Blog

Chipsy na zębach – w jaki sposób działają?

Chipsy kojarzą nam się raczej z niezbyt zdrowymi dla zębów przekąskami. Ale w ten sposób nazywamy również odmianę licówek, które nakłada się na cały obszar zębów, nie naruszając przy tym ich struktury i szkliwa. Brzmi nieźle, prawda? A w jaki konkretnie sposób działają dentystyczne chipsy, do czego służą, i kiedy dentysta może nam zalecić z nich korzystanie? Zapraszamy do lektury!

Aby nałożyć na zęby tradycyjne licówki, dentysta jest zmuszony do oszlifowania zdrowego zęba, co dla wielu osób wiąże się ze sporym dyskomfortem. Przy chipsach nie ma tego problemu – są one naklejane bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, która pozostaje w ten sposób nienaruszona. Poza tym różnią się one od tradycyjnych licówek grubością – dorównują w tym aspekcie soczewkom kontaktowym, a zatem od zwykłych licówek są znacznie cieńsze.

Specyfika chipsów dentystycznych

Chipsy dentystyczne są niezwykle cienkimi płatkami porcelany. Ich grubość wynosi około 0,3 milimetra, co sprawia, że od tradycyjnych licówek są około 0,5 milimetra cieńsze. Poza tym ich główną zaletą jest sposób nakładania i zdejmowania. Aby nałożyć chipsy na zęby nie trzeba ingerować w tkankę zęba, a usuwanie ich nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Ale to nie wszystko. Po stronie zalet chipsów na pewno należy również odnotować fakt, że wraz z biegiem użytkowania nie zmieniają one swojego koloru, a także są odporne na ścieranie i posiadają właściwości antyalergiczne. Ponadto ich „zamontowanie” wymaga zaledwie dwóch wizyt u dentysty, a nie jak w przypadku tradycyjnych licówek czterech czy pięciu.

Funkcje chipsów dentystycznych

Chipsy wypełniają dokładnie tę samą rolę, co tradycyjne licówki, jednak tak jak podkreślono wcześniej, są one od nich mniej inwazyjne, a także bardziej przyjazne w użytkowaniu. No dobrze, ale w jakich konkretnie przypadkach warto skorzystać z chipsów? Jakie są ich funkcje? Wymieniliśmy je poniżej:

  • zamykają przestrzenie między zębami,
  • doskonale maskują przebarwienia,
  • pozwalają na wyrównanie linii zębów,
  • zakrywają mankamenty szkliwa.

W jaki sposób nakłada się chipsy dentystyczne?

Sam proces nakładania chipsów dentystycznych na zęby jest niezwykle prosty i kompletnie bezbolesny. Lekarz najpierw bada nasze zęby i ocenia, czy nie ma żadnych przeciwskazań, by pokryć je porcelanowymi licówkami. Jeśli nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, następnie stomatolog dobiera odpowiedni kolor chipsów do barwy naszego szkliwa, a potem kompleksowo oczyszcza zęby.

Kolejną fazą jest wykonanie wycisku, dzięki któremu w pracowni protetycznej będą mogły powstać licówki idealnie dopasowane do naszego zgryzu. Podczas drugiej wizyty lekarz po prostu przykleja je do powierzchni naszych zębów.

Kiedy nie należy nakładać chipsów dentystycznych?

Jak w przypadku każdego produktu, również do nakładania chipsów dentystycznych istnieją pewne przeciwskazania. Po pierwsze, nie rozwiążą one problemu zmniejszonych czy też obróconych zębów, dlatego że w obu tych przypadkach zęby wymagają oszlifowania, a zatem konieczne będzie użycie licówek tradycyjnych. Poza tym stomatolodzy z reguły nie zalecają chipsów osobom, które w sposób naganny zaniedbują higienę jamy ustnej i nie stosują się do zaleceń ich użytkowania.

Cena i trwałość

Chipsy dentystyczne nie należą do tanich produktów, gdyż koszt jednej licówki-chipsa to obecnie wydatek mniej więcej 2000 złotych. Inwestycji tej jednak nie powinniśmy żałować – ich trwałość jest bardzo duża, bo wynosi średnio mniej więcej 10 lat. Do tego jak podkreślono wcześniej, w każdej chwili możemy łatwo usunąć je z zębów nie pozostawiając przy tym śladów, a samo ich użytkowanie nie wymaga regularnych kontroli stomatologicznych.

Efekty

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że wraz z wiekiem nasze zęby coraz bardziej się ścierają, są jeszcze bardziej podatne na przebarwienia i pęknięcia. Ultra cienkie licówki są w stanie odmłodzić nasz uśmiech nawet o 20 lat. Ich użytkowanie doskonale wybiela zęby, wydłuża je, i zapewnia im symetrię, prowadząc w ten sposób to doskonałych efektów estetycznych. Dzięki zastosowaniu chipsów dentystycznych z pewnością poczujemy się młodo i atrakcyjnie.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button