Protezy szkieletowe – czym różnią się klamrowe i bezklamrowe?
Jednym ze sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu są protezy szkieletowe. Komfort ich użytkowania jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku protezy akrylowej, jednak mniejszy niż w przypadku koron czy mostów. To propozycja dla tych pacjentów, którzy posiadają część naturalnego uzębienia lub implanty. Nieuzupełniane ubytki zębowe przyczyniają się do nieprawidłowości w zgryzie oraz ułożeniu zębów, a także w dolegliwościach bólowych stawów żuchwowo-skroniowych. Przeczytaj artykuł, a poznasz różnice między protezami klamrowymi a bezklamrowymi.
Czym są protezy szkieletowe?
Proteza szkieletowa to protetyczne uzupełnienie ubytku zębowego, które zaliczamy do grupy protez ruchomych. Stosuje się ją wtedy, gdy niemożliwe jest założenie koron lub mostów. Składa się z metalowego szkieletu, który modelowany jest na indywidualne zamówienie, a także z akrylu. Metalowe elementy pełnią rolę rusztowania protezy, na którym znajdują się akrylowe zęby i dziąsła. Tego rodzaju protezy przenoszą siły żucia na zęby, które służą za mocowanie uzupełnienia, co zmniejsza ryzyko dyskomfortu spowodowanego ich uciskiem na podniebienie czy ruchomością w jamie ustnej.
Protezy szkieletowe można montować na kilka sposobów. Standardowo umieszczane są
w jamie ustnej za pomocą klamer, które widoczne są na naturalnych zębach pacjenta. Aby uzyskać efekt lepszego mocowania, można zrezygnować z metalowych klamer na rzecz zatrzasków, zasuw i koron teleskopowych.
Jak dopasować protezę szkieletową?
Na początku konieczna będzie wizyta u protetyka, który oceni stan jamy ustnej i na jego podstawie określi możliwości założenia protezy szkieletowej. Przed rozpoczęciem procesu wszystkie zęby powinny być wyleczone, a te, których nie da się wyleczyć, należy usunąć. Następnym krokiem jest wykonanie wycisków wnętrza jamy ustnej pacjenta na specjalnych łyżkach. Należy przesłać je do pracowni technika stomatologicznego, który stworzy gipsowe odlewy. Przy kolejnej wizycie dentysta dopasuje metalowy szkielet protezy. Mamy wówczas do czynienia z rejestracją zwarcia, czyli dokładnym sprawdzeniem, czy górne i dolne zęby stykają się ze sobą. Istotny jest także wybór odpowiedniego koloru zębów, które znajdą się w protezie. Po pewnym czasie specjalista zakłada protezę próbną, a jeśli będzie dobrze dopasowana, przychodzi czas na wykonanie właściwej protezy szkieletowej. Po jej odebraniu i założeniu należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologa w celu kontroli.
Czym są protezy klamrowe?
Protezy szkieletowe na klamrach są pierwszym wymyślonym sposobem mocowania, który swoją popularność utrzymuje do dzisiaj. Klamry obejmują naturalne zęby lub zęby z koronami, które są oparciem dla całej konstrukcji. Wiele do życzenia może pozostawiać ich estetyka, choć wyjściem z takiej sytuacji może okazać się użycie protezy acetalowej, która wykonana jest z termoplastycznego tworzywa sztucznego o odcieniu podobnym do kolory zębów. Protezy klamrowe są często nieco tańszymi rozwiązaniami niż protezy bezklamrowe. Wyróżniamy kilka typów tego rodzaju elementów:
- klamry doginane
- klamry powrotne
- klamry naddziąsłowe
- klamry odlewane z cierniem.
Czym są protezy bezklamrowe?
Drugim rodzajem protez szkieletowych są protezy bezklamrowe, których mocowanie opiera się na zamkach i zasuwkach. Ich przewaga nad protezami klamrowymi polega na lepszym efekcie estetycznym i precyzyjniejszym mocowaniu. Mogą być one zastosowane zarówno w przypadku, kiedy pacjent posiada część swoje uzębienia, jak i wtedy, gdy nie ma zębów.
Łączenie protezy ze szczęką oparte jest na systemie zamków i zasuw, w których ważne role odgrywają patryca oraz matryca. Patryca może być umieszczona na dwa sposoby: wewnątrz korony lub na zewnątrz korony – na zębie filarowym. Matryca z kolei jest elementem zazwyczaj umieszczanym w protezie. W niektórych systemach to patryca znajduje się między zębami, a matryca w protezie. Innym rodzajem mocowania bezklamrowego są korony teleskopowe, gdzie podporą może być implant z koroną pierwotną lub naturalny ząb.