Blog

Dbanie o zęby w ciąży

Niektórzy ludzie wierzą, że w trakcie ciąży kobieta nie powinna leczyć zębów. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest wręcz na odwrót. Po zdecydowaniu się na dziecko, powinno się odwiedzić stomatologa jeszcze przed staraniem się o nie. Wyleczenie chorych zębów powinno się odbyć jeszcze przed poczęciem, jako, że w pierwszym trymestrze ciąży powinno się zachować ostrożność z przyjmowaniem leków. Dotyczy to także wszelakich znieczuleń. Pierwszy trymestr ciąży to tzw. organogeneza, czyli okres w którym płód cały czas się kształtuje. Od czwartego miesiąca ma już głównie miejsce jedynie sam wzrost. W okresie organogenezy, na płód wpływać mogą różne czynniki zewnętrzne, w tym też przyjmowane leki. Dlatego też tak ważne jest wyleczenie naszych zębów jeszcze przed faktem dokonanym, ponieważ nie chcemy, żeby w czasie trzech pierwszych miesięcy odbywały się poważne zabiegi dentystyczne, nawet usuwanie zębów. Kiedy już wyleczymy zęby i zajdziemy w ciążę, istotne jest trzymanie się podstawowych reguł higieny jamy ustnej, wraz z odwiedzinami u stomatologa przynajmniej raz na trzy miesiące. W przypadku wszelakich badań należy też unikać zdjęć rentgenowskich.

Jak zadbać o zdrowie naszych zębów?

Pierwszym istotnym czynnikiem jest dieta – jak najwięcej witaminy C i wapnia, jak najmniej słodkości. Pozwoli to na wzmocnienie zębów i szkliwa. Spożywane przez nas pokarmy powinny być też bogate w wapń, magnez fluor i fosfor. Pamiętajmy również o regularnym szczotkowaniu dwa razy dziennie, po dwie minuty. Dobrym pomysłem jest też szczotkować je delikatniej, lecz wtedy powinniśmy spędzić nad procedurą przynajmniej 4-5 minut. Pamiętajmy też o tym, aby usuwać bakterie z języka, szczotkując zęby. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie i być wymieniana co trzy miesiące. Dobrym pomysłem jest też używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Im mniej bakterii w ustach, tym lepiej.

Próchnica i krwawienie z dziąseł w trakcie ciąży

Kształtujący się płód odbiera matce minerały, co osłabia jej organizm. Nie pomaga też fakt, że ciężarne kobiety mają tendencję do podjadania, zwłaszcza w nocy. Wreszcie dochodzimy też do zmian hormonalnych, które mogą doprowadzić do powstawania kieszonek, w których gromadzą się bakterie i resztki jedzenia, co może doprowadzić do formowania się kamienia nazębnego. Wszelakie stany zapalny dziąseł i zmiany próchnicze w zębach powinny być natychmiast leczone, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii po całym organizmie i dotarcia do dziecka.

Hormonalne zapalenie dziąseł

W 50% przypadków, miedzy drugim a ósmym miesiącem ciąży, może dojść do ciążowego zapalenia dziąseł. Początkowo stają się one zaczerwienione, z czasem zaczynają też puchnąć, boleć i krwawić. Problem ten ustępuje sam, po upływie kilku tygodni od urodzenia dziecka. Nie powinno się jednak rezygnować ze szczotkowania przez strach przed krwawieniem dziąseł. Będzie to bowiem sprzyjać pojawieniu się bakterii i zmianom próchniczym.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button