Blog

Czerniak błon śluzowych – charakterystyka i leczenie

Czerniak błon śluzowych, w przeciwieństwie do czerniaka skóry, jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem. Według badań, stanowi on obecnie zaledwie około 1,4% wszystkich przypadków. Najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka, a także odpowiednio szybkie wykrycie choroby, które znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Jak rozpoznać czerniaka błon śluzowych i na czym polega jego leczenie?

Sam czerniak jest wywodzącym się z melanocytów nowotworem skóry, błony naczyniowej oka, czy właśnie błon śluzowych. Wśród najczęstszych przyczyn jego powstawania wymienia się promieniowanie słoneczne, a zatem spędzanie zbyt dużo czasu na słońcu, ale także opalanie się w solarium czy używanie lampy UV do utwardzania paznokci. W przypadku czerniaka błon śluzowych, za jego rozwój najczęściej odpowiadają nasze geny i indywidualne predyspozycje.

Czym charakteryzuje się czerniak błon śluzowych?

Czerniak błon śluzowych najczęściej pojawia się „de novo”, a zatem bez poprzedzających go łagodnych zmian melanocytowych. Najczęściej atakuje podniebienie twarde i dziąsło szczęki, znacznie rzadziej dziąsło żuchwy, wargi czy policzki. Zdarza się, że można go również zaobserwować na dnie jamy ustnej, w okolicach migdałków i ślinianki przyusznej.

We wczesnej fazie trudno jest go zdiagnozować, ponieważ rozwija się bezobjawowo. Z czasem zaczyna jednak przybierać formę brązowej, czarnej, szarej, fioletowej, bądź czerwonej plamki, zlokalizowanej w którymś z wymienionych wyżej miejsc. W zaawansowanej fazie, plamka się powiększa, ewoluując w gołym okiem dostrzegalną zmianę powodującą krwawienie i ból. Co czwarty chory w momencie rozpoznania czerniaka błon śluzowych ma już jego przerzuty do węzłów chłonnych.

W jaki sposób można rozpoznać czerniaka błon śluzowych?

Jak wspomniano wyżej, czerniak najczęściej rozwija się bezobjawowo, więc do jego rozpoznania dochodzi najczęściej dopiero w zaawansowanej fazie. Ostateczną diagnozę stawia się na bazie badania histopatologicznego, które często bywa wspomagane badaniem immunohistochemicznym.

Co my możemy zrobić, by jak najszybciej rozpoznano czerniaka błon śluzowych? Przede wszystkim uważnie obserwować swoją jamę ustną, a wszelkie niepokojące sygnały zgłaszać lekarzowi. Konieczne jest również regularne odwiedzanie stomatologa, gdyż tylko specjalista jest w stanie możliwie szybko dostrzec wszystkie rozwijające się w obrębie błon śluzowych kłopoty.

W jaki sposób wygląda leczenie czerniaka?

Rozpoznany we wczesnym stadium czerniak nie jest specjalnie trudny do wyleczenia. Aby się go pozbyć, wystarczy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Po takiej operacji wprawdzie pozostaje niewielka blizna, jednak gwarantuje ona niemal stuprocentową skuteczność. W przypadku rozpoznania czerniaka w bardziej zaawansowanej fazie (gdy zmiana ma grubość ponad 1 mm), zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie biopsji węzłów chłonnych oraz włączenie terapii systemowej.

W najbardziej zaawansowanych stadiach raka, poza wycięciem czerniaka chirurgicznie, konieczne jest także zastosowanie chemioterapii, która ma na celu zatrzymanie podziału komórek nowotworowych i spowolnienie ich wzrostu. Niekiedy stosuje się radioterapię oraz immunoterapię. Jeśli chodzi o rokowania, są one w głównej mierze zależne od tego, w jakim stadium zostaje rozpoznana choroba. W przypadku odpowiednio wczesnego jej zdiagnozowania, większość pacjentów przeżywa nawet 15 lat.

Profilaktyka przed czerniakiem błon śluzowych

Czerniak błon śluzowych nie wiąże się z nadmierną ekspozycją skóry na słońce, jednak chcąc uniknąć innych rodzajów nowotworów, powinniśmy po pierwsze ograniczyć wizyty na solarium. Według specjalistów, nie możemy spędzać w nim więcej niż 23-30 minut rocznie. Poza tym, należy pamiętać o tym, że korzystać z solarium mogą wyłącznie ludzie zdrowi, a do wizyty w solarium skórę trzeba odpowiednio przygotować, intensywnie ją nawilżając. Opalając się na słońcu pamiętajmy o tym, by stosować kremy z flirtem. Ponadto, osoby poniżej czterdziestego roku życia powinny zapobiegawczo badać swoją skórę raz na trzy lata, a starsze raz do roku.

Jeśli zaś chodzi stricte o czerniaka błon śluzowych, jego profilaktyka powinna opierać się o regularne wizyty u stomatologa, oraz baczną obserwację błon śluzowych i ewentualnych, pojawiających się w niej zmian. W przypadku ich dostrzeżenia, konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button