Remineralizacja zębów
Remineralizacja zębów to specjalny zabieg, mający na celu wzmocnienie i odbudowę zębów poprzez uzupełnienie ubytków mineralnych szkliwa. W końcu mocne zęby są chyba tym, czego pragnie każdy z nas. Nie ma nic gorszego, niż korony zębów kruszące się podczas jedzenia. A ponieważ jakiś czas temu omawialiśmy niekorzystne zjawisko demineralizacji, czyli osłabienia się szkliwa, w tym artykule postaramy się przybliżyć Wam temat znacznie przyjemniejszy. Remineralizacja jest bowiem bardzo dobrym sposobem na polepszenie stanu naszego uzębienia.
Jak wygląda taki zabieg?
Przez udaniem się do gabinetu, radzimy dokładnie wyszczotkować zęby. Nie ma dla dentysty nic mniej przyjemnego, niż świeże resztki jedzenia w uzębieniu pacjenta. Na początek nasze zęby zostaną poddane piaskowaniu (lub innej procedurze usuwającej osad, lecz to właśnie piaskowanie jest wykorzystywane najczęściej) w celu ich oczyszczenia. Następnie lekarz przejdzie do fluoryzacji, najczęściej poprzez lakierowanie zębów, które, według statystyk, zmniejsza ryzyko powstania próchnicy nawet o 40%. Dzięki fluoryzacji, nasze zęby zostaną zauważalnie wzmocnione, zaś powstałe w nich mikroubytki, odpowiedzialne często za ich nadwrażliwość – uzupełnione.
Wzmacnianie szkliwa w domowym zaciszu
Remineralizacja to nie tylko zabiegi u dentysty. O mocne szkliwo możemy też zadbać sami, stosując się do następujących zasad:
- Trzymanie się odpowiedniej diety – nasze szkliwo można wzmocnić, dostarczając organizmowi odpowiednich witamin i minerałów. Powinniśmy się skupić przede wszystkim na produktach, w skład których wchodzą wapń, magnez, fosfor, żelazo oraz cynk. Witaminy, które najbardziej sprzyjają szkliwu, to A i D. Znajdziemy je w nabiale, warzywach i owocach.
- Ograniczenie kwasu fitynowego w pożywieniu – jeżeli zauważyliśmy, że nasze szkliwo i kości są słabe, zaś zęby mają tendencję do kruszenia się, powinniśmy zastanowić się, czy nie spożywamy przypadkiem zbyt wiele kwasu fitynowego. Największe jego stężenie występuje w produktach takich jak soja, fasola, siemień lniany oraz w produktach razowych i pełnoziarnistych. Ogranicza on przyswajanie przez organizm wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku, czyli wszystkich minerałów, które są istotne dla kości i zębów.
- Nie szczotkowanie zębów zaraz po posiłku – jeżeli spożywaliśmy owoce, słodkie pokarmy lub napoje gazowane, z myciem zębów powinniśmy zaczekać około pół godziny. W przeciwnym razie, może dojść do starcia się szkliwa. Jeżeli naprawdę czujemy, że musimy oczyścić jamę ustną, lepiej jest przepłukać usta wodą.
- Zamiana białego cukru na ksylitol – biały cukier jest jedną z częstych przyczyn powstawania próchnicy. Ksylitol jest z kolei cukrem naturalnym, pozyskiwanym z brzozy, który przywraca prawidłowy poziom pH w ustach, poprawa wchłanialność wapnia oraz zapobiega rozwojowi bakterii.
- Kontrola stanu zębów – jeżeli zmagamy się z alkoholizmem, zgagą, niedoczynnością tarczycy, refluksem żołądkowym, anoreksją lub bulimią, powinniśmy często odwiedzać naszego dentystę w celu kontroli stanu naszych zębów. Zaleca się, by robić to co najmniej raz na pół roku.