Blog

Licówki – jakie wybrać i czy każdy może z nich korzystać?

Licówki to jeden ze sposobów, który zapewni idealny uśmiech. Czym są licówki i czy każdy może z nich skorzystać?

Licówki – charakterystyka

Licówka to niezwykle cienka płytka, która jest mocowana po zewnętrznej stronie zęba. Za ich pomocą możemy poprawić wygląd zęba, którego wybielenie standardowymi metodami jest bardzo trudne, na przykład w przypadku zębów martwych. Oczywiście, jeżeli ząb jest mocno zniszczony lub pełen wypełnień, lepszym rozwiązaniem jest korona. Same licówki są tak samo skuteczne, co drogie – ich wykonanie wymaga bowiem sporo precyzji, więc płacimy za czystą jakość. W gabinetach stomatologicznych proponuje się kilka rodzajów licówek. Różnią się one właściwościami oraz ceną. W artykule tym dowiecie się więcej na temat tego, jakie rodzaje licówek oferują nam specjaliści, oraz kiedy nie powinno się z nich korzystać.

Licówki akrylowe

Ten rodzaj to rozwiązanie tymczasowe i zastępuje licówkę właściwą. Materiał, z którego zrobiona jest licówka to masa akrylowa utwardzona przez gotowanie lub samopolimeryzująca, która utwardzana jest światłem. Wytrzymują jedynie do dwóch lat, dlatego uważane są za nietrwałe. Nie są zbyt drogie i nie wyglądają tak dobrze jak pozostałe licówki.

Licówki kompozytowe

Licówki te powstają z kilku materiałów różniącymi się właściwościami. Obecne w nich składniki zapewniają wyjątkową trwałość i twardość przez co licówki kompozytowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest ich jednolity kolor co sprawia wrażenie nienaturalnego wyglądu. Po pewnym czasie może on również delikatnie się przebarwiać i nabrać żółtego odcienia.

Licówki – jakie wybrać i czy każdy może z nich korzystać?
Zęby przed i po założeniu licówki. Efekty widać gołym okiem!

Licówki porcelanowe

W tej chwili to najpopularniejsze, najtrwalsze i nadzwyczajnie elastyczne licówki. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i przy odpowiedniej higienie mogą wytrzymać wiele lat, a nawet mogą służyć dożywotnio.

Do ich utworzenia wykorzystuje się masę porcelanową, akrylową i ceramiczną. Zaletą licówek porcelanowych jest możliwość założenia ich na każdym zębie. Najczęściej jednak mocuje się je wyłącznie na widocznych zębach podczas mówienia i uśmiechania się. Są odporne na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Po wielu latach noszenia prezentują się wyjątkowo dobrze.

Licówki ceramiczne

Są to najtwardsze licówki, które wytrzymałością przewyższają nawet prawdziwe szkliwo zębów. Są też one jednak jednymi z najdroższych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować.

Przeciwwskazania

Licówki to rewelacyjny pomysł, jednak czasami występują przypadki, w których nie ma możliwości ich założenia. Przeciwwskazaniami jest choroba dziąseł i przyzębia. Paradontoza, niedostateczna ilość szkliwa i przebyte leczenie kanałowe również są czynnikami eliminującymi skorzystanie z licówek. Nie zaleca się ich też osobom cierpiącym na bruksizm lub szczękościsk, ponieważ dolegliwości te mogą zniszczyć lub odkleić licówkę.

Istnieje też pewne ryzyko, związane z prawidłowym założeniem licówki. Ponieważ ząb musi zostać spiłowany, aby licówka w ogóle mogła zostać do niego przyczepiona, staje się on bardziej łamliwy. Jeśli dentysta źle przeprowadzi procedurę, uszkodzimy sobie tylko bezpowrotnie zęba.

Ile kosztują?

Najtańsze są licówki kompozytowe – zależnie od zęba, mogą one kosztować od 200 do 400 złotych. Za licówki porcelanowe zapłacimy z kolei od 600 do 1700 złotych. Czasem ceny potrafią przekroczyć nawet 2000 złotych.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Sama od kilku lat mam założone licówki porcelanowe. Moje zęby wyglądają zdrowo, a ja czuję większą pewność siebie. nie przeszkadzają mi one w gryzieniu nawet twardych produktów. łatwo też zadbać o ich higienę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button