indywidualnym przypadkiem lekarz.

Najczęściej wciąż usuwa się kłopot „gummy smile” poprzez leczenie ortodontyczne – pozwala ono bowiem przesunąć zęby w kierunku wierzchołka ich korzenia, co optycznie odwraca przerost dziąseł. Tego typu metoda ma jednak swoje wady – otóż leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, wymagającym od pacjenta wiele cierpliwości i samozaparcia. Poza tym, do pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest również uzupełnienie terapii o dodatkową korektę chirurgiczną.

Znacznie szybciej pożądane efekty możemy osiągnąć poddając się chirurgicznemu wycięciu dziąsła. Zabieg ten polega na wycięciu dziąsła wzdłuż jego brzegu, i następnie wypełnieniu odsłoniętych tkanek zęba pracami protetycznymi (na przykład licówkami). W niektórych przypadkach całość operacji sprowadza się jednak tylko do podcięcia wędzidełka wargi górnej.

Jak wspomniano wcześniej, skuteczne w walce z „gummy smile” może okazać się również zastosowanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Terapia nim pozwala bowiem zmniejszyć napięcie mięśni mimicznych unoszących wargę, a co za tym idzie – zmniejszyć ekspozycję dziąseł. Zasadniczą wadą jest jednak w tym przypadku fakt, że jad kiełbasiany działa zaledwie przez pół roku, za zatem zabieg trzeba co jakiś czas regularnie powtarzać.

Ceny zabiegów

Ceny poszczególnych zabiegów pozwalających pozbyć się problemu „gummy smile” mogą w zależności od wybranej metody leczenia znacznie się od siebie różnić. Przyjmuje się, że najtańsze są zabiegi związane z botoksem – poddać się im możemy już za kilkaset złotych. Jak podkreślono jednak wyżej, co jakiś czas należy je powtarzać, więc większość osób decyduje się poddać znacznie droższemu, ale za to przynoszącemu stałe efekty leczeniu ortodontycznemu czy też chirurgicznemu.

Pamiętajmy, że żaden przypadek nie jest identyczny, a o możliwości zakwalifikowania pacjenta (bądź jej braku) na dany zabieg zawsze decyduje wyłącznie lekarz prowadzący.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button