Blog

Jak tanio wyleczyć zęby?

Leczenie zębów postrzegane jest jako drogie. Nic w tym dziwnego – usługi dentystów, protetyków czy ortodontów kosztują słono, zwłaszcza jeśli zęby są bardzo zaniedbane. Z tego względu wiele osób nie decyduje się podejmować koniecznego leczenia, akceptując swój kiepski stan jamy ustnej. Wcale tak jednak być nie musi – istnieje bowiem szereg sposobów, aby wyleczyć zęby tanio i skutecznie. Przekonaj się sam!

Leczenie zębów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Pierwsza z metod to podjęcie leczenia w ramach ubezpieczenia z NFZ. Wbrew pozorom, w ten sposób możesz rozwiązać wiele kłopotów z jamą ustną. Na przykład próchnicę. Przez NFZ jest refundowane zarówno plombowanie, jak i leczenie endodontyczne. Dzięki ubezpieczeniu bezpłatnie w gabinecie stomatologicznym możesz wypełnić chemoutwardzalnym materiałem jedynki, dwójki i trójki – na pozostałe zęby przysługuje darmowe wypełnienie amalgamatowe. Dość podobnie wygląda sprawa z leczeniem kanałowym – nie trzeba za nie płacić w przypadku zębów przednich (od jedynek do trójek). Raz do roku każdemu ubezpieczonemu w NFZ przysługuje też bezpłatny przegląd jamy ustnej i zabieg skalingu.

NFZ ma również dość szeroką ofertę dla najmłodszych. Dzieci do osiemnastego roku życia mogą skorzystać z darmowego plombowania wszystkich zębów, a także zabiegów profilaktycznych jamy ustnej w postaci lakierowania i lakowania. Maluchom, które nie ukończyły dwunastego roku życia przysługuje darmowe leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym.

Osoby, które oczekują terapii najwyższej jakości materiałami i przy wykorzystaniu nowoczesnych metod, wśród zabiegów refundowanych przez NFZ raczej nie znajdą jednak niczego dla siebie.

Leczenie zębów na kredyt

To sposób finansowania leczenia polecany zwłaszcza osobom, które chcą zdecydować się na któryś z bardziej kosztownych zabiegów stomatologicznych. Można wśród nich wymienić leczenie implantologiczne, ortodontyczne i protetyczne. Zdarza się jednak również tak, że zbyt dużym wydatkiem staje się nawet pojedynczy zabieg stomatologiczny. Wówczas można pomyśleć o leczeniu zębów na kredyt.

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze jest zaciąganie długoterminowych pożyczek w bankach. Minusy takiego rozwiązania to jednak niekiedy długi czas finalizowania transakcji oraz konieczność posiadania zdolności kredytowej. Z tego względu niektóre osoby decydują się na zaciąganie zobowiązań w instytucjach parabankowych. Tego rodzaju podmioty udzielają wsparcia finansowego znacznie szybciej i chętniej, ale należy pamiętać, że oferowane przez nie pożyczki są najczęściej wysoko oprocentowane.

Jak tanio wyleczyć zęby?

Leczenie zębów „na raty”

Nie mamy tu na myśli „rat” w ich dosłownym znaczeniu, a rozkładanie leczenia na dłuższy okres. Jeśli jesteś w posiadaniu większej ilości gotówki od czasu do czasu, możesz umawiać się na wizyty do lekarza tylko wówczas, gdy jesteś „przy kasie”. W ten sposób można stopniowo odbudowywać korony zębowe, naprawiać zniszczone wypełnienia czy poddawać się leczeniu kanałowemu.

Niestety, nie w każdym przypadku ta metoda finansowania leczenia się sprawdzi. Problem pojawia się zwłaszcza wówczas, gdy trudno oszacować koszty terapii (na przykład gdy do zakończenia leczenia sukcesem konieczna jest długotrwała i regularna współpraca lekarzy różnych specjalności). System „ratalny” nie sprawdzi się też wtedy, gdy powstały kłopot wymaga długotrwałego leczenia bez większych przerw.

Korzystanie ze zniżek i zakupów grupowych

Niektóre gabinety stomatologiczne oferują zniżki na poszczególne zabiegi, bądź też specjalne rabaty dla osób, które polecą ich usługi swoim znajomym. Warto uważnie śledzić pod tym kątem ofertę dentystów, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić na leczeniu stomatologicznym nawet kilkaset złotych. Zniżki nierzadko mają jednak także swoją ciemną stronę. Zazwyczaj obejmowane są nimi zabiegi w okrojonym wymiarze bądź z użyciem gorszej jakości materiałów. Zanim więc zdecydujesz się skorzystać z promocyjnej oferty, dokładnie zapoznaj się z tym, co w sobie zawiera.

Regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne

Znakomitym sposobem na zaoszczędzenie na leczeniu stomatologicznym jest także regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne do dentysty. Jeśli będziesz odwiedzał stomatologa co pół roku, to w Twojej jamie ustnej nie zdążą niezauważone wykształcić się żadne poważne kłopoty, które mogłyby skutkować koniecznością podejmowania kosztownej i długotrwałej terapii. W najlepszym wypadku co kilka miesięcy będziesz ponosił jedynie koszt wizyty kontrolnej (około 100 złotych). W najgorszym lekarz wyeliminuje z Twojej jamy ustnej początkową próchnicę bądź formujący się stan zapalny, a takie operacje nie powinny Ci przesadnie dać po kieszeni.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button