Blog

Nowości sprzętowe w gabinetach stomatologicznych

Metody leczenia zębów znacznie się poprawiły. Wszystko za sprawą nowoczesnego sprzętu, który jest dokładniejszy, szybszy i co najważniejsze mniej bolesny.

Zaawansowana technologia coraz częściej pojawia się w polskich salonach dentystycznych. Nie ma problemu abyś zaprojektował swój uśmiech i zaprojektował go za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Nikogo już nie dziwią skanery 3D, fotografie cyfrowe czy przyciski bezpieczeństwa.

Wizualizacja uśmiechu

Istną nowością jest system DSD (Digital Smile Design) stworzony w Brazylii, który zaprojektuje dla nas zęby specjalnie dopasowane do naszej urody. Wykorzystuje się tutaj zdjęcia cyfrowe i program graficzny. Metoda ta przewiduje nawet przymiarkę nowych zębów, zanim zostaną ostatecznie wykonane. Pacjent wraz z lekarzem może zaplanować korektę i dopasować szczegóły do kształtu kości i ust, koloru cery i dziąsła a nawet sposobu uśmiechania się.

Program do projektowania zębów

Specjalny program Dawson Wizard potrafi tak zaprojektować zęby aby idealnie się stykały. W praktyce oznacza to, że technologia ta eliminuje powstanie choroby okluzyjnej, czyli dokuczliwego schorzenia źle układających się zębów. Konsekwencją tej wady są bóle głowy, napięcia mięśniowe twarzy, szyi a nawet pleców.

Komputer z USA

W nowoczesnych gabinetach to nie lekarz podaje znieczulenie, a komputer zwany „Wand”. Urządzenie jest przystosowane do kontrolowanego podawania znieczulenia w tzw. tempie fizjologicznym. Dzięki temu wnika on w tkankę bardzo powoli, pacjent nie odczuwa rozpierającego bólu i kontaktu igły z dziąsłem. Zastosowanie to oferuje punktowe znieczulenie, przy którym nie odczuwa się odrętwienia całej twarzy.

Nowości sprzętowe w gabinetach stomatologicznych

Guzik przerywania zabiegu

Od teraz pacjent ma do dyspozycji guzik paniki stomatologicznej, który polega na samodzielnym zatrzymaniu trwającego zabiegu np. wtedy kiedy odczuwa ból lub czuje się mocno zestresowany. Ta technologia opracowana została w Stanach Zjednoczonych ponad 30 lat temu. Teraz magiczny guzik zaczął być regularnie stosowany w gabinetach i zmniejsza stres u pacjentów nawet od 50 do 80 %.

Nowoczesna ortodoncja

Przełom sięgnął również ortodoncji. Teraz możemy skorzystać z niewidzialnych aparatów – Invisalign. Dostępne transparentne nakładki wymienia się podczas leczenia, które nastawiają zęby w prawidłowym położeniu. Proces terapii jest wygodny i dyskretny. W ten sposób można błyskawicznie zamknąć szpary między zębami, przywrócić symetrię uśmiechu czy zlikwidować wadę wymowy spowodowaną wadą zgryzu. To nie wszystko. Od teraz można zastosować aparat od wewnątrz zębów. Projekty przygotowywane są przez automatyczne roboty do indywidualnego rozmiaru i kształtu zębów. Dzięki temu są dyskretne i nieodczuwalne.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button