Blog

Protezy akrylowe

Zęby to prawdziwy skarb, którego często nie potrafimy docenić, aż do momentu, gdy dochodzi do tego, że stają się poważnie chore. Na ogół zdarza się też, że zabrnęliśmy tak daleko w ten problem, że jedynym wyjściem będzie dla nas zakup protezy. Nie ma bowiem nic gorszego, niż brak zębów – na naszej twarzy szybciej pojawiają się zmarszczki, nie jesteśmy w stanie prawidłowo jeść, nie wspominając już o tym, że estetyka naszego uśmiechu przestaje istnieć. Sztuczne zęby są wówczas ostatnią deską ratunku. Na całe szczęście, nie oznacza to pokutowania za nasze dentystyczne niedbalstwo poprzez noszenie nieestetycznej protezy przez resztę życia – współczesna protetyka rozwinęła się na tyle, że obecne sztuczne zęby nie odstają wizualnie od tych prawdziwych. Rynek oferuje nam różne typy protez. A ponieważ ceny niektórych z nich sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych, wiele osób decyduje się na najtańszy wariant, jakim jest proteza akrylowa. Pamiętajmy też, ze jeżeli wciąż posiadamy część naszego uzębienia, możemy zamiast tego wybrać protezę częściową. Weźmy też pod uwagę na wykorzystywane materiały, aby uniknąć reakcji alergicznej po założeniu protezy.

Protezy akrylowe

Rodzaje protez

  • Protezy stałe – są to implanty całej szczęki, mocowane na stałe. Jest to drogie rozwiązanie, lecz dzięki niemu nie musimy trzymać zębów w szklance. Dostępne są też stałe korony oraz mosty, w przypadku mniejszych ubytków.
  • Protezy ruchome – możemy je wyjąć w każdym momencie. Myśląc o sztucznych zębach, przed oczami staje nam zapewne właśnie ruchomy wariant. Najpopularniejsze są tu protezy szkieletowe oraz akrylowe. Te pierwsze mocowane są na pozostałych nam zębach stałych. Cechują się estetyczniejszym wyglądem oraz większym komfortem podczas gryzienia. Kosztują około 1200 złotych za jedną szczękę. Z kolei protezy akrylowe są najtańsze, a co za tym idzie, refundowane przez NFZ. Są mniej wygodne, przez co dłużej przychodzi nam przyzwyczajenie się do nich. Za jedną szczękę płacimy około 500 złotych wzwyż, za obie – około 1400 złotych.
  • Protezy częściowe – zastępują tylko kilka zębów, których brakuje w naszym uzębieniu.
  • Protezy całościowe – zostają stworzone jako zastępstwo dla wszystkich zębów, które z rożnych powodów mogliśmy utracić.

Zalety i wady protez akrylowych

Zalety:

  • Ogólnodostępność
  • Niska cena

Wady:

  • Konieczność częstego stosowania kleju
  • Powodują odruchy wymiotne
  • Nieestetyczne z powodu widocznych klamr
  • Długo się do nich przywyczajamy

Początkowe trudności w noszeniu protezy

Przyzwyczajenie się do noszenia protezy zajmuje trochę czasu, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się wybrać protezę akrylową. Trudność wynika z tego, że jest ona mało wygodna. Przez to z początku może nam przeszkadzać. Jednak po upłynięciu pewnego czasu, powinna ułożyć się odpowiednio, tak, że nie będziemy czuli dyskomfortu podczas noszenia jej. W trakcie żucia siły zgryzowe zostają przenoszone na dziąsło, a nie bezpośrednio na kość, przez co zostaje ograniczona siła żucia. Może to być przyczyną przyspieszenia zaniku wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy. Kiedy do tego dojdzie, proteza osiada przez co konieczne są korekty w celu lepszego jej dopasowania. Własnie z tego powodu należy stawiać się regularnie na wizytach u protetyka. To on pozwoli ocenić, kiedy należy wymienić protezę na nową. Najlepiej będzie wiedzieć, że jej zdatność do użycia się skończyła.

Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy akrylowej?

Proteza akrylowa ma zastąpić zęby, które z rożnych powodów utraciliśmy. Na początku może to być trudne, ponieważ inaczej przeżuwa się przy jej pomocy pokarmy. Mogą pojawić się także trudności w mówieniu, polegające na problemach z artykulacją. Z tego powodu na początku noszenia protezy powinniśmy dać sobie czas na przyzwyczajenie się do niej. Kiedy gryziemy, bierzmy mniejsze kęsy. pomoże to nauczyć się nowego sposobu przeżuwania. Musimy pamiętać o tym, by robić to obustronnie. Jeśli o tym zapomnimy, możemy spowodować przekrzywienie się protezy, czego z pewnością nie chcemy. Tym o co powinniśmy szczególnie zadbać, jest noszenie protezy. Wiele osób, które odczuwają dyskomfort, zakłada protezę jedynie okazjonalnie. Jest to poważny błąd. Proteza noszona okazjonalnie nie ma szansy się ułożyć przez co po pewnym czasie przestanie nam przeszkadzać. Niezbędnym jest także udanie się do lekarza na wizyty kontrolne. Pierwsza powinna mieć miejsce w 24-48 godzin po wykonaniu zabiegu. Druga – po tygodniu lub dwóch od rozpoczęcia noszenia. Pozwolą one skorygować protezę tak, by lepiej pasowała do naszej jamy ustnej.

Higiena to podstawa

Nowe zęby nie zwalniają nas z konieczności dbania o nie. Wręcz przeciwnie, musimy się wysilić, by utrzymać je w dobrym stanie. Protezę również może dotknąć próchnica. Z tego powodu należy dokładnie szczotkować zęby, by usunąć z nich płytkę nazębną, osady i zanieczyszczenia (głównie resztki pokarmowe). Nieusuwane stają się doskonała pożywką dla bakterii i grzybów, które powodują choroby. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oczyszczanie przestrzeni między protezą a podniebieniem i dziąsłami. Do szczotkowania należy używać specjalnej pasty do protez. Jest ona mniej ścierna niż zwykłe pasty, dzięki czemu nie niszczy powierzchni protezy. Najlepiej na noc zdejmować protezę. Robiąc to zmniejszamy ryzyko zaatakowania jej przez bakterie chorobotwórcze, które z łatwością przenikają do porowatej powierzchni protez akrylowych. Poza tym powinniśmy dezynfekować protezę w specjalnym roztworze antybakteryjnym i antyseptycznym. Nie możemy zapomnieć o używaniu płynów do płukania jamy ustnej i skrobaczki do czyszczenia języka. Pomogą one pozbyć się z jamy ustnej bakterii, które odpowiadają za powstawanie i rozwój próchnicy.

Co jeśli nie proteza?

Jeśli nie chcemy inwestować w protezę zębów możemy zainteresować się innymi uzupełnieniami braków w uzębieniu. Należą do nich: wkłady koronowe (korony zębowe), licówki i mosty protetyczne. Te pierwsze mogą niekiedy zastąpić tradycyjną plombę. Z kolei za poprawę koloru i kształtu zęba odpowiadają licówki. Są to cieniutkie nakładki, które przykleja się do zewnętrznej powierzchni zębów. Mogą być formą stałej protezy. Do dyspozycji mamy także wspomnianą koronę zębową, którą mocuje się na oszlifowanym zębie lub wkładzie koronowo-korzeniowym. Wymieniliśmy także mosty protetyczne. Pozwalają one uzupełnić brak jednego lub nawet kilku zębów. By zamocować most wykorzystuje się zdrowe zęby. Niestety są one drogie. Z tego własnie powodu osoby, które nie mogą sobie pozwolić na duży wydatek zazwyczaj wybierają tańsze rozwiązanie jakim jest zakup protezy zębowej, zwłaszcza tej akrylowej.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button