Czy dieta wegańska może szkodzić zębom?

9 listopada 2018

Coraz więcej osób przekonuje się do diety wegańskiej. Część wegan przestaje jeść produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko z pobudek światopoglądowych, ale także ze względu na chęć poprawienia sposobu odżywiania się. Wiąże się to bardzo często z chęcią wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, które mogą być początkiem poważnych zmian w życiu. Jednak samodzielne przejście na weganizm może powodować problemy. Jakie? O tym będzie ten artykuł.

Czy dieta wegańska może być niezdrowa?

Musimy zaznaczyć, że wciąż ścierają się opinie o tym, czy dieta wegańska jest zdrowa czy też nie. Osoby, które są za takim sposobem odżywiania, uważają, że rezygnując z produktów pochodzenia zwierzęcego, dbają o swoje zdrowie. Tym, co stale gości w ich menu są owoce, warzywa i inne produkty roślinne. Z kolei ci, którzy są przeciwko takiemu sposobowi odżywiania się, twierdzą, że na diecie wegańskiej nie sposób jest dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych do życia składników, które zawiera mięso i produkty, które pochodzą od zwierząt. Na ten moment możemy stwierdzić, że źle zbilansowana dieta wegańska może być powodem wystąpienia niedoborów witamin i minerałów. Wchłaniają się one znacznie gorzej niż te, które znajdziemy w produktach odzwierzęcych. Kogo powinniśmy słuchać? Tych, którzy potrafią odpowiednio zbilansować dietę. Wtedy mamy pewność, że jest ona zdrowa dla naszego organizmu.

Sałatka wegańska

Wpływ diety wegańskiej na zęby

Już od dziecka jesteśmy raczeni stwierdzeniami, że mleko jest konieczne do prawidłowego rozwoju naszych zębów i kości. Jest ono źródłem wapnia, który je buduje. Z tego też powodu widzimy, że spożywanie mleka może nam pomóc w dostarczeniu do zębów odpowiednich składników odżywczych. Weganie borykają się często z problemami przyswajania takich witamin jak B2, B12 oraz D. Poza tym mają problem z dostarczeniem minerałów takich jak: wapń, cynk i żelazo. Jeśli w diecie będzie ich zbyt mało, doprowadzimy do stanu osłabienia szkliwa i zębiny, co może przyczynić się do powstania próchnicy i chorób przyzębia.

Z racji, że weganie rezygnują ze spożywania mięsa, przyjmują więcej warzyw i owoców. Te ostatnie zawierają cukier, który jak wiemy, niekorzystnie wpływa na szkliwo. Musimy pamiętać, że spożywanie cytrusów w dużej ilości może być powodem wystąpienia kwasowej erozji szkliwa. Z tego powodu po spożyciu tego rodzaju owoców, musimy przepłukać jamę ustną. Spowoduje to obniżenie się stężenia kwasów. Ważnym jest, by nie myć zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych owoców, gdyż może być niszczące dla szkliwa.

Jak jeść, by nie szkodzić zębom?

Należy dostarczać do organizmu wszystkie witaminy i minerały, zwłaszcza te, o których pisaliśmy wyżej. Musimy znaleźć sposób, by dostarczyć je do organizmu w innej formie. Czasem konieczna okaże się suplementacja.

Dobrze jest, jeśli zacznie się stosować mleko sojowe, tofu, szpinak, brokuły i kapustę. Zawierają one dużo witamin i minerałów.

Gdy będzie to konieczne, trzeba przyjmować suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory.

Nie można też zapomnieć o konieczności przeprowadzania systematycznych wizyt u dentysty, co pozwoli kontrolować stan naszego uzębienia. Zęby należy też myć pastami o wysokim stężeniu fluoru. To samo tyczy się składu wykorzystywanych przez nas płukanek.

Nie zapominajmy też o tym, że na dietę wegańską lepiej jest przejść stopniowo, zamiast przerzucać się na nią od razu, na następny dzień. Nagłe odcięcie naszego organizmu od pochodzących z mięsa minerałów będzie nań mieć wpływ znacznie gorszy, niż samo przestrzeganie diety wegańskiej.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

0 (0 votes)
Kategoria : Blog