E-papierosy niszczą komórki błon śluzowych jamy ustnej?

National Library of Medicine, czyli największa na świecie biblioteka medyczna, poinformowała, że – jak udowadniają badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego – palenie e-papierosów skutkuje obumieraniem większości komórek błon śluzowych jamy ustnej.
E-papierosy cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Przyjęło się, iż są one bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Okazuje się jednak, że palenie tego typu przyrządów może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a do takiej konkluzji doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Komórki błon śluzowych jamy ustnej, wyhodowane w warunkach laboratoryjnych, poddano działaniu substancji, które znajdują się w e-papierosach. Z badania wynikło, że aż 85% komórek nie zdołało przetrwać.
Szkodliwy wpływ e-papierosów na zdrowie jamy ustnej nie powinien być dyskusyjny. Warto posłużyć się w tym momencie analizą naukowców z New York University College of Dentistry, którzy przebadali 84 dorosłe osoby w wieku 30 lat i więcej, a następnie podzielili je na trzy grupy: użytkowników e-papierosów, palaczy tradycyjnych papierosów oraz osoby, które nigdy nie paliły. W wyniku tego okazało się, że Ci pierwsi charakteryzowali się innym mikrobiomem jamy ustnej niż palacze tytoniu czy osoby niepalące, a dodatkowo byli bardziej narażeni na choroby dziąseł.
Według dr n. med. Michaliny Szymczak-Paluch z Zakładu Patologii Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi palenie e-papierosów może przyczyniać się wzrostu ryzyka występowania nowotworów, nawet jeśli stężenie toksycznych związków chemicznych w parze wspomnianych przyrządów jest mniejsze niż w dymie papierosowym. Oprócz tego regularne sięganie po e-papierosy przyczynia się do występowania przebarwień na zębach oraz jest przyczyną zwiększonej retencji biofilmu, co zwiększa ryzyko chorób przyzębia i dziąseł.
Zródła: