Blog

Nawyki szkodliwe dla zębów

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej to nie jedyny powód, z którego stan naszych zębów nie jest taki, jakiego byśmy sobie życzyli. Często zdarza się, że do różnego rodzaju problemów z uzębieniem doprowadzamy w sposób mechaniczny sami, nawet o tym nie wiedząc. Niektóre czynności wykonywane przez nas automatycznie prowadzą do rozwoju bakterii, ścierania szkliwa, zapaleń dziąseł czy ukruszeń zębów. Z poniższego artykułu dowiecie się, czego nie robić, by uniknąć dodatkowych kłopotów z jamą ustną.

Wszyscy mamy jakieś nawyki. Rzeczy, które wykonujemy świadomie lub nie, na przykład po to, by móc się skupić. Mogą być one naprawdę różne – od obgryzania paznokci po wkładanie do ust przedmiotów typu ołówka czy długopisu. Niestety, wiele z podobnych nawyków ma niekorzystny wpływ na zdrowie zębów, i jeśli chcemy uniknąć niepożądanych konsekwencji dla naszej całej jamy ustnej, powinniśmy jak najszybciej z nich zrezygnować.

Oto lista najczęstszych nawyków, które są szkodliwe dla zębów.

1. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki.

Zęby należy szczotkować dokładnie, ale nie oznacza to silnego dociskania szczoteczki do szkliwa. Tego typu szorowanie może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku – naciskając na zęby zbyt mocno możemy wywołać podrażnienia, krwawienia, a nawet nadwrażliwości. Niewłaściwe szczotkowanie grozi też zwiększeniem ryzyka powstania próchnicy, oraz trwałym uszkodzeniem szkliwa.
Jeśli mamy tendencję do zbyt silnego naciskania szczoteczką na zęby, warto, byśmy poprosili o poradę stomatologa, by ten poinstruował nas, w jaki sposób powinna wyglądać właściwa technika szczotkowania. Dobrze by było też zaopatrzyć się w szczoteczkę o miękkim włosiu, która nie będzie prowadzić do dodatkowych podrażnień.

2. Wkładanie do ust ołówków i długopisów.

Szkodliwy nawyk praktykowany szczególnie przez osoby pracujące w biurach. Niektórzy wkładają do ust długopisy automatycznie, po to, by móc się lepiej skupić, skoncentrować. Nie należy jednak tego robić. Przedmioty do pisania mają dość twardą strukturę, a zatem przygryzanie ich może prowadzić do pęknięć zębów, a nawet ich przemieszczenia. Jeśli więc do skupienia się potrzebujesz regularnego przeżuwania, lepiej przerzuć się na gumę do żucia.

3. Obgryzanie paznokci.

Kolejny popularny, szkodliwy nawyk. Zazwyczaj ludzie obgryzają paznokcie w sytuacjach stresowych, czasem jednak robią to również bezwarunkowo. Niestety, podobne praktyki mogą prowadzić do wad zgryzu, oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Skutkiem obgryzania paznokci mogą też być powracające stany zapalne dziąseł, a także ich uszkodzenia.

4. Ssanie kciuka.

Nawyk występujący u dzieci, zwłaszcza tych mających 5-6 lat. Regularne ssanie kciuka może prowadzić u najmłodszych do wad zgryzu, a także problemów z przeżuwaniem i prawidłowym oddychaniem. Te same konsekwencje wiążą się zresztą ze zbyt długim korzystaniem przez dziecko ze smoczka. Warto, byśmy jak najszybciej oduczyli malucha podobnych praktyk.

5. Wykorzystywanie zębów jako otwieracza.

Niektórzy z nas uważają swoje zęby za tak mocne, że próbują przy ich pomocy otwierać butelki, opakowania różnego rodzaju produktów, czy też zrywać za ich sprawą metki z ubrań. Tego typu działania są absolutnie zabronione. Zęby służą nam do przeżuwania jedzenia oraz prawidłowego artykułowania słów. Wykorzystywanie ich jako otwieracza może prowadzić do ukruszeń i złamań.

6. Zgrzytanie zębami.

Zgrzytanie zębami to choroba zwana bruksizmem. Można ją rozpoznać poprzez pościerane i ukruszone zęby, które w dłuższej perspektywie mogą zmieniać swoje położenie, prowadząc tym samym do wad zgryzu. U niektórych wśród objawów bruksizmu można też wyróżnić bóle mięśni i stawów. Specjaliści twierdzą, że do schorzenia dochodzi najczęściej na skutek przewlekłego stresu. W celu wyleczenie bruksizmu należy podjąć profesjonalne leczenie, którego metoda jest ustalana wraz ze specjalistą w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj stomatolog przygotowuje dla pacjenta specjalne szyny relaksacyjne, które minimalizują ścieranie się zębów i rozładowują napięcie mięśniowe.

7. Picie napojów gazowanych.

Napoje gazowane są wyjątkowo szkodliwe dla naszych zębów, ponieważ zawierają w sobie duże ilości cukrów i kwasów, które sprzyjają erozji szkliwa, a co za tym idzie próchnicy. Najlepiej, byśmy całkowicie z nich zrezygnowali. Jeśli jednak jesteśmy wielkimi entuzjastami napojów gazowanych, pijmy je rzadko i przez słomkę, która pozwoli ograniczyć kontakt płynów z zębami.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button