Jak powinien wyglądać przegląd stomatologiczny?

25 września 2018

Wizyta w gabinecie stomatologicznym, nawet ta kontrolna, bywa powodem obaw wielu osób. Nie ma czego się bać, do gabinetu stomatologicznego powinno się udawać przynajmniej raz na pół roku. Warto postarać się, by weszło nam to w krew, stało się dobrym nawykiem, który zaraz obok dbania o codzienna higienę jamy ustnej przyczyni się do poprawienia kondycji naszego uzębienia. Dzięki temu będziemy mogli przez długi czas cieszyć się zdrowymi zębami.

W czasie takiego przeglądu, lekarz jest w stanie odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zmiany próchnicowe lub stany zapalne i wdrożyć leczenie, które pozwoli nam wyeliminować zagrożenie dla naszych zębów. Ponadto, może nam udzielić porad z zakresu pielęgnacji zębów.

O czym należy pamiętać przed wizytą?

Jeśli należymy do grona osób, u których sama myśl o przekroczeniu progu gabinetu wywołuje stres i panikę lub cierpimy na dentofobię, powinniśmy, przed umówieniem terminu wizyty, dowiedzieć się możliwie jak najwięcej odnośnie przebiegu samej wizyty. Znajomość tych szczegółów umożliwi nam pozbycie się zbędnego stresu.

Przegląd

Jak wygląda przegląd stomatologiczny?

Po pierwsze, lekarz może, a nawet powinien, zadać nam kilka pytań odnośnie stanu zdrowia, przyjmowanych na stałe leków, przewlekłych chorób czy alergii. Warto poinformować stomatologa o takich chorobach jak cukrzyca, nadciśnienie oraz zakrzepica, gdyż wpływają one na stan naszej jamy ustnej. Jeśli posiadamy aktualne zdjęcie RTG, lekarz powinien dokonać jego analizy oraz sprawdzić stan dziąseł, błon śluzowych oraz języka. Jeśli takiego zdjęcia nie posiadamy, może wykonać je na miejscu. Ponadto, może też sprawdzić w jakim stanie są posiadane przez nas plomby, czy mamy jakieś ubytki, jak wyglądają ogólnie nasze zęby i dziąsła.

W razie wykrycia powstającego problemu, dentysta przedstawi nam możliwe opcje leczenia oraz ustali przyszłe terminy wizyt. Plan leczenia jest zawsze ustalany w porozumieniu z pacjentem. nie ma możliwości, by lekarz zrobił coś, na co nie wyrazimy zgody.

W czasie przeglądu, możemy także poprosić lekarza o wykonanie bezbolesnego zabiegu usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Taki zabieg powinien być wykonywany średnio raz na pół roku. Kiedy przeprowadzi się takie dogłębne czyszczenie, obejmujące także przestrzeń pod linią dziąseł, możemy być pewni, że ominie nas wiele chorób, które powstają wtedy, kiedy bakterie mogą swobodnie rozmnażać się w naszej jamie ustnej. Dzięki temu poprawia się także zapach, który wydobywa się z naszej jamy ustnej.

Warto dowiedzieć się także, ile taka wizyta kosztuje. Dla niektórych z nas koszty związane z wizytą u dentysty wydają się być na tyle duże, że rezygnują z niej na etapie podejmowania decyzji.

Przed wizytą u dentysty warto umyć dokładnie zęby. Z tego powodu dobrze jest zabrać ze sobą z domu szczoteczkę i pastę do zębów. Pozwoli to pozbyć się gromadzącego się w czasie dnia osadu czy zapachu, który mógł pojawić się po spożyciu posiłku.

Próchnica – prawdziwa zmora

Większość pacjentów, którzy zgłaszają się na kontrolę do stomatologa cierpią z powodu próchnicy. często odczuwamy przy niej ból czy dyskomfort, ale zagryzamy zęby i udajemy, że nic strasznego się nie dzieje. Nie jest to prawda. Mimo, ze wiele możemy przetrzymać, zwlekanie z wizytą u dentysty może skutkować powstaniem ubytków i kruszeniu się zębów. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania ropnia w okolicy wierzchołków korzeni zębów. Może także wystąpić nadwrażliwość, która sprawia, że musimy zrezygnować ze spożywania zimnych lub ciepłych produktów, co znacznie ogranicza przyjmowanie przez nas pokarmów i napojów.

Profilaktyka jamy ustnej w ciąży

O zęby powinno się zadbać zanim jeszcze zajdzie się w ciążę. Wynika to z tego, że podczas jej trwania lekarze maja ograniczone możliwości stosowania znieczulenia, które jest konieczne, by przeprowadzić bez bólu zabiegi. Ciąża to czas, kiedy nie powinniśmy stosować środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych czy znieczulających, gdyż mogą one być przyczyną uszkodzeń płodu, co jest powodem wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Najczęściej spotyka się opóźnienie porodu. może jednak dojść do zaburzenia czynności serca maluszka. Poza tym stres, który towarzyszy matce podczas wizyty u stomatologa jest często na tyle duży, że może być wyczuwalny przez dziecko. Z tego powodu zaleca się, by w pierwszym trymestrze nie przeprowadzać leczenia dentystycznego.stomatologicznego. Warto zaznaczyć, że to w jakim stanie jest jama ustna matki w czasie trwania ciąży ma wpływ na to, jak będą formować się zęby dziecka, czy będą zdrowe, czy może cechować je będzie skłonność do próchnicy.

Posumowanie

Nie wolno nam lekceważyć wizyt kontrolnych, jeśli chcemy, by nasze zęby były jak najdłużej zdrowe. Chodzenie regularnie na przeglądy stanowi podstawowy i bardzo istotny element profilaktyki stomatologicznej.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

5 (1 głos)
Kategoria : Blog