Sposoby czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym

Próchnica, paradontoza, nieświeży oddech – za te i wiele innych kłopotów odpowiada kamień nazębny. Niestety, szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznej czy płynu do płukania ust nie wystarcza, aby pozbyć się tego złogu. Jeśli chcesz uniknąć wspomnianych wyżej konsekwencji zdrowotnych, regularnie powinieneś w gabinecie stomatologicznym poddawać się profesjonalnym zabiegom usuwania kamienia. Jakie to zabiegi i jak wyglądają?
Czym jest kamień nazębny?
Zanim przybliżymy Wam podstawowe, profesjonalne metody czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym, warto nakreślić, czym w ogóle jest kamień nazębny. To nalot, na który składają się do spółki substancje mineralne zawarte w ślinie i płytka bakteryjna formująca się za sprawą dostarczanego do jamy ustnej pożywienia. Kamień nazębny osadza się na powierzchni zębów w postaci nieestetycznego, szarego bądź brunatnego złogu. Jest twardy, dlatego trudno pozbyć się go przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej.
Proces powstawania kamienia nazębnego zaczyna się od płytki nazębnej. Ta formułuje się w jamie ustnej po każdym posiłku i jest nalotem miękkim, łatwym do usunięcia pastą i szczoteczką. Jeśli jednak płytka nazębna pozostaje nieusunięta, wówczas zaczyna twardnieć, przybierając postać kamienia. Najczęściej wystarczy do tego tylko kilka dni.
Skaling
Najważniejszym zabiegiem umożliwiającym usuwanie z jamy ustnej szkodliwych złogów jest skaling. Obecnie wykonuje się go na kilka różnych sposobów, w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta (ilości odłożonych na zębach złogów mineralnych i ich lokalizacji), a także tego, jakim sprzętem dysponuje dany gabinet. Najczęściej złogi usuwane są skalerem ultradźwiękowym. W trakcie jego pracy końcówki urządzenia przykładane są do powierzchni zębów, a zlokalizowane na szkliwie, niepożądane naloty eliminują ultradźwięki.
Nie wszyscy pacjenci mogą jednak skorzystać z zabiegu skalerem ultradźwiękowym. Wyklucza on osoby z rozrusznikiem serca. W takich sytuacjach skaling przeprowadza się metodą tradycyjną, czyli ręcznie przy użyciu narzędzia zwanego kiretem. Skaling kosztuje od 50 do 200 złotych, w zależności od zastosowanej metody, indywidualnego przypadku i renomy gabinetu stomatologicznego, w którym poddajemy się leczeniu. Powinno się go przeprowadzać raz na pół roku.
Piaskowanie
Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym skaling. Dzięki tej metodzie oczyszczania zębów można pozbyć się zalegających na szkliwie przebarwień, spowodowanych piciem kawy, herbaty, czy paleniem papierosów. Piaskowanie szczególnie często przeprowadza się przed zabiegami profesjonalnego wybielania zębów, ale nie tylko. Może być ono stosowane:
- w ramach przygotowania do lakowania, fluoryzacji, czy nakładania protez i innych wypełnień stomatologicznych,
- w pielęgnacji wszczepów implantologicznych przed osadzeniem w kości szczęk,
- w pielęgnacji aparatów ortodontycznych,
- w leczeniu chorób przyzębia,
- do polerowania zębów,
- profilaktycznie, do usuwania osadów, z którymi problem ma szczoteczka do zębów i nić dentystyczna.
Zabieg piaskowania przeprowadza się przy użyciu urządzenia nazywanego piaskarką. Z niego pod dużym ciśnieniem wyrzucany jest piasek stomatologiczny, który trafia wprost na oczyszczane powierzchnie zębów. Specjaliści zalecają, by piaskowaniu poddawać się raz na kilka miesięcy. Częstotliwość zabiegów powinna być uzależniona od tego, jak wygląda nasza dieta i jak często musimy zmagać się z kamieniem (osoby spożywające produkty wpływające na szybsze formowanie się kamienia powinny częściej poddawać się temu zabiegowi). Koszt piaskowania to 100-150 złotych.
Polerowanie i fluoryzacja zębów
Skaling i piaskowanie to zabiegi, które doskonale oczyszczają powierzchnię zębów, ale pozostawiają ją lekko chropowatą. Dlatego też w ramach uzupełnienia tych operacji często przeprowadza się polerowanie uzębienia. To zabieg mający na celu wyeliminowanie nierówności na oczyszczonej wcześniej powierzchni i wprawienie zębów w odpowiedni połysk. Przeprowadza się go przy użyciu szczoteczek ze specjalnymi nakładkami oraz polerującej pasty. Cena zabiegu to 60-100 złotych.
W celu wzmocnienia szkliwa i dodatkowego zabezpieczenia zębów przed atakami bakterii w gabinecie stomatologicznym można też poddać się fluoryzacji zębów. W jej przypadku wszystko sprowadza się do nałożenia na uzębienie specjalnego lakieru zawierającego chlorheksydynę i związków fluoru. Specyfiki te hamują rozwój próchniczych bakterii, a także uodparniają szkliwo na pozabiegową nadwrażliwość. Koszt fluoryzacji wynosi około 100 złotych.
Zalecenia pozabiegowe
Po każdym z zabiegów oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym konieczne jest wstrzymanie się przynajmniej na trzy godziny z jedzeniem i piciem oraz unikanie skrajnych temperatur. Po upływie tego czasu można powrócić do normalnego trybu życia. Zabiegom higienizacyjnym jamy ustnej warto poddawać się regularnie, tym bardziej, że raz w roku każdej osobie z ubezpieczeniem zdrowotnym usunięcie kamienia nazębnego przysługuje bezpłatnie.