Blog

Przygryzanie warg i policzków

Kto z nas nigdy nie gryzł długopisów i ołówków? Niektórzy dodatkowo przygryzają wargi i wewnętrzną stronę policzków. Są to ciężkie do zwalczenia nawyki, zwłaszcza że często są to czynności, które wykonujemy nieświadomie. Jak jednak sobie z nimi poradzić? Jakie są ich skutki?

Stres – główny powód

Obecnie każdy z nas narażony jest na stres. Uniknięcie go jest wręcz niemożliwe, gdyż w każdym aspekcie życia w końcu znajdzie się coś, co sprawi, że skoczy nam ciśnienie oraz poziom stresu. Niektórzy rozładowują powstałe napięcie np. licząc do dziesięciu, krzycząc w poduszkę, uprawiając sporty lub wyciszają się w saunie lub medytując. Wszystko to są czynności, na które decydujemy się świadomie. Większość z nas nie ma pojęcia o tym, że stres może powodować różne odruchy, o których byśmy nigdy nie pomyśleli. Ponadto, jeśli jesteśmy narażeni na stres przez dłuższy okres, odruchy te powoli zmieniają się w nawyki i przyzwyczajenia, które zaczynają pojawiać się w wolnych chwilach.

Zgrzytanie zębami

Czyli inaczej bruksizm, to odruch, którego czasami nie jesteśmy świadomi, a czasem po prostu go bagatelizujemy. Najczęściej pojawia się w nocy, gdy nie kontrolujemy swojego ciała w czasie snu. Może powodować kruszenie się zębów i uszkodzenie szkliwa, a nawet rozchwianie zębów, co później może być przyczyna ich przedwczesnego wypadania. Jest także przyczyną wad zgryzu, bólów głowy, problemów z kręgosłupem lub stawami.

Wkładanie palców do ust

Chodzi tu także o obgryzanie paznokci i skórek, które nie dość, ze brzydko wygląda, to jeszcze często jest po prostu bolesne. Prowadzi także do zaniedbania paznokci, które z kolei mogą być przyczyna kompleksów. Pamiętajmy, że wkładając do ust palce, przenosimy do jamy ustnej duże ilości bakterii, które mogą powodować infekcje.

Przygryzanie warg i policzków

Zęby jako otwieracz

Zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, że musieliście coś otworzyć, odkręcić czy przeciąć, a pod ręką nie było potrzebnego narzędzia? Ile razy w takim przypadku za otwieracz posłużyły Wasze zęby? To najprostsza droga do powstania mechanicznych uszkodzeń zębów. Podobnie wygląda sprawa gryzienia długopisów lub ołówków.

Zbyt mocne szczotkowanie zębów

Niektórzy twierdzą, że długie szczotkowanie można sobie skrócić robiąc to szybko i mocno. No cóż, nie mogli się oni bardziej pomylić. W ten sposób bardzo szybko możemy doprowadzić do powstania ubytków na zębach, gdyż zbyt mocny nacisk powoduje ścieranie się szkliwa. Stosowanie twardej szczoteczki również nie należy do najmądrzejszych pomysłów. Jeśli nie chcemy uszkodzić zębów i dziąseł, zainwestujmy w szczoteczkę z miękkim włosiem.

Przygryzanie warg i policzków

Jest to bardzo popularny nawyk, który występuje w stresowych sytuacjach. Ma on podłoże psychologiczne, gdzie zadawanie sobie bólu i ranienie się ma nam pomóc odreagować. Możemy przez to nabawić się infekcji jamy ustnej, ran, krwawienia itp.

Jak radzić sobie z nawykami?

W razie, gdy zauważymy, że występuje u nas któryś z powyższych nawyków, należy udać się na konsultację do swojego dentysty, który ustali czy nie wdała się infekcja lub nie powstało uszkodzenie w obrębie jamy ustnej. Może też określić, jakie dalsze badania powinniśmy wykonać.

Ponadto, warto znaleźć sobie jakąś aktywną formę wyładowywania stresu, czyli np. zacząć uprawiać jakiś sport lub zapisać się na kurs jogi czy medytacji. Oczywiście, nie pozbędziemy się złych nawyków, jeśli nie będziemy się kontrolować.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button