Szukaj szczoteczki

Czy martwy ząb to problem?

24 maja 2018

Co oznacza, że nasz ząb jest martwy? Skąd mamy mieć pewność, że jest on martwy i jaki może być powód?

Martwica zęba

W ten sposób określamy takie przypadki, w których ząb nie zawiera żywej miazgi lub taki, który był leczony kanałowo. Powodem najczęściej jest poważny stan ubytków próchnicowych lub uraz mechaniczny. Jeśli doprowadzimy do obumarcia możemy ryzykować poważnymi objawami.

Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, że mamy problem w postaci martwego zęba. Niestety zdarza się tak, że obumierający ząb nie daje o sobie żadnych znaków. Przyjdzie jednak moment, w którym nasze problemy zwrócą na siebie uwagę. Jeśli Twój żab nie reaguje na zimno lub ciepło, całkiem możliwe, że jest martwy. W takim przypadku zgłoś się do specjalisty aby mieć pewność co do diagnozy i w razie potrzeby omówić szczegóły leczenia.

Powód obumierania zębów

Nie ma jednej i jednoznacznej odpowiedzi na ten problem. Powodów może być bardzo dużo. Wszystko zależy od tego jaką prowadziliśmy higienę jamy ustnej. Głównym powodem jest próchnica, która powstaje poprzez nadmiar bakterii. To one są odpowiedzialne za produkcję toksycznych substancji odpowiedzialnych za obumarcie miazgi. Możliwe są również uszkodzenia mechaniczne, które zaburzą przepływ krwi w miazdze, odetną dopływ tlenu lub substancji odżywczych i w rezultacie doprowadzą do martwicy naszego zęba. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia troska o higienę jamy ustnej i dbałość o dobry stan całego organizmu.

Jeśli podejrzewasz, że dotyczy Cie jeden z powyższych problemów, zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Mimo, że problem ten nie dokucza Ci zbyt mocno, lepiej jest nie lekceważyć i nie odkładać wizyty u dentysty na później. Taka ignorancja może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Kategoria : Blog | Tagi: ,