Blog

Ścieranie zębów – jak leczyć?

Do ścierania zębów może dochodzić na skutek różnych czynników. Czasem ma ono naturalny charakter i jest związane z wiekiem, jednak częste są również przypadki ścierania się zębów za sprawą bruksizmu (mimowolnego zaciskania szczęki), wad zgryzu, braków w uzębieniu, czy nawet niewłaściwej higieny jamy ustnej. Ścieranie zębów może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ grozi nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno, a także podrażnieniami miazgi. Jak więc należy je leczyć?

Przyczyny ścierania zębów

Najczęstszą przyczyną ścierania zębów są naturalne procesy starzenia. Niestety, współczesny tryb życia sprawia, że objawy ścierania zębów można dostrzec u coraz młodszych pacjentów. Wszystko z uwagi na stres, brak czasu na relaks, niewłaściwą higienę jamy ustnej oraz złe nawyki żywieniowe. Szczególnie podatne na ścieranie zębów są także osoby uprawiające sporty siłowe (na przykład podnoszenie ciężarów, które wymaga silnego zaciskania szczęk).

Stres prowadzi często do bruksizmu, czyli mimowolnego zaciskania szczęk, powodującego ścieranie się zębów. Przez niego mamy też skłonności do obgryzania paznokci czy długopisów, które to bardzo niszczy nasze szkliwo. Niewłaściwa higiena jamy ustnej sprawia z kolei, że w jamie ustnej, pomimo umycia przez nas zębów, nadal zalegają szkodliwe kwasy, które niszczą szkliwo i prowadzą do formowania się próchnicy.

Skutki ścierania zębów

Za sprawą ścierania zębów najczęściej dochodzi do odsłonięcia zębiny, czyli tkanki znajdującej się pod szkliwem. Jako że zębina pozostawiona bez warstwy ochronnej staje się wyjątkowo podatna na bodźce, jej odsłonięta część robi się nadwrażliwa na ciepło i zimno. Pacjent ma więc problemy ze spożywaniem normalnych posiłków, co jakiś czas nękają go intensywne, przeszywające bóle. Niekiedy poprzez odsłonięcie zębiny może także dojść do zapalenia miazgi zęba, i wówczas konieczności leczenia kanałowego.

Poprzez ścieranie zębów często także pojawiają się zaburzenia okluzji zębów, a zatem kontaktów między nimi. Na ich skutek pojawiają się problemy z mówieniem i przeżuwaniem pokarmów, bóle głowy, mięśni, oraz stawów skroniowo-żuchwowych. U osób starszych braki w uzębieniu utrudniają miażdżenie pokarmu, stanowią też defekt estetyczny, zaburzając naturalny kształt twarzy.

Reasumując, najczęstsze skutki ścierania zębów to:

  • nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno,
  • zapalenie miazgi zęba,
  • problemy z mówieniem i przeżuwaniem pokarmów,
  • bóle głowy, mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych,
  • wady zgryzu,
  • asymetrie twarzy,
  • złamania i pęknięcia zębów.

Jak leczyć ścieranie zębów?

W przypadku ścierania zębów, sama odbudowa utraconych na skutek patologicznych czynności elementów zniszczonego szkliwa nie jest niestety wystarczająca. Aby leczenie było naprawdę skuteczne, należy wyeliminować źródło problemu, ponieważ w przeciwnym razie i tak prędzej czy później on powróci.

Jeśli ścieranie przez nas zębów ma związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej, zaleca się przyłożenie do codziennej pielęgnacji szczególnej uwagi. W przypadku, gdy nie wiemy, jaką techniką powinniśmy myć swoje zęby, warto poprosić o poinstruowanie nas w tej kwestii stomatologa, który bezpłatnie zaprezentuje nam odpowiednią technikę czyszczenia. Warto też wybrać szczoteczkę o miękkim bądź średniej twardości włosiu.

Braki zębowe powodujące ścieranie zębów należy uzupełnić przy pomocy protez ruchomych lub stałych, zaś wady zgryzu wymagają leczenia ortodontycznego. Nieco bardziej skomplikowane jest natomiast leczenie bruksizmu – wymaga ono bowiem długotrwałej terapii i niekiedy kontrolowania swoich zachowań niemal przez całe życie. Na szczęście, istnieją pewne sposoby, by walkę z bruksizmem nam znacznie ułatwić.

Szyny zgryzowe, płyty relaksacyjne i ćwiczenia na żuchwę

Jednym z najlepszych sposobów walki z bruksizmem są szyny zgryzowe. Aby je wykonać, specjalista najpierw robi wycisk naszego uzębienia, po czym zleca technikowi protetycznemu wykonanie na jego podstawie specjalnych szyn. Te trzeba najczęściej zakładać na noc, rozluźniają one mięśnie twarzoczaszki i zapobiegają dalszemu niszczeniu zębów.

Czasem lekarz może też nam zaproponować relaksacyjną płytkę podjęzykową. Posiada ona formę podkowy i ma niewielką grubość, dzięki czemu z łatwością można ją umieścić tuż za dolnymi zębami. Podobnie jak w przypadku szyn zgryzowych, płyty podjęzykowe zakłada się głównie na noc, zmieniają one ułożenie poszczególnych mięśni i w ten sposób pozwalają nam się zrelaksować.

Oprócz szyn zgryzowych i płyt relaksacyjnych, niekiedy pacjentom zaleca się również ćwiczenia pozwalające rozluźnić mięśnie twarzy i zredukować stres. Należą do nich chociażby zmiany mimiki twarzy, zaciskanie i rozwieranie szczęk, skręty głowy, itp. W niektórych przypadkach trzeba wykonywać je co jakiś czas nawet przez całe życie. W ostateczności, czyli najbardziej zaawansowanych przypadkach, stomatolog może też przepisać pacjentowi zmniejszające napięcie mięśni żuchwy leki uspokajające.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button