Szukaj szczoteczki

Złamany ząb

12 września 2018

Ubytek w zębie to poważny problem, którego nie należy ignorować. Może być on spowodowany czynnikiem zewnętrznym, na przykład okropnym upadkiem, w wyniku którego uderzyliśmy twarzą w bruk. Inną przyczyną jest też postępująca choroba – może być nią próchnica, martwica zęba lub bruksizm (nawyk zgrzytania zębami). Nie wszystko jednak stracone – uszkodzony lub złamany ząb w dalszym ciągu można odbudować, na co istnieje kilka sposobów.

Leczenie

O ile uszkodzony ząb nie jest sztuczny, możliwe jest uratowanie go. W przypadku małych złamań, dentysta wygładza i poleruje uszkodzoną część zęba, po czym uzupełnia ubytek, zabezpieczając go jednocześnie przed rozwojem próchnicy. Jeżeli zachowaliśmy odłamany kawałek zęba, lekarz będzie w stanie ponownie nam go przykleić.

W przypadku poważniejszego złamania, metod jest kilka. Jedną z nich są światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, lecz musimy się liczyć z tym, że uzupełnienie może odstawać nieco barwą od reszty zęba. Musimy też wymieniać je co kilka lat. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest licówka z porcelany. Na przedzie zęba dentysta zamontuje nam ceramiczną nakładkę, która jest nie tylko estetyczna, ale też bezpieczna.

 

 

A co, jeśli miazga zęba została uszkodzona? Wówczas to wykonujemy jego zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli ocenić, jak ma przebiegać dalsze leczenie. Ząb jest leczony kanałowo, po czym montuje się na nim sztyft. Na sam koniec na zębie montuje się porcelanową koronę.

W przypadku bardzo mocnego złamania, może dojść do wypadnięcia zęba. Wówczas to najlepszym wyjściem jest zastosowanie implantu. Dzięki temu, zapobiegniemy przesuwaniu się zębów sąsiednich.

Jak zatem widzicie, współczesna stomatologia zna niejeden sposób na naprawę mocno uszkodzonego zęba. Nie spisujmy zatem naszego uzębienia na straty i pomyślmy o odbudowie go jak najszybciej.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Kategoria : Blog