Blog

Ile zarabiają asystentka, higienistka i technik dentystyczny?

Od 1 lipca obowiązują nowe stawki wynagrodzeń etatowych pracowników ochrony zdrowia. Nowa ustawa dotyczy najniższych możliwych wynagrodzeń asystentek i higienistek stomatologicznych, a także technika dentystycznego. Czym tak naprawdę zajmują się osoby reprezentujące wspomniane zawody? Jakie wykształcenie powinny posiadać asystentki i higienistki stomatologiczne? Czym różni się pracownik wykonujący zawód medyczny od pracownika działalności podstawowej? Wszystkie informacje zamieściliśmy w naszym artykule.

Zarobki asystentki, higienistki i technika stomatologicznego

1 lipca 2022 roku zmieniły się najniższe gwarantowane pensje w ochronie zdrowia. Higienistki, asystentki i technicy dentystyczni, jako pracownicy innych zawodów medycznych z wymaganym wykształceniem średnim, będą zarabiać więcej, czyli minimum 4869,79 złotych brutto. Jeśli zostaliby zakwalifikowani jak pracownicy działalności podstawowej, wówczas na pełnym etacie zarobią 4416,77 złotych brutto. Przygotowywana ustawa ma rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kwalifikacją zawodów do konkretnej grupy.

Nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w placówkach leczniczych obowiązuje od 29 czerwca. Ma ona pierwszorzędne znaczenie dla asystentek i higienistek dentystycznych, gdyż do tej pory ich pensje nie były określone w żaden konkretny sposób. W ustawie jednak nie wspomina się o żadnych kwotach, a o współczynnikach pracy, odpowiadających grupom zawodowym według kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. Właściwe kwoty można uzyskać, mnożąc przeciętne wynagrodzenie z ubiegłego roku oraz podane wskaźniki korygujące.

Jakie wykształcenie powinny posiadać asystentki i higienistki?

Zawody asystentki, higienistki i technika dentystycznego nie wymagają skończenia studiów wyższych, mimo że takie kierunki pojawiają się na niektórych uczelniach. Na takich stanowiskach wystarczy posiadać wykształcenie średnie. Wspomniany wcześniej współczynnik pracy w tym przypadku to 0,86, a więc wynagrodzenie wynosi 4869,78 zł brutto. Oznacza to wzrost pensji o około 30%, natomiast w stosunku do pensji minimalnej – nawet o 60%.

Czym zajmują się asystentka i higienistka stomatologiczna?

Asystentki i higienistki stomatologiczne często przyznają, że tak naprawdę wykonują wiele obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z ich zawodem. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że tylko 10% takich osób nie zajmuje się dodatkowymi zadaniami, które wykraczają poza kompetencje asystentki i higienistki. Osoby wykonujące te zawody wykorzystywane są do pracy w charakterze: sprzątaczki, zaopatrzeniowca, menadżera, koordynatora, pracownika sterylizatorni, osoby obsługującej RTG, gońca czy elektrokardiologa.

Zawód medyczny czy pracownik działalności podstawowej?

Specjaliści znanej firmy prawniczej zakwalifikowali asystentki stomatologiczne, rejestratorki medyczne, pracowników administracyjnych oraz sprzątaczki w gabinecie dentystycznym jako pracowników wykonujących działalność podstawowa, inną niż pracownik wykonujący zawód medyczny. Współczynnik pracy ustalony dla pracownika działalności podstawowej, innej niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim, wynosi 0,78 (do tej pory było to 0,59). Według tego współczynnika minimalne pensje higienistek i asystentek za pracę na pełnym etacie od 1 lipca powinny liczyć 4416,77 złotych brutto.

W zależności od tego, jak zakwalifikowany został dany zawód, różnice w miesięcznych wypłatach mogą osiągać 450 złotych, a w skali roku – 5,4 tys. złotych. Pracownicy będą więc optować właśnie za opcją kwalifikowania ich zawodu jako medycznego, podczas gdy pracodawcy będą skłaniać się ku tej drugiej opcji.

Technik dentystyczny – kto to taki?

Technicy dentystyczny nie mają wiele wspólnego z codziennymi pracami w gabinecie stomatologicznym. Inaczej niż asystentki i higienistki, najczęściej prowadzą oni własną działalność gospodarczą. Niektórzy uważają, że zawód technika jest zawodem medycznym pomocniczym. Według klasyfikacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej takie zawody należą do grupy 5321, czyli tej samej, w której znajdują się: asystentka pielęgniarska, opiekun medyczny itd. Oficjalnie technik dentystyczny należy jednak do grupy 3214, co oznacza, że powinien posiadać wykształcenie średnie medyczne i zajmować się pracami techniczno-dentystycznymi. Czas nauki w takim przypadku to 2,5 roku. Z kolei specjalista do spraw techniki dentystycznej zaliczany jest do grupy 2299, której przedstawiciele mają wykształcenie wyższe i prawo do wykonywania prac techniczno-dentystycznych. Czas poświęcony na naukę powinien wynosić od 3 do 5 lat. Projektowana ustawa o niektórych zawodach medycznych powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button