Blog

Clear Aligner, czyli innowacyjny aparat na zęby

Leczenie ortodontyczne aparatami typu Clear Aligner gwarantuje najwyższe standardy skuteczności oraz bezpieczeństwa. Te innowacyjne aparaty posiadają formę estetycznych nakładek na zęby, które nie dość, że nie zaburzają mowy pacjenta, to jeszcze możliwie maksymalnie skracają czas leczenia. Stanowią doskonałą opcję dla wszystkich, którzy chcą skorygować swoją wadę zgryzu w sposób możliwie szybki i bezinwazyjny.

Nakładki Clear Aligner uchodzą za ulepszoną alternatywę klasycznych stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych. Dostępne są w kilku różnych rozmiarach i idealnie dopasowują się do zgryzu. Jaki jest koszt aparatu Clear Aligner i jak przebiega za jego pomocą korygowanie ustawienia zębów?

Czym charakteryzuje się aparat Clear Aligner?

Aparat Clear Aligner został zaprojektowany w Niemczech i posiada formę przezroczystych, wygodnych i estetycznych nakładek. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie jeszcze szybciej pozbyć się wady zgryzu, a przy okazji przebyć całe leczenie ortodontyczne w sposób w pełni komfortowy i niemal bezinwazyjny.

Jaka jest główna różnica pomiędzy aparatem Clear Aligner, a klasycznymi aparatami ortodontycznymi? Jak wiemy, w tradycyjnych aparatach za korygowanie zgryzu odpowiadają druty i zamki aparatu. W przypadku nakładek Clear Aligner, są to różnej grubości płytki. Dodatkowo, działanie ów płytek wspomagane jest elastycznymi wyciągami i przyklejanymi do zębów,  tak zwanymi „Power Gripami”. Płytki dostępne są w rozmiarze soft (o grubości 5 mm), medium (o grubości 0,625 mm), a także hard (o grubości 0,75 mm).

Jak przebiega leczenie aparatami Clear Aligner?

Aparaty Clear Aligner szczególnie dobrze sprawdzają się w leczeniu diastemy oraz silnych stłoczeń zębów. Ale nie tylko. Świetnie radzą sobie także z korygowaniem zgryzów otwartych, głębokich oraz krzyżowych. Niwelują problemy związane z wadami dotylnymi i doprzednimi.

Sam proces leczenia aparatami Clear Aligner nie jest specjalnie skomplikowany, jednak wymaga od pacjenta pewnego zaangażowania i determinacji. Szyny ortodontyczne należy bowiem nosić nieustannie, dwadzieścia cztery godziny przez siedem dni w tygodniu. Zazwyczaj terapia jest trzyetapowa: przez pierwszy okres nosi się szynę soft, następnie szynę medium, a na końcu rzecz jasna szynę hard. Po zakończonym leczeniu konieczne jest też korzystanie z szyn retencyjnych, które pomogą utrzymać uzyskane efekty.

Jeśli chodzi o czas leczenia, to jest on oczywiście dla każdego pacjenta kwestią indywidualną (uzależnia się go od rodzaju wady zgryzu i zdyscyplinowania osoby leczonej), jednak przyjmuje się, że jest on nieco krótszy niż przy stosowaniu tradycyjnych aparatów.

Aparat Clear Aligner – zalety i wady

Zalety aparatu Clear Aligner znacznie przewyższają wady, jednak aparaty te – podobnie jak każdy inny sprzęt – mają również swoją słabszą stronę.

Wśród zalet aparatu Clear Aligner możemy wymienić:

  • estetykę – aparat jest przezroczysty, prawie niewidoczny dla innych osób. Nie powoduje kłopotów z mową ani żadnego innego dyskomfortu;
  • higienę użytkowania – nakładki możemy bez żadnego kłopotu ściągać przed jedzeniem czy szczotkowaniem, ponadto wedle uznania możemy regularnie je oczyszczać przy pomocy specjalnie dedykowanych do tego środków. Wszystko przekłada się na znacznie wyższą higienę użytkowania niż w przypadku klasycznych aparatów;
  • skuteczność – aparaty Clear Aligner gwarantują szybsze efekty niż tradycyjne aparaty stałe bądź ruchome. Efektywność ich działania została potwierdzona klinicznie;
  • biokompatybilność – aparaty nie są tworzone z materiałów, które mogą być szkodliwe bądź mieć właściwości uczulające;
  • cenę – biorąc pod uwagę jakość wykonania, komfort użytkowania i skuteczność, aparaty Clear Aligner są stosunkowo tanie. Ich cena jest na przykład znacznie niższa niż cena nakładek Invisalign.

Jak widzimy, zalet aparatów Clear Aligner jest naprawdę wiele. Jakie zatem są ich wady? Właściwie jedynym, ale dość znaczącym mankamentem tego rodzaju aparatów jest to, że za ich pomocą nie możemy wyleczyć każdego rodzaju wady zgryzu. Należy też pamiętać o tym, że aparaty Clear Aligner mogą być noszone wyłącznie przez osoby, które ukończyły szesnasty rok życia.

Jaka jest cena aparatów Clear Aligner?

Już wyżej wspomnieliśmy o tym, że – biorąc pod uwagę właściwości – aparaty Clear Aligner kosztują niewiele. Przeciętny koszt trzech tego typu nakładek to 650 złotych. Do kosztów leczenia należy jednak oczywiście doliczyć odbywające się mniej więcej raz w miesiącu wizyty kontrolne (100-150 zł za wizytę), a także cenę retainera, który kosztuje około 400-500 złotych. Rzecz jasna, podane ceny są jedynie orientacyjne i w poszczególnych miastach mogą nieco się od siebie różnić.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button