Szukaj szczoteczki

Wszystko o zębach mądrości

13 lipca 2018

Ósemki zwane inaczej zębami mądrości często sprawiają nam trochę kłopotów. Przeczytaj o tym skąd się biorą i co z nimi zrobić.

Skąd i dlaczego?

Ósemki to dodatkowe zęby, które wyrastają wtedy kiedy osiągasz dorosły wiek. Pojawiają się najczęściej między 18 a 25 rokiem życia. Pewnie zastanawiasz się dlaczego tak późno? Twoja szczęka w tym czasie osiąga odpowiedni rozmiar aby pomieścić dodatkowe zęby.

Czym są ósemki?

Zęby zwane „zębami mądrości” służą do rozdrabniania pokarmu. Z tego względu, że naszym przodkom były one potrzebne to teraz nie spełniają żadnej funkcji. Szczęka współczesnego człowieka różni się od tej sprzed tysięcy lat. Dlatego wyżynanie się ósemek przebiega tak boleśnie i niewłaściwie.

Kiedy najlepiej usunąć ósemki?

Usunięcie ostatnich zębów zaleca się wtedy kiedy rosną pod niewłaściwym kątem lub kiedy wrastają w policzek. Często pojawiają się z tego powodu stany zapalne dziąseł. Można uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji. Wystarczy regularnie odwiedzać dentystę i obserwować rozwój ósemki, by w porę przeciwdziałać niebezpiecznym zmianom. Czasami dochodzi do wstrzymania się procesu wyrzynania ósemek. Wtedy ząb jest niewidoczny, ale wciąż znajduje się w dziąśle. Może wtedy dojść do nieprawidłowego nacisku i stłoczenia pozostałych zębów.

Ekstrakcja

Ósemki sprawiają sporo kłopotów, dlatego ich usunięcie będzie konieczne prędzej czy później. Zabieg wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu. Należy pamiętać, że po usunięciu zęba ważna jest higiena jamy ustnej dla uniknięcia zakażenia. Zabrania się wtedy palenia papierosów, przepłukiwania ust bądź mycia zębów w okolicach rany. W takim przypadku należy ochładzać bolące miejsca okładami z lodu. Wykluczone są z konsumpcji produkty twarde (orzechy) oraz wymagające żucia. Jeśli po kilku dnia po operacji ból nie odpuszcza, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty.

Ponadto jeśli zauważyłeś u siebie wyrzynające się ósemki, najlepiej zgłosić się do swojego stomatologa. Doradzi i podpowie co najlepiej zrobić w takiej sytuacji.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kategoria : Blog