Szukaj szczoteczki

Protezy akrylowe

20 sierpnia 2018

Zęby to prawdziwy skarb, którego często nie potrafimy docenić, aż do momentu, gdy dochodzi do poważnych ich chorób. Na ogół zdarza się też, że zabrnęliśmy tak daleko w ten problem, że jedynym wyjściem będzie dla nas zakup protezy. Nie ma bowiem nic gorszego, niż brak zębów – na naszej twarzy szybciej pojawiają się zmarszczki, nie jesteśmy w stanie prawidłowo jeść, nie wspominając już o tym, że estetyka naszego uśmiechu przestaje istnieć. Sztuczne zęby są wówczas ostatnią deską ratunku. Na całe szczęście, nie oznacza to pokutowania za nasze dentystyczne niedbalstwo poprzez noszenie nieestetycznej protezy przez resztę życia – współczesna protetyka rozwinęła się na tyle, że obecne sztuczne zęby nie odstają wizualnie od tych prawdziwych. Rynek oferuje nam różne typy protez. A ponieważ ceny niektórych z nich sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, wiele osób decyduje się na najtańszy wariant, jakim jest proteza akrylowa. Pamiętajmy też, ze jeżeli wciąż posiadamy część naszego uzębienia, możemy zamiast tego wybrać protezę częściową. Weźmy też pod uwagę wykorzystywane materiały, aby uniknąć reakcji alergicznej po założeniu protezy.

 

 

Rodzaje protez

  • Protezy stałe – są to implanty całej szczęki, mocowane na stałe. Jest to drogie rozwiązanie, lecz dzięki niemu nie musimy trzymać zębów w szklance. Dostępne są też stałe korony oraz mosty, w przypadku mniejszych ubytków.
  • Protezy ruchome – możemy je wyjąć w każdym momencie. Myśląc o sztucznych zębach, przed oczami staje nam zapewne właśnie ruchomy wariant. Najpopularniejsze są tu protezy szkieletowe oraz akrylowe. Te pierwsze mocowane są na pozostałych nam zębach stałych. Cechują się estetyczniejszym wyglądem oraz większym komfortem podczas gryzienia. Kosztują około 1200 złotych za jedną szczękę. Z kolei protezy akrylowe są najtańsze, a co za tym idzie, refundowane przez NFZ. Są mniej wygodne, przez co dłużej przychodzi nam przyzwyczajenie się do nich. Za jedną szczękę płacimy około 500 złotych wzwyż, za obie – około 1400 złotych.

Zalety i wady protez akrylowych

Zalety:

  • Ogólnodostępność
  • Niska cena

Wady:

  • Konieczność częstego stosowania kleju
  • Powodują odruchy wymiotne
  • Nieestetyczne z powodu widocznych klamr
  • Długo się do nich przywyczajamy

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kategoria : Blog