Blog

Kiedy wybielanie zębów nie da pożądanych rezultatów?

Śnieżnobiały uśmiech jest dziś w modzie. Niestety – z upływem czasu oraz poprzez destrukcyjne dla uzębienia nawyki, takie jak picie kawy czy palenie papierosów – traci ono swoją jasną barwę. Dlatego też wiele osób decyduje się na wybielanie zębów. Metod istnieje wiele: można rozjaśniać uśmiech w domowym zaciszu korzystając z past, pasków czy żeli, bądź udać się do stomatologa na profesjonalny zabieg wybielania. W niektórych przypadkach, próby uzyskania hollywoodzkiego uśmiechu mogą nie przynieść pożądanych efektów. Jakich przebarwień nie da się skutecznie wybielić?

Przebarwienia powstałe w wyniku fluorozy

Fluoroza to choroba, która powoduje powstawanie białych bądź brunatno – brązowych plam na zębach (zazwyczaj na siekaczach). Schorzenie to skutkuje nie tylko defektem kosmetycznym – jest także bardzo groźne dla metabolizmu kości, nerek i całego układu nerwowego. Pojawia się, gdy organizm został wystawiony na zbyt duży kontakt z fluorem w okresie, gdy rozwijało się szkliwo. Mogło to mieć miejsce przez spożywanie fluoryzowanej wody, pożywienia zawierającego ten pierwiastek, czy też przyjmowanie suplementów.

Zęby osób chorych na fluorozę są słabe. Łatwo dosięga je próchnica, mogą się kruszyć i nieestetycznie wyglądają. Podstawą powinno być więc stosowanie produktów o właściwościach remineralizujących (z hydroksyapatytem w składzie), a dieta musi zostać wzbogacona o pokarmy bogate w wapń.

Niestety – plam fluorowych nie da się wybielić w domu, ani standardowymi metodami u lekarza – tu potrzebny jest specjalista. Możliwe jest mechaniczne usunięcie przebarwień przy pomocy:
mikroabrazji – tę metodę stosuje się, gdy przebarwienia są powierzchowne i niewielkie. Specjalista mechanicznie je ściera oraz wygładza zęby,
megaabrazji – metoda stosowana, gdy plamy sięgają w głąb zęba. Polega na zeszlifowaniu całego przebarwionego szkliwa i zębiny i wypełnieniu powstałego ubytku kompozytem,
nałożenie licówek kompozytowych lub porcelanowych – to drogie rozwiązanie, które jest stosowane, jeżeli rozmiar fluorozy jest zbyt duży na skorzystanie z poprzednich metod.

Przebarwienia po stosowaniu antybiotyków

Pojawiają się, gdy do 7 roku życia przyjmowane są antybiotyki z grupy tetracyklin. Mają kolor żółtoszary bądź brunatny i mogą występować w różnych miejscach na zębach, ponieważ odbarwiają tę tkankę, która jest wytwarzana w trakcie przyjmowania leków. Niestety – przebarwienia te są praktycznie niemożliwe do wybielenia. Trudno z nimi walczyć stosując najpopularniejsze metody wybielania zębów. Można spróbować przejść kilka sesji rozjaśniania laserowego, ale stomatolodzy nie gwarantują stuprocentowego powodzenia. Ostatnią deską ratunku dla osób z przebarwieniami potetracyklinowymi jest założenie licówek.

Martwe zęby

Ząb, który obumarł, często zmienia kolor, czernieje, robi się siny. Dzieje się tak dlatego, że w kanaliki jego zębiny wnikają różne substancje – np. krew czy fragmenty materiału wypełniającego. Takie zęby mogą także ciemnieć z upływem czasu z powodu tego, że ich tkanki nie są odżywiane.

Martwe zęby można skutecznie wybielić – należy jednak w tym celu wybrać się do stomatologa. Oceni on ryzyko resorpcji wewnętrznych i podejmie decyzję o tym, czy ząb można rozjaśnić. Jeżeli pacjent zdecyduje się na wybielanie, stomatolog wprowadzi w komorę zęba środek wybielający i zabezpieczy ją opatrunkiem. Trzeba wymieniać go co 3 – 7 dni, a całą procedurę powtórzyć kilkukrotnie. Efekt tego zabiegu może jednak być różny. Dlatego też, wielu pacjentów decyduje się na wstawienie korony bądź licówki.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button