Blog

Jak samodzielnie sprawdzić, czy dobrze umyliśmy zęby?

Płytka nazębna gromadzi się na zębach już kilka godzin po ostatnim szczotkowaniu. Nieusuwana regularnie zamienia się w kamień nazębny i może doprowadzić do rozwoju próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz chorób przyzębia. Zmineralizowana płytka jest wręcz niemożliwa do usunięcia w domowych warunkach. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy dokładnie wyczyściliśmy swoje zęby? Czym są produkty do wybarwiania osadu nazębnego? O czym świadczy kolor wybarwionej płytki? Na wszystkie zadane pytania odpowiadamy poniżej.

Produkty do wybarwiania płytki nazębnej

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dokładnie myjemy swoje zęby, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych produktów do wybarwiania osadów. Mogą być to płyny, tabletki lub pasty do zębów. Ich skład często opiera się o naturalne barwniki spożywcze, które wybarwiają płytkę nazębną na intensywny kolor, np. niebieski, czerwony lub różowy. Dzięki temu widoczne są obszary, na których podczas szczotkowania zębów powinniśmy skupiać się bardziej. Płytka nazębna jest praktycznie niewidoczna, dlatego warto stosować preparaty, które ją wybarwiają. Produkty tego typu są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Rodzaje produktów do wybarwiania osadu nazębnego

Możemy wyróżnić następujące produkty do wybarwiania osadu nazębnego:

  • płyn barwiący dla dzieci – w celu wykonania testu i sprawdzenia, które obszary wymagają doczyszczenia, należy przepłukać jamę ustną niewielką ilością płynu, a po trzydziestu sekundach wypluć go do umywalki – osad nazębny wkrótce zabarwi się na niebiesko; może pełnić ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych Twojego dziecka; przeznaczony jest nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych
  • tabletki barwiące – wystarczy rozgryźć tabletkę i rozprowadzić ją dokładnie po całej jamie ustnej, a niedoczyszczone obszary zabarwią się na niebiesko, czerwono lub różowo; niektóre z nich barwią płytkę nazębną na dwa kolory
  • pasta edukacyjna dla dzieci – takie pasty pełnią dwie ważne funkcje: skutecznie oczyszczają zęby, a także wybarwiają płytkę, wskazując niedoczyszczone miejsca; po szczotkowaniu zębów należy wypłukać usta, następnie sprawdzić przed lustrem, które obszary nie zostały wyczyszczone dokładnie, a na końcu, bez sięgania po kolejną dawkę pasty, myć zęby do momentu, aż zabarwienie zniknie.

O czym świadczy kolor wybarwionej płytki?

Na jaki kolor wybarwia się płytka nazębna? To oczywiście zależy od barwnika zastosowanego w danym produkcie. Osad nazębny może być więc niebieski, czerwony, różowy lub zielony. Niektóre preparaty pozwalają na odróżnienie starej płytki od nowej. Dłużej utrzymujący się osad zabarwia się np. na niebiesko, a ten świeższy – na różowo lub czerwono.

Jak stosować produkty do wybarwiania osadu?

Po produkty do wybarwiania osadu najlepiej jest sięgać po wyszczotkowaniu zębów. Dzięki temu dowiemy się, które obszary uzębienia zostały umyte dokładnie, a do których nie zdołaliśmy dotrzeć. Rozgryzioną tabletkę lub specjalny płyn należy rozprowadzić po jamie ustnej, a po trzydziestu sekundach wypluć zabarwioną ślinę. Jeśli producent tego wymaga, dodatkowo płuczemy usta ciepłą wodą. Po wszystkim możemy stanąć przed lustrem i sprawdzić, które miejsca nie zostały dostatecznie oczyszczone z płytki nazębnej. Następny krok to ponowne umycie zębów ze szczególnym uwzględnieniem wybarwionych miejsc. Tabletek lub płynu możemy używać również przed szczotkowaniem zębów. Większość tego typu produktów jest bezpieczna dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Czy warto sięgać po produkty do wybarwiania osadu?

Środki do wybarwiania osadu nazębnego przydadzą się osobom, które niezbyt dokładnie czyszczą swoje zęby i chciałyby robić to lepiej. Często rekomendowane są dzieciom, które dopiero uczą się prawidłowych nawyków higienicznych. Jeśli Twoja pociecha zastanawia się nad tym, po co myć zęby, skoro i tak nie widać, że są brudne, tabletka lub płyn do wybarwiania osadów okażą się w takiej sytuacji bardzo przydatne. Dziecko będzie w stanie zobaczyć, które obszary jego jamy ustnej wymagają dokładniejszego czyszczenia, a o które dba w należyty sposób. Ponadto poprzez kontrolę płytki nazębnej w jamie ustnej możemy zapobiegać występowaniu próchnicy i chorób dziąseł, zwłaszcza w przypadku dzieci. Wspomniane produkty z pewnością przyczynią się do oczyszczania miejsc najbardziej narażonych na gromadzenie się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.

Czym skutkuje niedokładne usuwanie płytki nazębnej?

Płytka nazębna, zwana inaczej osadem nazębnym lub płytką bakteryjną, to bezbarwna lub jasnożółta warstwa o lepkiej konsystencji, która gromadzi się na zębach kilka godzin po ich umyciu. Jej największą część, bo liczącą aż do 80%, stanowią bakterie odpowiedzialne za występowanie próchnicy. Oprócz nich płytka nazębna składa się ze śliny, resztek pożywienia oraz produktów metabolizmu bakterii. Osadza się nie tylko w widocznych obszarach zębów, ale także pomiędzy nimi oraz wzdłuż linii dziąseł. Aby usunąć ją stamtąd, konieczne może być zastosowanie nici dentystycznej lub irygatora do zębów.

Nieusuwana płytka nazębna przyczynia się do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł, a także do nieprzyjemnego oddechu z jamy ustnej. Obecne w niej bakterie żywią się cukrami i wytwarzają z nich kwasy organiczne, które obniżają pH jamy ustnej. Dochodzi wtedy do demineralizacji szkliwa, co może doprowadzić do pojawienia się ubytków zębowych. Po kilku dniach płytka nazębna mineralizuje się i zamienia się w kamień nazębny, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii beztlenowych, będących przyczyną stanów zapalnych.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button