Szukaj szczoteczki

Afty – jak sobie z nimi radzić?

aftyAfty to małe pęcherzyki pojawiające się wewnątrz jamy ustnej. Ich szacowana wielkość wynosi od 1mm do 2cm. Są to owrzodzenia atakujące najczęściej wewnętrzną część połączenia między policzkami a dziąsłami. Ich obecność nie jest długa – utrzymują się do kilkunastu dni, jednak zmiany te są bardzo nieprzyjemne i bolesne, co może powodować problemy z jedzeniem, mówieniem oraz przełykaniem śliny.

Jest to nalot, który w powiększeniu przyjmuje wygląd małych, białawych krostek otoczonych czerwonym, zapalnym obrzeżem. Ich obecność nie jest do końca wyjaśniona, naukowcy wciąż je badają i próbują odnaleźć powód ich występowania. Na szczęście łatwo i szybko można je wyleczyć, wszystko zależy od odpowiedniego rozpoznania i skontaktowania się z lekarzem specjalistą.

Leczenie aft

Przed przystąpieniem do kuracji należy zorientować się jaki rodzaj aft występuje w naszym przypadku. Wyróżniamy afty duże i małe.

Afty małe występują najczęściej i mają charakter powracający. Najczęstszym powodem ich występowania jest jedna z poniższych

 

  • Silne antybiotyki
  • Stres
  • Choroby zębów
  • Alergie
  • Brak higieny jamy ustnej
  • Palenie papierosów

 

Afty duże są o wiele rzadsze, a do ich powstawania przyczyniają się:

 

  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • Choroby (np. autoimmunologiczne, hormonalne, zaburzenia genetyczne)
  • Niedobór witamin i składników mineralnych
  • Nieodpowiednia dieta (pełna twardych potraw i zawierająca konserwanty)

 

Aby skutecznie pozbyć się aft najlepiej jest skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który wykona zabieg mający na celu przypalenie owrzodzeń (tzw. przyżegnanie). Jest to najbardziej efektywny i szybki sposób na ich pozbycie się. Jeżeli chcemy poradzić sobie z problemem samodzielnie, to warto jest zaopatrzyć się w żele dostępne w aptekach bez recepty. Proces gojenia się ran zajmie ok. 2 tygodnie. Niestety jest to nalot nawracający – nigdy do końca nie wiemy kiedy się znów pojawi.

Domowe leczenie

Można spróbować leczyć jamę ustną stosując domowe, naturalne roztwory. Najlepiej jest używać kilka razy dziennie specjalnej płukanki: pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody), którą nawilżamy patyczek i smarujemy nim zaognione miejsca.

Innym sposobem jest roztwór herbaciany. Torebkę herbaty zanurzamy we wrzątku, po chwili wyciągamy, lekko ostudzamy i wyciskamy z nadmiaru wody i robimy okłady na afty.

Dobrze jest również zadbać o odpowiednią dietę. Do czasu wygojenia się aft dobrze jest jeść delikatne, letnie produkty. Idealnie sprawdzają się również jogurty, budynie, mleko oraz lody. Dobrze jest również dodać do swojego jadłospisu cebulę.

Jeśli chodzi o produkty zakazane, to dobrze jest unikać słodyczy, czekolad, potraw o intensywnych smakach, słonych, pikantnych i kwaśnych.

Najważniejsze to odpowiednia higiena jamy ustnej i oczywiście wizyta u stomatologa raz na 6 miesięcy. Jeżeli zauważamy u siebie afty występujące wielokrotnie w ciągu roku, to powinniśmy zgłosić się do lekarza jak najszybciej.