Blog

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Mandarynki lubimy chyba wszyscy. Zwłaszcza w sezonie zimowym cieszą się bardzo dużą popularnością, wypełniając nasze domy swoim cytrusowym, zwiastującym święta zapachem. Jeśli jesteś wielkim fanem mandarynek, mamy dla ciebie dobrą wiadomość: owoce te dzięki swoim właściwościom pozwalają poprawić funkcjonowanie układu krążenia, spowolnić procesy starzenia się organizmu, czy nawet zniwelować ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Co więcej, mają też korzystny wpływ na stan naszej jamy ustnej, a w szczególności na dziąsła.

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś, że cytrusy, obok słodyczy, napojów gazowanych i używek są produktami, które rujnują zdrowie jamy ustnej. To jednak nieprawda. Istotnie, spożywanie w nadmiernych ilościach pomarańczy i mandarynek może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, jednak cytrusy dzięki swojej wysokiej zawartości witaminy C mają doskonały wpływ chociażby na dziąsła, gdyż odpowiadają za utrzymanie w nich właściwego poziomu kolagenu. Na pewno zatem warto je jeść, ale należy to robić z głową.

Jakie właściwości mają mandarynki?

Mandarynki zdarza nam się mylić z pomarańczami, jednak różnica pomiędzy oboma tymi owocami jest zasadnicza: mandarynki są mniejsze i słodsze, a do tego – o czym pewnie wie niewielu – znacznie zdrowsze od pomarańczy. Wprawdzie tak samo jak one są bogatym źródłem witaminy C, jednak ponadto mandarynki są wyposażone w nobiletynę, która pomaga zapobiegać rozwojowi cukrzycy, oraz zapobiega otyłości. W mandarynkach znajdziemy też w sporej ilości witaminę A, która bierze czynny udział w utrzymywaniu skóry w dobrej kondycji oraz chroni przed chorobami oczu.

Co ponadto? Wspomniana wcześniej witamina C, która jest w dużej ilości nagromadzona w mandarynkach, wzmacnia układ odpornościowy, poprawiając tym samym ogólną kondycję organizmu. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, omawiany owoc opóźnia też procesy starzenia, zaś niska kaloryczność mandarynek i ich bogactwo w błonnik sprawia, że są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które się odchudzają. Poniżej wypisano właściwości zdrowotne mandarynek dla całego naszego organizmu:

  • zapobiegają rozwojowi cukrzycy i otyłości;
  • zapobiegają starzeniu się organizmu;
  • poprawiają funkcjonowanie układu krążenia;
  • niwelują ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów;
  • poprawiają kondycję skóry;
  • chronią przed chorobami oczu

Jak mandarynki wpływają na kondycję jamy ustnej?

Generalnie korzyści, jakie płyną dla naszej jamy ustnej z częstego spożywania mandarynek, przysłaniają negatywne konsekwencje, jakie mogą się z tym wiązać. Jak wspomniano wyżej, owoce te przede wszystkim mają doskonały wpływ na dziąsła – pomagają utrzymać w nich właściwy poziom kolagenu, a co za tym idzie, poprawiają ich ukrwienie i ogólną kondycję.

To jednak nie wszystko. Zawarta bogato w mandarynkach witamina C chroni przyzębie przed rodnikami, które mogą prowadzić do niszczenia tkanek, a w konsekwencji wielu chorób. Co więcej, witamina C zawarta w mandarynkach działa antybakteryjnie, a specjaliści udowodnili, że jej niedobory wzmagają ryzyko wystąpienia próchnicy oraz problemów z dziąsłami. Bierze ona także czynny udział we wszelkich procesach gojenia się ran oraz regeneracji błon śluzowych po przebytych chorobach wirusowych i grzybiczych.

Jak często jeść mandarynki?

Jak widać, korzyści płynących z jedzenia mandarynek jest naprawdę wiele, co tylko dowodzi, że warto włączyć te owoce do swojej diety. Podobnie jednak ja w wypadku innych produktów spożywczych, również w przypadku mandarynek obowiązuje zasada „co za dużo, to niezdrowo”. Zbyt częste podjadanie cytrusów – o czym wspomniano już wcześniej – może mieć bowiem niekorzystny wpływ na nasze szkliwo, osłabiając je i czyniąc tym samym bardziej podatnym na próchnicę. Zaleca się zatem, by mandarynki jeść z rozsądkiem, oraz w celach profilaktycznych zawsze 20-30 minut po ich spożyciu wyszczotkować zęby.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button