Blog

Konsultacje online ze stomatologiem – teleporady dentysty

Czasem z różnych powodów nie mamy możliwości, by osobiście skonsultować się z dentystą. Nic jednak straconego – od niedawna możesz zasięgnąć porady swojego lekarza bez opuszczania domu! Wszystko dzięki teleporadom, które mają w swojej ofercie renomowane gabinety stomatologiczne. Zapewne masz wątpliwości, czy taka forma kontaktu ze specjalistą może być równie skuteczna jak osobista wizyta u dentysty. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, jak wyglądają teleporady, kto może z nich skorzystać oraz jaki jest koszt „wirtualnego” spotkania z lekarzem.

Teleporady oraz e-wizyty u dentysty to nowatorskie rozwiązania, mające na celu usprawnić i ułatwić pacjentom kontakt ze stomatologiem, i to bez konieczności wychodzenia z domu. Już od jakiegoś czasu użytkownicy mogą skorzystać z e-recept, e-diagnoz czy e-zwolnień, jednak możliwość wirtualnych spotkań i konsultacji ze stomatologiem była dotąd rzadkością. W ostatnim czasie (w dużej mierze za sprawą wybuchu pandemii COVID-19) teleporady zyskały jednak na popularności i obecnie można ich zasięgnąć w większości cenionych gabinetów stomatologicznych. Jak dokładnie wyglądają i czym różnią się od tradycyjnych wizyt u specjalisty?

Jak wyglądają e-wizyty u dentysty?

E-wizyty u dentysty to telefoniczne bądź internetowe konsultacje pacjenta ze specjalistą, podczas których mamy możliwość nakreślić stomatologowi nasze problemy i poprosić o pomoc w ich zwalczeniu. W szczególnych przypadkach w wyniku e-wizyty możemy otrzymać od lekarza e-receptę bądź e-zwolnienie. Rozmowa z dentystą może odbywać się telefonicznie, w formie wideo, bądź za pośrednictwem chatu.

Zasadnicze atuty e-wizyt w stosunku do wizyt tradycyjnych to:

  • możliwość odbywania wizyt w dowolnym miejscu (potrzebny jest nam tylko dostęp do telefonu bądź internetu),
  • brak konieczności czekania na wizytę w kolejce (oszczędność czasu),
  • brak konieczności przemieszczania się (istotny zwłaszcza w przypadku osób zamieszkujących obszary, w których okolicy nie ma gabinetu stomatologicznego),
  • większa dyskrecja (szczególnie ważna dla osób, które borykają się z różnymi wstydliwymi problemami, o których wolą nie rozmawiać ze specjalistą osobiście).

Kto może skorzystać z teleporad dentysty?

Z teleporad dentystycznych mogą skorzystać właściwie wszyscy pacjenci. Jedynym warunkiem jest bycie zarejestrowanym w danej placówce bądź posiadanie wykupionego w niej pakietu medycznego. Najlepiej po teleporadę zgłaszać się do własnego stomatologa, który zna naszą historię choroby i posiada wszystkie niezbędne dotyczące jej dokumenty.

Umówienie się na konsultację online ze stomatologiem nie jest niczym szczególnie skomplikowanym. Po zarejestrowaniu się na stronie internetowej danej placówki, wystarczy wybrać specjalistę, z którym mamy ochotę porozmawiać, formę kontaktu, a także jego termin. Gdy już wszystko to uzgodnimy, zostaniemy przekierowani na stronę banku, gdzie będziemy mogli opłacić konsultację. Co istotne, jeśli zmienimy swoje plany, będziemy mogli spokojnie spotkanie odwołać i odzyskać całość bądź część wpłaconych pieniędzy (wszystko zależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na odwołanie spotkania). Termin teleporady można oczywiście również uzgodnić telefonicznie – wystarczy tylko zadzwonić na infolinię danej placówki. W takim przypadku to konsultant pomoże ustalić nam dogodną datę wizyty i poinstruuje, jak należy dokonać za nią płatności.

W jakich przypadkach szczególnie warto skorzystać z teleporady dentysty?

E-wizyty są bardzo wygodną formą konsultacji z lekarzem, jednak pamiętajmy, że nie w każdym przypadku specjalista będzie mógł na ich podstawie nam pomóc. W niektórych sytuacjach spotkanie twarzą w twarz z dentystą jest nieodzowne, by ten mógł zdiagnozować i ocenić wykształcające się w naszej jamie ustnej kłopoty.

Istnieją jednak sytuacje, gdy teleporada dentysty może okazać się szybkim, wygodnym i skutecznym sposobem na wyeliminowanie pojawiających się w naszej jamie ustnej kłopotów. Szczególnie warto skorzystać z teleporady w sytuacji gdy:

  • przebywamy za granicą i nie jesteśmy w stanie w obcym języku nakreślić miejscowemu lekarzowi swojego problemu,
  • znajdujemy się z dala od swojego lekarza, który jako jedyny zna naszą historię choroby i jako jedyny może nam pomóc,
  • borykamy się ze wstydliwym problemem, o którym nie chcemy rozmawiać z lekarzem osobiście,
  • mamy do czynienia z pandemią, z uwagi na którą bezpieczniej jest unikać kontaktu z obcymi ludźmi.

Ile kosztują teleporady dentysty?

Atutem teleporad w stosunku do tradycyjnych wizyt u dentysty jest również cena. Koszty wirtualnych wizyt u stomatologa mogą różnić się w zależności od rodzaju spotkania (telefoniczne, w formie wideo czy na czacie) a także renomy gabinetu dentystycznego, w którym je umawiamy. Przeciętnie konsultacja online z dentystą jest jednak mniej więcej połowę tańsza niż spotkanie z lekarzem twarzą w twarz. Cennik zaczyna się już od około 50 złotych.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button