Higiena jamy ustnej po wstawieniu implanta

Implantacja, to rutynowy zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu implantu. Trwa bardzo krótko, a po wyleczeniu można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dobrze jest jednak zastosować kilka porad, które znacząco ułatwią proces leczenia się rany.

Jak poradzić sobie po zabiegu?

Aby zniwelować ból i przyspieszyć proces gojenia się możemy zastosować poniższe wskazówki dotyczące dbania o bolące zęby:

  • Staraj się nie dotykać implantu (językiem czy też palcami)
  • Stosuj zimne okłady przez pierwsze trzy godziny po zabiegu
  • Mów jak najmniej przez najbliższe 48 godzin

Higiena jamy ustnej po wstawieniu implantaJedzenie i picie

Przez pierwsze dwa dni należy być bardzo ostrożnym podczas spożywania posiłków. Przede wszystkim należy unikać bardzo ciepłych i zimnych pokarmów oraz napojów. Najlepiej aby wszystko było letnie. Należy jeść jedynie miękkie pokarmy – twarde i kruche mogą uszkodzić zęby i zagnieździć się w jeszcze nie wzmocnionych i delikatnych przestrzeniach międzyzębowych. Ważne jest ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia papierosów, spożywania alkoholu, a także picia barwiących napojów tj. kawa, czarna herbata, soki. Dobrze jest również nie nadwyrężać strony z której wszczepiony był implant. Stosowanie powyższych porad pomoże w szybkim i bezbolesnym zagojeniu się rany i zaadaptowania wszczepionego implantu. Gdy minie 48 godzin możemy powoli przyzwyczajać zęby do standardowych posiłków.

Ogólne porady

Ważne jest również, aby nie nadwyrężać swojego organizmu. Dobrze jest zrezygnować z wysiłku fizycznego na jakiś czas (optymalnie – 4 tygodnie). Warto jest zwrócić uwagę na sposób spania – najlepiej aby głowa nie opierała się na poduszce od strony implantacji, można także ułożyć się tak, by głowa podczas spania była wyżej od reszty ciała.

Higiena jamy ustnej

Dzięki zwróceniu uwagi na codzienne mycie zębów możemy zaoszczędzić sobie bólu związanego z naruszeniem zębów, a nawet ich uszkodzeniu. Właściwa higiena jamy ustnej do klucz do sukcesu.

  • Zrezygnuj ze stosowania szczoteczki elektrycznej – lepiej sprawdzi się manualna
  • Nie szoruj miejsca implantacji do czasu ściągnięcia szwów
  • Po usunięciu szwów myj delikatne miejsce powolnymi ruchami specjalną szczoteczką o bardzo miękkim włosiu

Co robić kiedy boli?

Jeżeli zauważmy jeden bądź kilka niepokojących objawów związanych z miejscem implantacji, powinniśmy natychmiastowo zgłosić się do lekarza stomatologa. Zwróć uwagę na poniższe symptomy:

  • nieustępujący obrzęk parę dni po zabiegu
  • krwawienie z miejsca implantacji
  • ból i drętwienie w kilkanaście godzin po zabiegu

Szybka reakcja pozwoli na profesjonalne i natychmiastowe naprawienie powstałego problemu.

Higiena jamy ustnej po wstawieniu implanta

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button