Blog

W USA trwają prace nad prototypem robota stomatologicznego

Grupa amerykańskich studentów ostatnich lat inżynierii biomedycznej z South Dakota School od Mines & Technology, przy pomocy lekarza dentysty, stworzyła prototyp robota, który będzie potrafił przeprowadzić leczenie stomatologiczne, m.in. wypełnianie ubytków.

Aby opowiedzieć o tym, jak stworzono wspomniany prototyp, należy cofnąć się do początku. Wszystko zaczęło się od dr. Chada Carpentiera, który poszukiwał sposobu, jak przeprowadzać zabiegi stomatologiczne na odległość, gdyż większość jego pacjentów mieszkała na terenach miejskich, gdzie nie ma dostępu do stomatologów.

Potrzeba matką wynalazku

Projekt, w którym uczestniczył dr Carpentier, miał na celu stworzenie zautomatyzowanego urządzenia, obsługiwanego przez higienistkę, które umożliwi lekarzowi zdalne nadzorowanie pracy. Jak powiedział Logan Jundt, czyli jeden z uczestników projektu: „Podejmujemy próby zautomatyzowania procesu preparacji ubytków. Celem końcowym jest uzyskanie wydrukowanego w 3D wypełnienia, które zostanie umieszczone w zębie poddanym preparacji”.

Współczesna stomatologia już od pewnego czasu wykorzystuje złożone i szczegółowe skany 3D jamy ustnej oraz wszystkich zębów, dlatego też niektóre zabiegi stomatologiczne, np. wypełnianie ubytku, mogłyby zostać zaplanowane z pewnym wyprzedzeniem. „Lekarz mógłby brać udział we wstępnej konsultacji oraz korzystać ze skanów pacjenta, natomiast robot zapewniłby automatyzację całego procesu” – wyjaśnia Jillian Linder – inżynier biotechnologii i asystentka w South Dakota School of Mines & Technology.

Robot mógłby przynieść wiele korzyści nie tylko dla dentystów, ale również dla pacjentów. Członkowie zespołu biorącego udział w konstruowaniu urządzenia są jednak świadomi, iż budowa robota dentystycznego to bardzo trudne zadanie.

Jak działa robot stomatologiczny?

Prototyp robota wykorzystuje w swoim działaniu wydrukowane w 3D nakładki, które pozwalają przyczepić urządzenia do jamy ustnej pacjenta. Cała konstrukcja zawiera kątnicę dentystyczną z trzema wymiarami ruchu, tak aby mogła uzyskać dostęp do właściwego obszaru w jamie ustnej. „Projekt był poniekąd zainspirowany tym, jak porusza się drukarka 3D, jednakże to urządzenie byłoby zamontowane w jamie ustnej” – dodaje Logan Jundt.

Niektóre elementy robota będą wydrukowane w 3D indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu będzie można uniknąć konieczności sterylizacji urządzenia między kolejnymi jego zastosowaniami. „Wskazane jest, aby zbadano również możliwości wykorzystania samostabilizującego się ramienia, które posłuży do preparacji ubytków – mówi Linder.

Czy roboty znajdą zastosowanie w stomatologii?

Studenci z Dakoty Południowej uważają, że sporym wyzwaniem może być akceptacja leczenia za pomocą robota stomatologicznego. „Dla niektórych to trochę przerażająca koncepcja, ale ludzie z czasem przyzwyczają się do robotyki” – zauważa Jundt. Konstruktorzy wierzą, że w przypadku niektórych procedur dentystycznych pacjenci będą w przyszłości bardziej ufali robotom niż ludziom.

Członkowie zespołu podkreślają również to, że mogą upłynąć dziesiątki lat, zanim Agencja Żywności i Leków zatwierdzi nowe urządzenia biomedyczne. Ich prototyp jest tylko pewnym krokiem w kierunku stworzenia urządzenia, którego wprowadzenie na rynek może zająć bardzo dużo czasu. Mimo tego studenci cieszą się z czekającego na nich wyzwania.

Zródło:

https://www.dentistryiq.com/dentistry/article/14292589/stem-students-design-initial-prototype-for-remote-robotic-dentistry

https://dentonet.pl/usa-prace-nad-prototypem-robota-stomatologicznego/

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button