Afty – jak sobie z nimi radzić?
Afty to małe pęcherzyki pojawiające się wewnątrz jamy ustnej. Ich szacowana wielkość wynosi od 1mm do 2cm. Są to owrzodzenia atakujące najczęściej wewnętrzną część połączenia między policzkami a dziąsłami. Ich obecność nie jest długa – utrzymują się do kilkunastu dni, jednak zmiany te są bardzo nieprzyjemne i bolesne, co może powodować problemy z jedzeniem, mówieniem oraz przełykaniem śliny.
Jest to nalot, który w powiększeniu przyjmuje wygląd małych, białawych krostek otoczonych czerwonym, zapalnym obrzeżem. Ich obecność nie jest do końca wyjaśniona, naukowcy wciąż je badają i próbują odnaleźć powód ich występowania. Na szczęście łatwo i szybko można je wyleczyć, wszystko zależy od odpowiedniego rozpoznania i skontaktowania się z lekarzem specjalistą.
Leczenie aft
Przed przystąpieniem do kuracji należy zorientować się jaki rodzaj aft występuje w naszym przypadku. Wyróżniamy afty duże i małe.
Afty małe występują najczęściej i mają charakter powracający. Najczęstszym powodem ich występowania jest jedna z poniższych
- Silne antybiotyki
- Stres
- Choroby zębów
- Alergie
- Brak higieny jamy ustnej
- Palenie papierosów
Afty duże są o wiele rzadsze, a do ich powstawania przyczyniają się:
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
- Choroby (np. autoimmunologiczne, hormonalne, zaburzenia genetyczne)
- Niedobór witamin i składników mineralnych
- Nieodpowiednia dieta (pełna twardych potraw i zawierająca konserwanty)
Aby skutecznie pozbyć się aft najlepiej jest skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który wykona zabieg mający na celu przypalenie owrzodzeń (tzw. przyżegnanie). Jest to najbardziej efektywny i szybki sposób na ich pozbycie się. Jeżeli chcemy poradzić sobie z problemem samodzielnie, to warto jest zaopatrzyć się w żele dostępne w aptekach bez recepty. Proces gojenia się ran zajmie ok. 2 tygodnie. Niestety jest to nalot nawracający – nigdy do końca nie wiemy kiedy się znów pojawi.
Pleśniawka
Schorzenie to występuje przede wszystkim u niemowląt. Pleśniawki są pokryte białym nalotem, który potrafi w dość bolesny sposób utrudnić karmienie malucha. Są one powodowane przez grzyby, zwane drożdżakami. Co ciekawe, do zakażenia może dojść jeszcze wtedy, gdy dziecko znajduje się w brzuchu matki. Drożdżaki są bowiem wszędzie, zaś branie wszystkiego do buzi przez malucha dodatkowo przyczynia się do ogólnej popularności tego schorzenia. Należy więc pamiętać o odpowiedniej higienie osobistej przed przystąpieniem do karmienia piersią i nie oblizywać smoczka malucha. Nie zapominajmy bowiem, że to, co nie szkodzi nam, może zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi dziecka.
Jak rozpoznać to, że nasze dziecko może mieć pleśniawki? Jeśli zauważymy u niego brak apetytu i niepokój podczas jedzenia, czasem nawet gorączkę, należy zajrzeć maluchowi do ust i poszukać białego nalotu na języku lub błonie śluzowej. Pleśniawki mogą też czasem krwawić, zaś ich kolor nie zawsze jest czysto biały – niekiedy zauważymy na nich zielonkawy nalot. Taką jamę ustną powinien obejrzeć specjalista, ponieważ nieusuwane pleśniawki zniechęcą dziecko do prawidłowego odżywiania, co wiąże się nawet z odwodnieniem.
Domowe leczenie
Można spróbować leczyć jamę ustną stosując domowe, naturalne roztwory. Najlepiej jest używać kilka razy dziennie specjalnej płukanki: pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody), którą nawilżamy patyczek i smarujemy nim zaognione miejsca.
Innym sposobem jest roztwór herbaciany. Torebkę herbaty zanurzamy we wrzątku, po chwili wyciągamy, lekko ostudzamy i wyciskamy z nadmiaru wody i robimy okłady na afty.
Dobrze jest również zadbać o odpowiednią dietę. Do czasu wygojenia się aft dobrze jest jeść delikatne, letnie produkty. Idealnie sprawdzają się również jogurty, budynie, mleko oraz lody. Dobrze jest również dodać do swojego jadłospisu cebulę.
Jeśli chodzi o produkty zakazane, to dobrze jest unikać słodyczy, czekolad, potraw o intensywnych smakach, słonych, pikantnych i kwaśnych.
Najważniejsze to odpowiednia higiena jamy ustnej i oczywiście wizyta u stomatologa raz na 6 miesięcy. Jeżeli zauważamy u siebie afty występujące wielokrotnie w ciągu roku, to powinniśmy zgłosić się do lekarza jak najszybciej.
U mnie domowe sposoby nie pomogły, pomógł za to żel Aftident i to rozwiązanie mogę z czystym sumieniem polecić.
Gdzie zaopatrujesz się w takie produkty? Ważny jest tutaj producent, pytam bo dużo teraz tego na rynku…