Blog

Twoja szczoteczka do zębów – co możesz na niej znaleźć?

Stomatolodzy podkreślają, że regularna wymiana manualnej szczoteczki do zębów bądź końcówek szczoteczek elektrycznych co trzy miesiące jest niezbędna. Na włosiu, które co najmniej dwa razy dziennie wprowadzamy do jamy ustnej – osadzają się miliony bakterii i wirusów, które wprowadzamy do swojego organizmu. Niektóre z nich mogą stanowić dla nas realne zagrożenie. Co można znaleźć na włosiu szczoteczki do zębów?

Bakterie fekalne

Jeżeli trzymasz szczoteczkę w bliskim otoczeniu muszli klozetowej bądź w małej łazience – jesteś narażony na to, że na twojej szczoteczce mogą znaleźć się bakterie fekalne. Można je także przenieść niemytymi dłońmi. Te drobnoustroje mogą powodować choroby jelit i zatrucia – a co gorsza, nie ma sposobu na skuteczne ich usunięcie ze szczoteczki.

Bakterie gnilne

Każdorazowe użycie szczoteczki do zębów, powoduje odkładanie się na niej różnych osadów. Bakterie gnilne tworzą się z pozostawionych tam resztek pokarmowych. Można je zwalczyć dzięki regularnemu wyparzaniu szczoteczki wrzącą wodą (stomatolodzy zalecają robienie tego raz w miesiącu). Aby zapobiec rozwojowi tych bakterii, przechowuj szczoteczkę w suchym miejscu i nie zamykaj jej w pojemniku.

Bakterie pozostałe po chorobie

Po każdej przebytej chorobie, należy obowiązkowo wymienić szczoteczkę do zębów – nawet jeżeli ta była kupowana niedawno. Bakterie chorobowe z jamy ustnej przenoszą się na szczoteczkę, na której bez problemu mogą bytować. Wymień szczoteczkę także po wyleczeniu zębów z próchnicy oraz jeśli miałeś w jamie ustnej afty, zajady – zaniechanie tego, może prowadzić do nawrotu choroby.

Wirusy

Wiele wirusów może bez problemu bytować na szczoteczce do zębów. Znajdują się wśród nich m. in. wirus HIV, HPV, grypy, chorób żołądkowo-jelitowych czy zapalenia wątroby.

Jak postępować, by uchronić się przed chorobami?

Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą ci zmniejszyć ilość znajdujących się na szczoteczce do zębów bakterii i wirusów oraz uniknąć groźnych chorób.

  • Nie kupuj szczoteczek z prawdziwego włosia.
  • Pamiętaj, by po każdym szczotkowaniu uzębienia dokładnie wypłukać szczoteczkę. Zaleca się także jej wyparzanie, co najmniej raz w miesiącu.
  • Przed dotknięciem szczoteczki umyj ręce – dłonie przenoszą miliony bakterii, które z łatwością pozostają na szczoteczce do zębów.
  • Nie korzystaj z cudzej szczoteczki do zębów, pilnuj, by przy przechowywaniu główki szczoteczek różnych osób nie stykały się.
  • Gdy szczoteczka spadnie na podłogę, zlew czy do wanny – wypłucz ją i sparz. Jeżeli wyląduje w toalecie – bezwzględnie ją wyrzuć.
  • W miarę możliwości, trzymaj szczoteczkę do zębów z dala od toalety.
  • Wymieniaj szczoteczkę manualną bądź główki szczoteczki elektrycznej co trzy miesiące oraz po każdej przebytej chorobie.

Choć wilgotne włosie szczoteczki to idealne miejsce do rozwoju bakterii i wirusów – względnie łatwo można ograniczyć ilość drobnoustrojów, znajdujących się na naszym przyrządzie. Zachowanie podstawowych zasad higieny zminimalizuje ryzyko zarażenia się chorobą.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button