Nowotwór migdałka

Nowotwór migdałka – podstawową funkcją migdałków jest udział w wielu reakcjach odpornościowych organizmu, dzięki produkcji limfocytów. Migdałki są miejscem pierwszego kontaktu z drobnoustrojami, które dostają się wraz z pokarmem i wdychanym powietrzem do jamy ustnej. Rak migdałka podniebiennego jest najczęstszym nowotworem złośliwym gardła. Stanowi 46% nowotworów w okolicy jamy ustnej. Ze względu do objawy podobne do anginy bywa on wykrywany zbyt późno i ma już postać zaawansowaną – najczęściej z przerzutami. W tym stadium raka migdałka działania profilaktyczne będą mniej skuteczne, a szansa na całkowity powrót do zdrowia jest niewielka. Występowanie raka migdałków jest również uzależnione od płci i wieku; najczęściej chorują na niego mężczyźni, którzy przekroczyli pięćdziesiątkę. Głównym czynnikiem pojawienia się raka migdałków jest palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu w dużych ilościach. Innym czynnikiem ryzyka może być wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak wykryć nowotwór migdałków?

Nowotwór migdałkaMożna wyróżnić cztery stadia zaawansowania raka migdałków. Określa się je cyframi rzymskimi od 0 do IV, gdzie 0 oznacza brak występowania, z kolei I oznacza wczesne stadium, a IV najbardziej zaawansowane stadium schorzenia. Przypisuje się je do trzech różnych cech: T, N i M, gdzie T to rozmiar guza i stopień jego rozsiania w komórkach, N – wielkość przerzutów do węzłów chłonnych i stopień ich zajęcia, natomiast M – wielkość przerzutów do innych komórek i narządów w organizmie zlokalizowanych poza jamą ustną. Pacjenci zwykle zgłaszają się w II stopniu zaawansowania raka. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie endoskopowe oraz tomografia komputerowa okolic szyi. Dopiero stuprocentowa diagnoza stawiana jest na podstawie biopsji wycinka materiału objętego schorzeniem. Dodatkowo, bardzo często stosowane jest badanie ultrasonografem, którego celem jest sprawdzenie czy nie nastąpiły już przerzuty nowotworu do węzłów chłonnych.

Najczęstsze objawy: czy ból gardła zwiastuje występowanie raka migdałków?

Główne objawy raka migdałka to: uczucie drapania, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w gardle, trudności i promieniujący ból podczas przyjmowania pokarmu, bądź połykania śliny, znacznie powiększenie (asymetria) migdałka zwykle z owrzodzeniami na jego powierzchni, przykry zapach z ust, obecność guza na szyi, powiększone węzły chłonne będące zwiastunem przerzutu raka do innych części ciała, ubytek masy ciała, szczękościsk, krwawienie, które pojawia się w II-III stadium raka.

Leczenie raka migdałków

Nowotwór migdałka we wczesnym stadium można leczyć na kilka sposób: za pomocą usunięcia guza chirurgicznie, czy nawet połączenie radioterapii lub chemioterapii. Jedynie leczenie chirurgiczne daje szanse pełnego powrotu do zdrowia. Jedną z metod leczenia raka migdałka jest tonsilektomia (usunięcie migdałka) wraz z usunięciem łuków podniebiennych, a czasem nawet nasady językaW przypadku wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych dokonuje się usunięcia układu chłonnego szyi. W przypadkach guzów nieoperacyjnych lub jeśli pacjent nie wyraża zgody na operacje stosuje się radio- i chemioterapię. Skuteczność leczenia wynosi ok. 30-40%, a jeśli stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych odsetek ten maleje do 15-20%.

Nowotwór migdałka

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button