Czym jest fleczer i na jak długo się go zakłada?

23 października 2019

Fleczer jest tymczasowym wypełnieniem, które zakłada się do ubytku tkanek zęba w momencie, gdy nie ma możliwości założenia wypełnienia ostatecznego, bądź w przypadku konieczności kontynuowania leczenia kanałowego rozłożonego na kilka wizyt. Porządny fleczer powinien być trwały, łatwousuwalny i nie odrzucać swoim smakiem. Czego jeszcze powinieneś dowiedzieć się o fleczerze przed wizytą u stomatologa?

Czym są fleczery i kiedy należy je zakładać?

Jak wspomniano wcześniej, fleczery mają formę tymczasowych plomb. Zazwyczaj specjalista zakłada je zaledwie na kilka tygodni, czyli na czas potrzebny do tego, by stworzyć środowisko umożliwiające założenie wypełnienia ostatecznego. W jakich konkretnie przypadkach lekarz może zdecydować o zaopatrzeniu nas w plombę tymczasową? Mowa tu głównie o przedłużonym krwawieniu, braku możliwości odizolowania zęba od dostępu śliny czy też braku czasu na przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego bez konieczności zatrucia zęba.

Warto w tym miejscu podkreślić, że fleczery są tworzone ze składników w pełni bezpiecznych dla wszystkich grup pacjentów, w tym również dzieci i kobiet w ciąży. Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku ich użytkowania, to fakt, by przez godzinę po założeniu nam przez stomatologa fleczera ograniczyć jedzenie i picie.

Fleczery podczas leczenia kanałowego

Fleczery to materiały, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas leczenia kanałowego. Obecnie stomatolodzy odchodzą już od pozostawiania „otwartego zęba” do czasu kolejnej wizyty, a rozwierconą dziurę tymczasowo zapełniają właśnie fleczerami. Wszystko dlatego, że biorąc pod uwagę ich „tymczasowość”, cechują się one dużą szczelnością i trwałością. Mimo to, rzecz jasna pod względem solidności fleczery nie mogą konkurować ze stałymi plombami, a ich żywotność jest zadowalająca tylko przez krótki okres.

Zdecydowana większość fleczerów to materiały bezsmakowe, które łatwo i szybko zakłada się oraz zdejmuje. Co zapewne istotne dla rodziców, nie ma żadnych przeciwskazań, by fleczery zakładać tymczasowo również dzieciom; u najmłodszych stosuje się te wypełnienia najczęściej podczas dwuwizytowego leczenia amputacyjnego zębów mlecznych.

Jak długo można korzystać z fleczera stomatologicznego?

Pacjenci często zastanawiają się, jak długo można z powodzeniem korzystać z wypełnienia tymczasowego, jakim jest fleczer. Prawda jest taka, że nie zostało to uregulowane żadnymi sztywnymi ramami czasowymi, jednak zakłada się, że fleczer nie powinien znajdować się w jamie ustnej dłużej niż przez kilka tygodni; nie zaleca się przetrzymywania fleczerów na okres większy niż „od wizyty do wizyty”, ponieważ przewlekłe drażnienie tkanek zęba przykrytych nieszczelnym opatrunkiem może wywołać zapalenie miazgi i dolegliwości związane ze spożywaniem zimnych, gorących i słodkich pokarmów.

Pamiętajmy więc, że aby fleczer służył nam właściwie i aby mieć pewność, że jego użytkowanie będzie dla nas bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie wyznaczonych przez dentystę kontrolnych wizyt stomatologicznych.

Co zrobić, gdy fleczer nam wypadnie?

Stomatolodzy zalecają, by przynajmniej przez godzinę od założenia nam fleczera powstrzymać się od jedzenia i picia – wszystko dlatego, że jest to czas niezbędny do stwardnienia materiału. Po sześćdziesięciu minutach nie ma już żadnych przeciwskazań, by powrócić do normalnego trybu życia.

Co jednak, jeśli fleczer pomiędzy kolejnymi wizytami u stomatologa nieoczekiwanie nam wypadnie? Jak podkreślono wcześniej, fleczery nie są mimo wszystko tak trwałymi wypełnieniami jak plomby, więc takie sytuacje się zdarzają. Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się na wizytę awaryjną do swojego dentysty; specjalista wymieni opatrunek na nowy, co pozwoli nam ustrzec się przed powikłaniami i bólem.

Czy fleczery są bezpieczne?

Fleczery tworzone są ze składników w pełni bezpiecznych dla wszystkich grup użytkowników, w tym dzieci i kobiet w ciąży, a zatem ich użytkowanie w praktyce jest w pełni bezpieczne i nie wiąże się dla pacjentów z żadnymi skutkami ubocznymi. W zasadzie jedyne zagrożenie może stanowić wystąpienie uczulenia na któryś z pierwiastków wchodzących w skład fleczerów, jednak z podobnymi sytuacjami dentyści spotykają się sporadycznie. Incydentalnie pacjenci zgłaszają w związku z obecnością fleczera pojawienie się w jamie ustnej gorzkiego, nieprzyjemnego smaku.

Fleczery są obecnie refundowane w Polsce przez NFZ, natomiast ich cena w gabinetach prywatnych wynosi nie więcej niż kilkadziesiąt złotych (wszystko w zależności od cennika danego gabinetu). Często jednak fleczer zakładany przez stomatologa chociażby w związku z leczeniem kanałowym jest zupełnie darmowy.

Mirosław Fojut Administrator

social media