Blog

Złamany ząb

Ubytek w zębie to poważny problem, którego nie należy ignorować. Może być on spowodowany czynnikiem zewnętrznym lub chorobą. Jakikolwiek nie byłby jednak powód, ważne jest, aby naprawić ząb jak najszybciej, ponieważ ubytek mocno osłabia pozostałą jego część. Nie wszystko jednak stracone – uszkodzony lub złamany ząb w dalszym ciągu można odbudować, na co istnieje kilka sposobów.

Jak połamać sobie zęba?

Chociaż zęby należą do jednych z najtwardszych rzeczy, jakie zna człowiek, nasz gatunek jest chyba największym psujkiem we Wszechświecie, bo o zniszczenie ich nietrudno. Wypadki samochodowe, bójki, kontuzje sportowe – wszystko to sprawia, że z naszego zęba zostanie tylko jego część. Za pękanie odpowiadają też pokarmy, takie jak chipsy, napoje gazowane, twarde cukierki, cytrusy, kawa, alkohol oraz napoje energetyczne. Pomyślcie więc dwa razy, zanim naładujecie się takim Tysonem przed dwunastoma godzinami wykładów na studiach zaocznych. Oczywiście, po jednym napoju czy paczce chipsów do tragedii nie dojdzie, lecz jeśli sięgamy po słodkości trochę za często, może się zdarzyć, że w końcu wyplujemy kawałek zęba. Dlaczego? Ponieważ produkty te przyczyniają się do rozwoju próchnicy, która powoli, lecz stopniowo, przeżera się przez strukturę zęba, osłabiając go.

Innym powodem są też choroby zgryzu, najczęściej te, które są związane z bruksizmem, czyli natarczywym zgrzytaniem zębami po nocach. Aby zapobiec uszkodzeniu szkliwa z nim związanym, powinniśmy udać się do ortodonty. Podstawową metodą leczenia jest noszenie na noc szyny relaksacyjnej, która zapewni naszym zębom bezpieczeństwo.

Leczenie

O ile uszkodzony ząb nie jest sztuczny, możliwe jest uratowanie go. W przypadku małych złamań, dentysta wygładza i poleruje uszkodzoną część zęba, po czym uzupełnia ubytek, zabezpieczając go jednocześnie przed rozwojem próchnicy. Jeżeli zachowaliśmy odłamany kawałek zęba, lekarz będzie w stanie ponownie nam go przykleić. Powierzchowne złamania i pęknięcia można też szybko naprawić bondingiem. Nasz ząb zostanie pokryty materiałem wytrawiającym, następnie w ruch idzie żywica kompozytowa, zaś na sam koniec stosuje się kompozyt, z którego formujemy kształt utraconego fragmentu. Materiał ten utwardza się światłem i poleruje, co pozwala na uzyskanie tymczasowego wypełnienia lub kompletną naprawdę bardzo małych uszkodzeń.

W przypadku poważniejszego złamania, metod jest kilka. Jedną z nich są światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, lecz musimy się liczyć z tym, że uzupełnienie może odstawać nieco barwą od reszty zęba. Musimy też wymieniać je co kilka lat. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest licówka z porcelany. Na przedzie zęba dentysta zamontuje nam ceramiczną nakładkę, która jest nie tylko estetyczna, ale też bezpieczna. I chociaż na wykonanie i założenie licówki musimy spędzić dwie wizyty, tak efekt końcowy naprawdę jest tego wart – wypełnienie to potrafi wytrzymać nawet 30 lat!

Złamany ząb

A co, jeśli miazga zęba została uszkodzona? Wówczas to wykonujemy jego zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli ocenić, jak ma przebiegać dalsze leczenie. Ząb jest leczony kanałowo, po czym montuje się na nim sztyft. Na sam koniec na zębie montuje się porcelanową lub ceramiczną koronę. Rozwiązanie to pozwala na odbudowę zęba, bez obaw, że korona będzie odbiegać kolorem lub wyglądem od pozostałej części uzębienia.

W przypadku bardzo mocnego złamania, może dojść do wypadnięcia zęba. Wówczas to najlepszym wyjściem jest zastosowanie implantu. Dzięki temu, zapobiegniemy przesuwaniu się zębów sąsiednich. Zakładanie implantu wykonuje się na leczeniu miejscowym, zaś sam zabieg jest bardzo rutynowy – zajmuje średnio około dwudziestu minut.

Jak zatem widzicie, współczesna stomatologia zna niejeden sposób na naprawę mocno uszkodzonego zęba. Nie spisujmy zatem naszego uzębienia na straty i pomyślmy o odbudowie go jak najszybciej. W końcu od tego zależy zarówno nasza samoocena, jak i ogólny wygląd, zaś zęby są jedną z najlepszych naturalnych wizytówek!

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Kompozyt jest OK. Jak przez przypadek rozwaliłem sobie zęba (nie pytajcie jak) to dentysta bez problemu mi go w ten sposób odbudował. Kolorystycznie faktycznie trochę odstaje, ale podczas rozmowy niespecjalnie widać. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button