Blog

Jak leczyć ubytki zębowe?

Ubytki zębowe są zaawansowanymi zmianami próchnicowymi, które możemy zaobserwować w postaci pojawiających się najczęściej na powierzchniach zębów trzonowych „dziur”. Trzeba je leczyć jak najszybciej, gdyż rozwój ubytków może się wiązać z wieloma bardzo przykrymi konsekwencjami, włącznie z koniecznością ekstrakcji zęba. Zapraszamy do zapoznania się z metodami leczenia ubytków zębowych, oraz do przyjrzenia się sposobom, dzięki którym będziemy w stanie ich uniknąć.

Do powstawania „dziur” w zębach najczęściej dochodzi na skutek nieleczonej próchnicy, która zdołała przedostać się do powierzchni szkliwa, niszcząc jego strukturę. Jak to możliwe? Próchnica powstaje poprzez bakterie, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne. W ten sposób pojawia się miękki, silnie przylegający do powierzchni zębów nalot, który nazywamy płytką nazębną. Jeśli nie dbamy o higienę jamy ustną dostatecznie uważnie, oraz gdy nie odwiedzamy regularnie stomatologa (wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku), owa płytka nazębna odkłada się we wzmożonej sile, co skutkuje pojawieniem się ubytków zębowych czy pęknięciami.

W jaki sposób dostrzec ubytki zębowe?

Kluczem w leczeniu ubytków zębowych i uniknięciu przykrych konsekwencji, jakie się z nimi wiążą, jest ich odpowiednio wczesne wykrycie. Sami niestety nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkich zmian próchnicowych, które pojawiają się w naszej jamie ustnej, ponieważ wiele z nich rozwija się pod powierzchnią zęba. Właśnie dlatego tak istotne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa – tylko specjalista jest w stanie bowiem odpowiednio wcześnie zareagować na wykształcające się w naszej jamie ustnej problemy i podjąć właściwe leczenie.

Jakie są rodzaje ubytków zębowych?

Współczesna stomatologia wyróżnia trzy podstawowe typy ubytków próchnicowych. Są to:

  • ubytki koronowe – najczęściej występujący typ ubytków. Powstają zazwyczaj na powierzchniach żujących bądź pomiędzy zębami.
  • ubytki korzeniowe – wykształcają się najczęściej u starszych osób. Wszystko z uwagi na fakt, że wraz z wiekiem dziąsła nieco się cofają, odsłaniając tym samym korzenie zębów, które są w sposób szczególny narażone na zmiany próchnicze.
  • próchnica nawracająca – to ubytki, które pojawiają się w okolicach implantów i koron; należy mieć na uwadze, że te miejsca również są szczególnie narażone na ataki bakterii.

Ubytki mogą się jednak pojawić również z innych przyczyn, nie tylko z powodu próchnicy. Wśród ubytków pochodzenia niepróchnicowego wyróżniamy:

  • abfrakcje – ubytki powstałe na skutek długotrwałego zginania korony zęba poprzez zbyt duże obciążenia zgryzowe. Najczęściej powstają na skutek braków w uzębieniu bądź wad zgryzu.
  • abrazje – ubytki powstałe na skutek ścierania zębów przez twarde przedmioty i materiały. Wiążą się zarówno z niewłaściwymi nawykami (na przykład gryzieniem długopisów), jak i nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz paleniem papierosów.
  • atrycje – występują najczęściej u dzieci, poprzez ścieranie zębów mlecznych. U dorosłych również jednak mogą się pojawiać za sprawą zgrzytania zębami czy bruksizmu.
  • erozje – ubytki powstałe na skutek utraty tkanek, spowodowanej czynnikami chemicznymi, to znaczy dietą bogatą w kwaśne napoje i owoce, czy też stosowaniem zakwaszanych środków do higieny jamy ustnej.

Jak leczyć ubytki zębowe?

Wyleczyć ubytki zębowe jest w stanie wyłącznie specjalista w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Istotne jednak, byśmy podjęli terapię jak najwcześniej, ponieważ zaawansowane stany chorobowe wiążą się z bardziej skomplikowanymi, czasochłonnymi i kosztownymi metodami leczenia.

Jeśli udamy się do stomatologa z próchnicą znajdującą się we wczesnym stadium, prawdopodobnie konieczne będzie tylko oczyszczenie przez dentystę objętego stanem chorobowym zęba, a następnie nałożenie na niego specjalistycznego żelu wypełnionego fluorem. W przypadku jednak, gdy w naszym wypadku pojawią się choćby niewielkie ubytki, niezbędne będzie już plombowanie. W najbardziej zaawansowanych stanach próchniczych, przy dużych ubytkach i zębach zniszczonych przez ropień, należy się liczyć z długotrwałym i kosztownym leczeniem kanałowym, zabiegami chirurgicznymi bądź nawet w ostateczności ekstrakcją zęba.

W jaki sposób można zapobiegać ubytkom zębowym?

Oto kilka rad, dzięki którym zachowasz zęby w dobrej kondycji, nie musząc się martwić atakiem próchnicy prowadzącej do powstawania ubytków.

  1. Zadbaj o higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używając do tego past bogatych w substancje przeciwpróchnicze. Nie zapominaj też o nitkowaniu i przepłukiwaniu jamy ustnej specjalistycznymi płukankami.
  2. Unikaj produktów zawierających cukier. Najlepiej całkowicie zrezygnuj ze słodyczy, oraz napojów kolorowych i gazowanych. W zamian jedz więcej warzyw i pij dużo wody niegazowanej.
  3. Regularnie odwiedzaj stomatologa. W przypadku dorosłych wizyty kontrole u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku, natomiast dzieci powinny na nie uczęszczać co trzy miesiące.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button