Blog

Alzheimer a leczenie próchnicy

Co Alzheimer i próchnica mają ze sobą wspólnego? Właściwie nic, chyba że z powodu tego pierwszego zapomnimy o konieczności mycia zębów. A jednak, zdaniem brytyjskich naukowców, istnieje jednak pewien punkt wspólny miedzy tymi dwiema dolegliwościami, a konkretnie – ich leczeniu. Jak się bowiem okazało, jeden z leków na Alzheimera wykazuje właściwości odbudowujące zęby. Gdyby wszystkie badania z czasem zostały pomyślnie przeprowadzone na ludziach, z gabinetów dentystycznych zniknęłyby plomby, ponieważ nasze zęby mogłyby się zregenerować naturalnie.

Tideglusib – lek na Alzheimera i nie tylko

Pierwsze testy zostały przeprowadzone na myszach laboratoryjnych, kiedy to tideglusib został wykorzystany do wypełniania im ubytków w zębach. Lek ten, będący inhibitorem enzymu GSK-3, był wcierany gryzoniom za pomocą gąbek kolagenowych o działaniu biodegradowalnym. Pozwalało to gąbkom na rozpuszczenie się po kilku tygodniach, jednocześnie regenerując chore zęby poprzez produkcję nowej zębiny. Badanie wykazało, że zęby są w stanie regenerować się, jeśli tylko ożywione zostają ich komórki macierzyste.

Zanim ucieszymy się jednak, że w niepamięć pójdą też wiertła dentystyczne, spieszymy z wyjaśnieniami – tideglusib zastąpić może tylko plomby. Przed podaniem leku, ząb w dalszym ciągu należy poddać borowaniu, w celu usunięcia próchnicy.

Alzheimer a leczenie próchnicy
Tideglusib rozprowadzany po zębie

Wady nowej metody

O tej stronie medalu naukowcy wolą nie rozmawiać, skupiając się bardziej na pozytywach. Lek stymuluje wytwarzanie odontoblastów z komórek macierzystych, dzięki czemu zębina odbudowuje się samoistnie. Co więcej, gdyby ta metoda zdołała wpisać się w konwencjonalną dentystykę, byłaby ona nie tylko prosta, ale i tania.

Jest to o tyle dobra wiadomość, że obecne plomby w pewnym stopniu przyczyniają się nawet do powolnego uszkadzania się zębów, narażając je na złamania i zakażenia. Z kolei większe ubytki to na ogół konieczność wyrwania zęba. Gdyby lek na Alzheimera zdołał trafić do ogólnego obiegu, ząb zdołałby wyleczyć się niemal sam. Miejmy zatem nadzieję, że lek ten wkrótce będzie też testowany na ludzkich zębach.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button