W jakich przypadkach nie należy wybielać zębów?

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak nie każdemu, pomimo nawet największych chęci, jest on dany. Mało tego. W niektórych przypadkach lekarze w trosce o zdrowie pacjenta całkowicie zakazują wybielania zębów. Jakie to przypadki? Kto nie powinien korzystać z zabiegów wybielających? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.
Kolor naszych zębów jest uzależniony od wielu czynników – wyróżniamy wśród nich rodzaj szkliwa, zabarwienie zębiny, uwarunkowania genetyczne, prowadzony tryb życia czy przebyte choroby. W dzisiejszym świecie istnieje jednak całe mnóstwo sposobów, by sprawić, żeby nasze zęby zachwycały wszystkich wokół swoją bielą. Niestety, niektóre osoby z różnych względów nie mogą z nich skorzystać.
Poniżej znajdziecie listę przypadków, które uniemożliwiają wybielanie zębów.
1. Ciąża
Wprawdzie dotąd nie udowodniono, że którakolwiek z substancji czy urządzeń wykorzystywanych do wybielania szkodzi kobietom w ciąży oraz ich płodowi, jednak nie ma również pewności co do tego, czy tak nie jest, więc lekarze zdecydowanie zakazują wybielania zębów podczas stanu błogosławionego. Kobiety w ciąży mogą jednak przez cały okres swojej brzemienności wykonywać tradycyjne zabiegi stomatologiczne, które oczyszczą ich jamę ustną i zrobią grunt pod ewentualne wybielanie w przyszłości.
2. Choroby jamy ustnej
Z wszelkich form wybielania zębów nie mogą również korzystać osoby posiadające różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej. Mowa tu o takich chorobach jak próchnica, stany zapalne dziąseł, odsłonięte korzenie zębowe, liczne afty, nadżerki, owrzodzenia, czy nadwrażliwość zębów. Wszystko dlatego, że wybielanie niesie za sobą ryzyko nasilenia się dolegliwości.
3. Choroby ogólnoustrojowe
Osoby, które cierpią na choroby ogólnoustrojowe, również są wykluczone z możliwości wybielania. Powód jest ten sam, co w przypadku schorzeń jamy ustnej – rozjaśnianie zębów może nasilać dolegliwości związane z cukrzycą, chorobą Parkinsona, epilepsją, czy nowotworami.
4. Uczulenie na składniki produktów wybielających
To akurat oczywiste. Jeśli jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników past, czy w ogóle produktów wybielających, musimy ich unikać jak ognia!
5. Wiek
Korzystać z usług wybielających mogą wyłącznie osoby, które ukończyły szesnasty rok życia. Zęby dzieci nie są jeszcze bowiem odpowiednio wykształcone, a co za tym idzie cechują się wyjątkową podatnością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Pasty wybielające silnie ścierają szkliwo, które jest u najmłodszych delikatne i wrażliwe.
Co zamiast wybielania?
Na szczęście osoby, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z dostępnych metod wybielania zębów, mają możliwość zapewnić sobie śnieżnobiały uśmiech w nieco inny sposób. Mowa tu o licówkach. Te porcelanowe nakładki przykrywają nasze naturalne uzębienie, nadając mu hollywoodzką biel. Co więcej, licówki doskonale tuszują diastemę, a także wszelkie niedoskonałości uzębienia, takie jak nieregularny kształt, pęknięcia, uszczerbienia, czy różnice w długości.
Warto jednak przy tym pamiętać, że również licówki nie są dla wszystkich – zaleca się, by nie zakładać ich u osób wykazujących tendencję do ścierania zębów oraz posiadających objawy bruksizmu.
Konsultuj swoje decyzje ze stomatologiem
Jeśli istnieją w naszym przypadku jakiekolwiek przeciwskazania do wybielania, a koniecznie chcemy, by nasze zęby zachwycały w towarzystwie swoją barwą, zawsze możemy udać się też z tym problemem do stomatologa. Specjalista pochyli się nad naszym przypadkiem i indywidualnie doradzi, jakie można zastosować metody leczenia.