Blog

Zatrzymany ząb – przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest ząb zatrzymany? To ząb, który utknął w kości szczęki dolnej lub górnej. Jest wykształcony prawidłowo, lecz nie zdołał wyrżnąć się nad dziąsło. Przeważnie dotyczy to zębów trzonowych, inaczej ósemek, choć inne zęby również mogą być zatrzymane, np.  przedtrzonowce i kły. Najrzadziej zatrzymywane są za to jedynki i dwójki. Ząb w pełni otoczony przez kość określa się jako całkowicie zatrzymany, a jeśli poza dziąsło wystaje mała część korony, wówczas możemy mówić o zębie częściowo zatrzymanym.

Zatrzymany ząb – przyczyny

Najczęściej występującą przyczyną zatrzymanego zęba jest ograniczenie miejsca w łuku zębowym, co uniemożliwia jego prawidłowy rozwój. Powodem tego może być zbyt późne wypadnięcie zęba mlecznego. Gdy inne zęby ułożone są bardzo ciasno, a odległości między nimi są bardzo małe, to niektóre z nich nie mają miejsca do swobodnego wzrostu. Najbardziej odpowiedzialni za taką sytuację są rodzice, którzy często nie przykładają dużej wagi do leczenia mleczaków u swojego dziecka. Wiele osób wciąż uważa, że zębami mlecznymi nie należy się zajmować, gdyż wkrótce i tak wypadną. Nic bardziej mylnego. Kondycja zębów stałych zależy również właśnie od tego, w jaki sposób dbamy o nasze pierwsze zęby.

Warto pamiętać także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jedynie specjalista jest w stanie poprawnie ocenić relacje, jakie zachodzą między zębami mlecznymi a stałymi w naszej jamie ustnej. Jeśli jeden z tych pierwszych będzie zbyt długo znajdował się na swoim miejscu, konieczne może okazać się jego usunięcie w celu zrobienia miejsca nowemu zębowi.

Wypadnięcie mleczaków w odpowiednim momencie nie gwarantuje jednak braku problemów z zatrzymanymi zębami w przyszłości. Taki stan rzeczy często uwarunkowany jest przez czynniki genetyczne. Może być także spowodowany niedoborami witamin z grup A i D. Przyczynami zatrzymanego zęba mogą być także: zmiany hormonalne, urazy szczęki oraz niewłaściwe sposoby leczenia stomatologicznego w przeszłości.

Zatrzymany ząb – przyczyny, objawy i leczenie

Zatrzymany ząb – objawy

Brak zębów przednich, np. jedynek, dwójek lub trójek, możemy dostrzec bardzo łatwo, jednak problem pojawia się wtedy, gdy dotyczy to zębów tylnych, których braki można przeoczyć. Inne objawy zatrzymanego zęba to:

  • przewlekły ból
  • nieprawidłowy zgryz
  • szczękościsk i problemy z otwieraniem ust
  • stan zapalny dziąsła nad zatrzymanym zębem
  • próchnica korony zęba częściowo zatrzymanego
  • paradontoza zęba sąsiedniego względem zatrzymanego.

Zatrzymany ząb – leczenie

Aby zlikwidować problem zatrzymanego zęba, musimy udać się na wizytę do stomatologa, gdyż nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami. Specjalista zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba lub zdjęcia pantomograficznego w celu zdiagnozowania problemu. Ząb zatrzymany zazwyczaj usuwany jest chirurgicznie przy zastosowaniu znieczulenia całkowitego, czyli narkozy, lub znieczulenia miejscowego, które wykorzystuje się najczęściej. Dyskomfort może być odczuwany przez pacjenta jeszcze przez kilka dni po zabiegu. Zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia są zęby przednie, gdyż chirurg ma do nich lepszy dostęp. W ich przypadku zwykle dochodzi do częściowego zatrzymania. Z kolei zęby dolne zatrzymywane są często całkowicie, co utrudnia późniejszą ekstrakcję.

Nie wszystkie zęby zatrzymane kwalifikują się do usunięcia. Możliwe jest ściągnięcie takiego zęba w trakcie leczenia ortodontycznego. Tę metodę stosuje się wtedy, gdy któryś z zębów przednich utkwił w kości. Proces ten może potrwać jednak nawet kilka lat. Ściągnięcie zęba polega na jego chirurgicznym odsłonięciu, a także użyciu stałego aparatu ortodontycznego, co wpływa na późniejsze prawidłowe ułożenie zęba. Aparat najczęściej zakłada się na zatrzymane jedynki, dwójki oraz piątki.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button