Blog

Wax-up i mock-up, czyli etapy zakładania licówek

Jednym ze sposobów na zdrowy i piękny uśmiech bez widocznych szpar oraz ukruszeń jest założenie licówek. Każdy z nas przecież marzy o śnieżnobiałych i gładkich zębach. Czym tak naprawdę są licówki? Na czym polegają etapy ich zakładania – wax-up i mock-up? Ile kosztuje zakładanie licówek? Aby uzyskać odpowiedzi na zadane pytania, a także dowiedzieć się jeszcze więcej, przeczytaj nasz artykuł.

Licówki – co to takiego?

Licówki to rodzaj wypełnienia protetycznego. Wykonuje się je z żywicy kompozytowej albo porcelany. Pierwszy ze wspomnianych materiałów jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Licówka kompozytowa osiąga grubość 0,3 milimetra i ma jednolity kolor, choć niekiedy może ulegać przebarwieniu. Na nieestetyczne plamy i odbarwienia odporna jest za to porcelana, na której  dodatkowo nie osadza się kamień.

Rolą obu typów licówek jest ukrycie mankamentów znajdujących się w jamie ustnej – wyszczerbień, ukruszeń, wspomnianych przebarwień itd. Mogą także nadawać zębom odpowiednich kształtów oraz zmieniać ich długość. Licówki można założyć podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, a specjalista dobiera je pod kątem uzębienia pacjenta. Zdecyduj się na nie, jeśli Twoje zęby posiadają wady, a Twoim marzeniem jest posiadanie zdrowego i białego uzębienia.

Na czym polega wax-up?

Przed stworzeniem modelu licówki należy sprawdzić, czy będzie ona dopasowana do jamy ustnej, a można to zrobić poprzez wykonanie wariantu próbnego. Najpierw jednak specjalista decyduje się na wax-up, co można tłumaczyć jako woskowanie. Na czym to polega? Stomatolog wykorzystuje wosk laboratoryjny, aby stworzyć odpowiednią metodę leczenia, dzięki której pacjent zobaczy trójwymiarową wizualizację swoich zębów już po umieszczeniu licówek.

Wax-up jest także potrzebny do tego, aby wybrać efekt, którego oczekujemy po skończeniu zabiegu. Podsumowując, ten etap opiera się na ustaleniu proporcji, wielkości, a także kształtu zębów.

Wax-up i mock-up, czyli etapy zakładania licówek

Na czym polega mock-up?

Po wykonaniu wax-upu przychodzi czas na mock-up. Co to takiego? To stworzona przy użyciu matrycy wypełnionej specjalnym materiałem tymczasowa nakładka, którą umieszcza się w jamie ustnej. Dzięki tej przymiarce specjalista będzie mógł dokonać oceny licówki, która musi nie tylko dobrze wyglądać, ale też wspomagać gryzienie czy przeżuwanie. To ważny proces, dzięki któremu można uniknąć niewłaściwego wykonania licówki, a co za tym idzie – odczuwania dyskomfortu przez pacjenta. Nakładkę zazwyczaj nosi się przez kilka dni. Jeśli jest dobrze dopasowana, wówczas stomatolog ściąga ją oraz na jej podstawie przygotowuje licówkę.

Wax-up i mock-up, czyli etapy zakładania licówek

Inne etapy zakładania licówek

Wax-up, mock-up oraz zakładanie właściwego wypełnienia to niejedyne etapy umieszczania licówek w jamie ustnej. Przed zabiegiem należy usunąć kamień nazębny, przebarwienia, a także wyleczyć zmiany, które pojawiły się w jamie ustnej w wyniku próchnicy lub stanów zapalnych. Później przychodzi czas na szlifowanie zębów i wykonanie odcisków.

Następnym etapem jest opisany wcześniej wax-up, zwany także symulacją uśmiechu, na podstawie którego wykonywany jest mock-up. Po ustaleniu kształtu licówki dochodzi do jej założenia. Specjalista powinien także usunąć 0,5 milimetra szkliwa, aby wzmocnić przyczepność licówek. Ten zabieg odbywa się przy znieczuleniu.

Ostatni etap to kolejna wizyta u stomatologa oraz założenie właściwych licówek. Po wszystkim należy pamiętać, aby przez kilkanaście godzin nie spożywać ani barwiących, ani też twardych produktów.

Wax-up i mock-up – ile kosztują?

Ile kosztuje założenie licówek wraz z wykonaniem wax-upu oraz mock-upu? To oczywiście zależy od tego, jakie materiały do tego wykorzystano. Przykładowo – kompozyt jest tańszy niż porcelana. Cena waha się od 200 do nawet 2 000 złotych, podczas gdy za sam wax-up można zapłacić od 50 do 200 złotych. Czasami koszty założenia licówki oraz wykonania wax-upu i mock-upu liczone są osobno. Nie można zapominać jednak o tym, że każdy przypadek jest inny i rozpatruje się go osobno, co również ma wpływ na ostateczną cenę.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button