Blog

Jak rozpoznać zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego? Jak wygląda jego leczenie?

Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie. Odpowiada za to, że możemy swobodnie poruszać żuchwą we wszystkie strony, a także uczestniczy w procesie mówienia, jedzenia, śpiewania czy ziewania. Według szacunków, na jego zaburzenia może jednak cierpieć od 20 do nawet 40% populacji. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem stawu skroniowo-żuchwowego? Jak wygląda jego leczenie? Zapraszamy do zapoznania się z lekturą niniejszego artykułu.

Czasem każdy z nas może odczuwać dolegliwości związane z niewłaściwym funkcjonowaniem stawu skroniowo-żuchwowego; nie ma w tym nic dziwnego. Najczęściej dyskomfort z nimi związany znika samoistnie po kilku tygodniach, czasem miesiącach, bez konieczności podejmowania specjalistycznego leczenia. Co jednak, jeżeli ból jest trudny do wytrzymania, a ponadto długotrwały?

Jakie są objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego bywają trudne do zdiagnozowania; wszystko dlatego, że bardzo często przypominają dolegliwości związane z innymi schorzeniami. Najczęściej wiążą się z bólem, chociaż czasem przebiegają również bezboleśnie.

Wśród najczęstszych objawów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego możemy wyróżnić:

  • bóle głowy (szczególnie te przypominające migrenę, pojawiające się przy przeżuwaniu czy szerokim otwieraniu ust),
  • bóle stawu skroniowo-żuchwowego i jego okolic,
  • bóle pleców,
  • charakterystyczne trzaskanie i „przeskakiwanie” stawu skroniowo-żuchwowego,
  • „dzwonienie” w uszach,
  • zawroty głowy,
  • opuchlizna twarzy, szyi, a także barku,
  • gwałtowna zmiana ułożenia zębów górnych i dolnych.

Skąd się biorą problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym?

Dokładne przyczyny problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym nie są znane, jednak przyjmuje się, że u ich źródła stoi najczęściej stres; wszystko dlatego, że w stanie napięcia mamy szczególną tendencję do silnego zaciskania szczęki i napinania mięśni twarzy. Bardzo często w kontekście powodów kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym wymienia się też bruksizm (innymi słowy patologiczne zaciskanie zębów bądź nimi zgrzytanie, głównie w trakcie snu), urazy okolic żuchwy, zapalenia stawów, a także urazy mechaniczne. Według specjalistów, zwiększona tendencja do występowania problemów z żuchwą występuje również u osób, które mają nieprawidłowo ułożony zgryz oraz braki w uzębieniu.

W jaki sposób wygląda leczenie zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego?

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może rozpoznać stomatolog poprzez wcześniejsze wykonanie pantomogramu (innymi słowy panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego zębów). Poza tym, aby mieć pewność co do postawionej diagnozy, dentysta przeprowadza również z pacjentem wywiad dotyczący jego dolegliwości, oraz wykonuje RTG szczęki w zwarciu i rozwarciu.

Z uwagi na niekorzystne umiejscowienie stawu skroniowo-żuchwowego, jego leczenie nie należy do łatwych. Metodę terapii w oparciu o nasz indywidualny przypadek nakreśla stomatolog, przy czym najczęściej mówimy w tym kontekście o środkach przeciwbólowych, lekach na receptę, programach ćwiczeń pozwalających na rozciągnięcie i rozluźnienie żuchwy, czy – w przypadku osób, u których problemy są wywołane bruksizmem – zastosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych, które należy zakładać na noc.

W nielicznych przypadkach, gdy żuchwa jest silnie zdeformowana, bądź wszystkie dostępne metody leczenia odwracalnego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne bywa przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych. Niestety, większości z nich nie obejmują plany ubezpieczenia zdrowotnego i stomatologicznego, przez co tego typu terapia może być dla nas dość kosztowna.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button